Elkezdődött a parlamenti őszi ülésszak. Kelemen Hunor: még nem beszéltünk Dragneával az együttműködési megállapodásról

Elkezdődött a parlamenti őszi ülésszak. Kelemen Hunor: még nem beszéltünk Dragneával az együttműködési megállapodásról
Elkezdődött hétfőn a képviselőház és a szenátus idei második rendes ülésszaka. Szokás szerint, a parlament mindkét házának első ülésén kijelölik a házbizottság új összetételét. Az alelnöki, a titkári és a kvesztori tisztségekre a parlamenti frakciók javasolnak jelölteket, majd szavazásra bocsátják a listát. Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnök hétfőn 13 órára hívta össze a házbizottság ülését, 14 órától a frakciók üléseztek, majd 16 órától kezdődött a felsőház plénumának ülése. A képviselőház házbizottsága hétfőn 14 órától, a plénum szintén 16 órától ült össze. Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor hétfőn azt nyilatkozta hírügynökségeknek, hogy még nem tárgyaltak a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőivel a parlamenti együttműködésről, erre valószínűleg csak a jövő héten kerül sor. Az Agerpres arról írt, hogy Kelemen Hunor találkozott ma a PSD elnökével, Liviu Dragneával, ennek képviselőházi irodájában.

A viharosnak ígérkező hazai politikai ősz egyik fontos tétje a bukaresti kormányoldal számára az igazságszolgáltatás átszervezésének befejezése, amelyre szerintük az ügyészi visszaélések megfékezése, az ártatlanság vélelmének érvényesítése miatt van szükség.
    A csomag három törvénye közül eddig egy lépett hatályba, a másik kettő - már a sokadik - alkotmánybírósági normakontrollra vár. A jogalkotási folyamatot az ellenzék és Klaus Johannis államfő minden rendelkezésére álló procedurális eszközzel hátráltatni próbálja, azzal vádolva a kormányoldalt, hogy az igazságszolgáltatás gyengítésével a korrupt politikusokat akarják megvédeni a felelősségre vonástól.
    Ugyancsak az alkotmánybíróság döntésétől függ, hogy visszakerül-e a parlament elé az őszi ülésszakban a büntetőjog módosítása: a kormánytöbbség háromhetes rendkívüli ülésszakkal hosszabbította meg júliusban a törvényhozás tavaszi ülésszakát, hogy elfogadhassa a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárás módosítását, a jogszabályok ellen azonban az ellenzék alkotmányossági óvást emelt. A jobboldali államfő, a parlamenti ellenzék és az ellenzéki civil szervezetek azt hangoztatják, hogy a Szociáldemokrata Párt korrupcióváddal bíróság elé állított, egy korrupciós ügyben már jogerősen elmarasztalt elnökének, Liviu Dragneának akar mentőövet dobni a büntetőjog módosításával. Amint ismeretes, a korrupcióellenes jelszavakkal szervezett sorozatos ellenzéki megmozdulások augusztus 10-én, a román diaszpóra tüntetésén erőszakba torkolltak, még jobban kiélezve a  politikai szereplők közötti feszültséget.
    A szociálliberális kormánytöbbség az őszi ülésszakban akarja elfogadni az új nyugdíjtörvényt, és újratárgyalná a fekete-tengeri gázlelőhelyek kitermelését lehetővé tevő offshore-törvényt, amelyet az államfő visszaküldött megfontolásra a parlamentnek. Az őszi ülésszakban kerülhet napirendre a kétkamarás bukaresti parlament szenátusában az az alkotmánymódosító törvényjavaslat is, amely egy férfi és egy nő házasságaként határozná meg a család fogalmát. A polgári kezdeményezésként indult, több mint hárommillió aláíró által támogatott alkotmánymódosításról a kormánypártok tervei szerint október hetedikén rendeznének népszavazást.

JÖVŐ HÉTEN EGYEZTET AZ RMDSZ ÉS PSD A PARLAMENTI EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁSRÓL

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn hírügynökségeknek azt nyilatkozta, hogy valószínűleg jövő héten kerül sor a PSD és az RMDSZ közötti egyeztetésre a parlamenti együttműködést illetően. Az Agerpres arról is írt, hogy Kelemen Hunor találkozott Liviu Dragneával ennek irodájában. Erről a szövetség elnöke azt mondta, hogy a PSD jogalkotási prioritásait adta át neki Dragnea, amelyről azt követően tárgyalhatnak, hogy a szövetség is összeállítja saját prioritásait. Az október 7-ére tervezett népszavazásról úgy vélte, nincs elég idő a megszervezésére, ráadásul a házasság intézmények újrafogalmazásáról szóló törvénytervezetet a szenátusban még nem tárgyalták meg. Hozzátette, ebben a kérdésben az RMDSZ-nek nem sikerült és nem is kell egy határozott és “nagyon merev” álláspontra helyezkednie. Korábban a képviselőházban lelkiismereti alapon szavaztak. Szerinte szabályozás most is létezik, továbbá a család egy dolog, a házasság pedig más, és nem lehet összekötni a családot a házassággal, hiszen sokféle oka van annak, hogy egyszülős családok is léteznek, vagy amiért a szülők nem kötnek házasságot, ennek ellenére családban élnek.