EB: van előrelépés, de kihívások is felmerülnek az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban

EB: van előrelépés, de kihívások is felmerülnek az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban
Ma az Európai Bizottság (EB) közzétette Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus keretében készült jelentést, amelyben a Románia által megvalósított előrelépések szerepelnek. Mint kiderül: volt javulás az összeférhetetlenségek ellenőrzésében, de az igazságszolgáltatás függetlensége még mindig veszélyben van.

A 2007-ben, Románia uniós csatlakozásakor indult Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) legújabb, az igazságügyi reformról és a korrupció elleni harcról szóló jelentése szerint az ország „sikeresen megvalósított bizonyos előrelépéseket a javaslatok egy része tekintetében. Elsősorban arról az ajánlásról van szó, hogy jöjjön létre különálló rendszer a közbeszerzésekkor fennálló összeférhetetlenségek ellenőrzésére (PREVENT), amelyet kielégítő módon gyakorlatba ültettek. A Bizottság ugyanakkor megállapítja, hogy voltak előrelépések más ajánlások kapcsán is, ám azok egyelőre nem kerültek alkalmazásra. Emellett a Bizottság megállapítja, hogy a reformok általános tempója stagnált 2017 folyamán, ami miatt az elmaradt ajánlások gyakorlatba ültetésének folyamata lelassult, ezért fennáll a veszélye, hogy újra kell kezdeni bizonyos dolgokat, amiket a 2017. januári jelentésben már lezártnak tekintettünk. Komoly okot jelent az aggodalomra, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége kihívásokkal néz szembe” – áll a jelentésben.

A bizottság mindemellett egyelőre nem vonhat le olyan következtetést, hogy az MCV legfontosabb célkitűzései kielégítően teljesültek volna, „bár a regisztrált előrelépéseknek köszönhetően egyes célkitűzések már közelednek ehhez a stádiumhoz, a Bizottság továbbra is azon az állásponton van, hogy az állami intézmények közötti lojális együttműködés, a múlt megvalósításaira szilárdan építő politikai orientáció és az igazságszolgáltatás függetlenségének tiszteletben tartása révén Romániának a közeljövőben sikerülni fog gyakorlatba ültetni az elmaradt javaslatokat, és ennek köszönhetően kielégítően elérje az MCV fő célkitűzéseit”.

Az Európai Bizottság bejelentette: a következő értékelés 2018 végén lesz.

A ma  közzétett jelentés konkrétan elemzi azt, hogy milyen előrelépések történtek az MCV által 2017 januárjában publikált 12 ajánlás kapcsán.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke szerint „láttunk előrelépéseket bizonyos területeken, de még sok a tennivaló”.