Claudiopolis Baroque – a jó kezdet

Claudiopolis Baroque – a jó kezdet
Mindig örömmel tölt el, ha azt tapasztalom, hogy fiatalok barokk zenét játszanak. Ugyanez az öröm kerített hatalmába augusztus 11-én a Farkas utcai nyári hangversenysorozat alkalmával, amikor a Claudiopolis Baroque – szabadfordításban Barokk Kolozsvár – együttest létrehozó, húszas éveik elején járó hangszeres előadókat hallgathattuk meg.

Már az első mű – Carl Philipp Emanuel Bach c-moll H.579 Wq 161/I számú szonátája – hallatán meggyőződtem, hogy jó úton jár ez a fiatalokból álló együttes. Mivel a műsorfüzet csak a négy előadó – Irina Movileanu és Aranyosi Grațiela (hegedű), Móriczi Melinda (csembaló) és Cristian Avram (fagott) – egyéni sikereit mutatta be, azt a következtetést vontam le, hogy az együttes nemrég alakulhatott és a tagok most teszik meg a kezdeti lépéseket az együttmuzsikálás terén. Szintén a műsorfüzetből értesültem, hogy a fiatal hangszeresek egyénileg már szép eredményeket értek el: versenyeken szerepeltek, mesterkurzusokon vettek részt. 

A koncerten a Claudiopolis Baroque együttes nemcsak barokk zenével örvendeztette meg hallgatóságát. Második műként Beethoven Holdfény című nagyon ismert és népszerű zongoraszonátáját adta elő Móriczi Melinda – csembalón. A csembaló hangszíne folytán a mű első tétele még sejtelmesebb, titokzatosabb lett, ám a hangszer szerkezete miatt a zenei dinamikát nem sikerült úgy megvalósítani, mintha zongorán játszotta volna az előadó. A harmadik tétel hangszertechnikai kihívásainak azonban bravúrosan tett eleget.

A következő műsorszámok – Joseph Haydn C-dúr concerto és Georg Philipp Telemann d-moll kvartett – tolmácsolása során nemcsak a két hegedűs, hanem Cristian Avram fagottos briliáns játékának is örülhettünk. A hangszereseket tekintve sok jó hegedűs és zongorista közül válogathatunk, ám az olyan kiváló fagottos, mint Cristian Avram, ritkaságszámba megy.

A fiatalok megtették az első „szárnypróbálgatásaikat”, rajtuk áll, mennyire tudják összehangolni életútjaikat, hogy együtt folytassák a kamarazene művelését.

A kvartett tagjait a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia hozta össze: Irina Movileanu a bukaresti, Móriczi Melinda a marosvásárhelyi, Cristian Avram az aradi zenelíceumban végzett, csak Aranyosi Grațiela kolozsvári származású. Mégis itt találkoztak össze és itt alakítottak együttest, amely, reméljük, hosszú életű lesz.

Az a tény, hogy az együttes nevébe „becsempészték” Kolozsvár latin elnevezését, azt sugallja, hogy azt a zenei tudást szeretnék továbbvinni, amit ebben a városban kaptak. Nemcsak a fiatalokra, hanem a névválasztásra is büszkék lehetünk.

(Borítóképen a Claudiopolis Baroque tagjai a koncert után. Fotó forrása: Aranyosi Grațiela / Facebook)