Befejezte romániai szolgálatát a pápa nagykövete

Befejezte romániai szolgálatát a pápa nagykövete
Őszentsége Ferenc pápa Miguel Maury Buendíát, Italica címzetes érsekét, Románia és a Moldovai Köztársaság eddigi apostoli nunciusát Nagy-Britannia pápai nagykövetévé nevezte ki április 13-án. A nuncius-érsek vasárnap, április 23-án a Szent József katedrálisban fél tizenegy órától kezdődő szentmisén fog búcsút venni a bukaresti katolikus közösségtől. Ezzel lezárul a Romániában 2015. december 5-én, illetve a Moldovai Köztársaságban 2016. január 25-én megkezdett diplomáciai szolgálata.

A 68 éves, andalúz családból származó Miguel Maury Buendía Spanyolországban, Madridban született 1955. november 19-én. Szülővárosában végezte el a Madridi Filozófia- és Bölcsészeti Egyetem művészettörténeti szakát. A filozófiai és teológiai tanulmányok befejezése után 1980. június 26-án szentelték pappá a Madridi Főegyházmegye szolgálatára. Négy évnyi kápláni beosztás után a Collado Villal-i Szentháromság-plébánián, a katonai szolgálat idején betöltötte a barcelonai katonai kórház, majd a spanyol hadsereg főiskolája tábori lelkészi szolgálatát.

1985-ben teológiai licenciátust szerzett a híres salamancai pápai egyetemen dogmatikából, majd Rómában a Szent Tamás Pápai Egyetem (Angelicum) keretében doktorált egyházjogból.

1987-ben a pápai egyházi akadémia kétéves diplomataképzője után lépett a Vatikán diplomáciai szolgálatába, nunciatúrai titkárként dolgozott Ruandában, Ugandában, Marokkóban és Nicaraguában 1996-ig. Szent II. János Pál pápa 1999. június 8-án tiszteletbeli pápai prelátus címmel jutalmazta munkásságát. Ezt követően nunciatúrai tanácsos volt Egyiptomban, Szlovákiában, Macedóniában és Írországban 2004-ig. A következő években az Apostoli Szentszéki Államtitkárság államközi kapcsolatokkal foglalkozó Dél-kelet európai osztályán teljesített szolgálatot.

XVI. Benedek pápától kapott italicai címzetes érseki kinevezést és nunciusi megbízást Kazahsztánba 2008. május 19-én. Ugyanazon év június 12-én szentelték püspökké Rómában, a Santa Maria Maggiore pápai bazilikában, majd július 19-én megbízták Kirgizisztán és Tadzsikisztán vatikáni képviseletével is.

Hűséges, minőségi szolgálatát a Spanyol Királyság Katolikus Izabella-érdemrenddel, míg az Apostoli Szentszék a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend pápai érdemrenddel, valamint az Irgalmasság Rendjének érdemrendjével jutalmazta.

Miguel Maury Buendía érsek anyanyelvén kívül kitűnően beszél angolul, olaszul, franciául, szlovénul, oroszul és románul.

Hálával és elismeréssel gondolunk rá, hiszen nuncius-érsekként közreműködött Románia több katolikus püspöki székének betöltésében, valamint meghatározó szerepe volt Ferenc pápa 2019. május 31. és június 2. közötti romániai látogatásának, illetve csíksomlyói zarándoklatának előkészítésében és lebonyolításában. Osztozott továbbá emlékezetes és örömteli eseményeinken, így társszentelő volt az Isten Szolgája Márton Áron nyomdokaiba lépő Kovács Gergely püspökké szentelésén és érseki beiktatásán 2020. február 22-én Gyulafehérváron, a gyönyörűen felújított kolozsvári Szent Mihály-templom megáldásának felemelő ünnepségének keretében oedig ő szentelte fel tavaly augusztusban az istenháza oltárát.

A régi hagyomány szerint Miguel Maury Buendía egyben az országba akkreditált diplomáciai testület dékánja is volt, mert ez a méltóság az Apostoli Szentszék romániai képviselőjét illeti meg.

2020 decemberében Klaus Werner Iohannis, Románia államelnöke a Hűséges szolgálat nemzeti érdemrendje nagykeresztjét adományozta Miguel Maury Buendía nuncius-érseknek, a romániai diplomáciai testület dékánjának, ezzel a kitüntetéssel fejezve ki elismerését a Vatikán nagykövetének személye és kiemelkedő tevékenysége iránt, amelyet az Apostoli Szentszék és Románia kapcsolatainak sokoldalú előmozdítása, valamint a felekezetközi párbeszéd érdekében fejtett ki.

Hangsúlyoznám, hogy Miguel Maury Buendía szolgálata folyamán bizonyságát adta annak, hogy tisztában van a magyar katolikusok (és nemcsak) helyzetével, gondjaival, és több alkalommal is személyesen és határozottan kiállt problémáink megoldásáért, közbenjárva az állami hatóságoknál.