Bécs, Bázel és Szingapúr a célkeresztben

A héten a férfi teniszezők számára az osztrák fővárosban és a svájci Bázelben rendeznek nagyobb tornát, a nőknek pedig megkezdődtek a szingapúri világabjnokság csoportküzdelmei.

Bécs: Fucsovics 1:6-ról fordított a nyitókörben

Fucsovics Márton szetthátrányból fordítva legyőzte a kanadai Felix Auger-Aliassime-t hétfőn a 2,2 millió euró összdíjazású bécsi keménypályás férfi tenisztorna első fordulójában.

A világranglistán 40. magyar játékos több szempontból is szerencsével járt eddig az osztrák fővárosban: bár eredetileg selejtezőt kellett volna vívnia a hétvégén, az ausztrál Nick Kyrgios és a spanyol Pablo Carreno Busta visszalépésének köszönhetően mégis a főtáblán kezdhette meg szereplését. Első ellenfele ráadásul egy szabadkártyás tinédzser volt, a rangsorban 109. Auger-Aliassime csupán pályafutása 16. ATP-főtáblás meccsére készült, miközben Fucsovics már 88-nál tartott. A 18 éves kanadai eddig főként kisebb tornákon lépett pályára, köztük februárban a budapesti challenger-versenyen is, amelyet megnyert párosban a spanyol Nicola Kuhn oldalán.

A múlt héten még a vállát fájlaló Fucsovics számára annál is inkább komoly téttel bírt a bécsi viadal, mert bőven akadt megvédendő ranglistapontja, ugyanis egy éve ugyanezen a héten a negyeddöntőig jutott Bázelben, és csak óriási csatában maradt alul a top 10-es horvát Marin Csiliccsel szemben.

A 43. bécsi torna főtáblás nyitómérkőzését a Stadthalle szinte üres centerpályáján rendezték, s a két teniszező első találkozóján a tavaly profinak állt rivális kezdett jobban. A 26 éves magyar 12 perc elteltével, 0:3-nál nyerte első gémjét – fel is hangzott a nézőtérről a szórványos „Hajrá, Marci!” –, csakhogy ezután sem találta a játékát. Néhány szép ütés mellett javarészt védekeznie kellett, mert Auger-Aliassime irányította a labdameneteket, és 28 perc alatt máris szettelőnybe került.

A folytatásban nagyot változott a meccs képe, és nem az ekkorra összegyűlt csaknem ezer szurkoló miatt: a májusban Genfben első ATP-trófeáját megszerző Fucsovics rögtön brékelt, és 3:0-ra elhúzott. A fiatal montreali egyre többet rontott, hamarosan ismét elbukta a szerváját, majd a nyíregyházi játékos 5:0-nál megint brékelt, és második szettlabdáját értékesítve „lenullázta” ellenfelét.

A szárnyaló Fucsovics nemsokára már sorozatban nyolc nyert gémnél tartott, ám ekkor váratlanul semmire elvesztette az adogatását. Ez azonban nem törte meg a lendületét, hatodszor is brékelte riválisát, és 4:1-re ellépett. Auger-Aliassime nem adta fel, újból erőre kapva 4:4-re egyenlített, így a döntő szett vége mégis izgalmasan alakult. Mindketten hozták a szervájukat némi nehézségek árán (5:5), aztán 6:5-nél ismét elbizonytalanodott a kanadai, Fucsovics pedig kihasználta második meccslabdáját. A mérkőzés 2 óra 5 percet tartott.

Fucsovics a nyolcaddöntőben a hetedik helyen kiemelt Fabio Fogninivel (14.) vagy a bosnyák Damir Dzumhurral (39.) csap össze.

Nagy bravúrral jutott be a második fordulóba búcsúversenyén Jürgen Melzer. A 37 éves játékos valóságos nemzeti hősnek számít Ausztriában, 2009-ben és 2010-ben megnyerte a bécsi versenyt, három Grand Slam-trófeát gyűjtött párosban és vegyespárosban, emellett 2010-ben az év sportolójává választották hazájában.

A tavalyi, budapesti challenger-torna döntőjében éppen Fucsovicsot legyőző Melzer az utóbbi egy évben könyöksérülés miatt már alig teniszezett, és a verseny előtt bejelentette, hogy – legalábbis egyesben – ezután befejezi pályafutását. A szervezők szabadkártyával tisztelegtek „életműve” előtt, mivel a világranglista 426-jaként el sem indulhatott volna kedvenc tornáján.

Ehhez képest a veterán játékos hétfőn késő este időnként fantasztikus ütéseket bemutatva két szoros szettben megverte a 404 hellyel előtte álló – és tíz évvel fiatalabb – Milos Raonicot.

A kanadai szervakirály elleni, 1 óra 39 perces mérkőzés után Melzer meghatottan nyilatkozott. „Meg akarom még utoljára mutatni, hogy mit tudok, és éreztem, hogy van esélyem Milos ellen. (...) Nem volt csúcsformában, de az adogatásai így is félelmetesek voltak. Örülök, hogy még legalább egy meccs vár rám” – mondta.

Melzerre a nyolcaddöntőben még keményebb ellenfél vár az ATP-rangsorban 8. dél-afrikai Kevin Anderson személyében.

Eredmények, 1. forduló (a 16 közé jutásért): Fucsovics–Auger-Aliassime (kanadai) 1:6, 6:0, 7:5; Melzer (osztrák)–Raonic (kanadai) 7:6 (6), 7:5.

Bázelben történt

A svájci keménypályás tornán (1 984 420 euró összdíjazás) a selejtezőkben kezdte a versenyt a zentai Györe László (87. a világranglistán) és a jelenlegi legjobb férfi játékos, Marius Copil (93.), s mindkettő főtáblára küzdött magát. A szerbiai, Laslo Djere néven szereplő teniszező az orosz Jevgenyij Donszkoj (6:0, 4:6, 6:3) és a tunéziai Malek Jaziri (6:2, 6:3) legyőzésével került a legjobb 32 közé, míg Copil a német Mischa Zverevet (7:5, 7:5) és a szerb Dusan Lajovicsot (6:3, 6:4) verte.

Az első forduló viszont már a végállomást jelentette Györe számára, a szabadkártyás amerikai Taylor Fritztől (57.) 6:0, 7:5 arányban kapott ki, és búcsúzott.

Copil viszont még versenyben van, mivel egy sima és egy nagyon szoros szettben 92 perc játék után legyőzte az amerikai Ryan Harrisont (59.). Az aradi teniszező a hetedik meccslabdáját tudta érvényesíteni (egy szettlabdát pedig hárítania kellett a második játszma rövidítésében), eddigi jutalma 27 870 euró és 65 világranglistapont. Copil a második körben, a nyolcaddöntőben a harmadik kiemelt horvát Marin Csiliccsel játszik.

Eredmények, 1. forduló: Fritz (amerikai)–Györe 6:0, 7:5; Copil–Harrison (amerikai) 6:2, 7:6 (8); Csilics (horvát)–Shapovalov (kanadai) 6:4, 6:2.

Párosban ötödik kiemelt a Jean-Julien Rojer, Horia Tecău (holland, román) kettős, az első fordulót, a nyolcaddöntőt sikerrel vette a holland Robin Haase, Matwe Middelkoop duó ellen (6:3, 6:4). Az összecsapás mindössze 55 percet tartott. Tecăuék következő ellenfele a Zverev ikrek, Alexander és Mischa lesznek.

Elkezdődött a WTA-világbajnokság

Szingapúrban a 7 millió dollár összdíjazású WTA-vb-n, a női teniszbajnokok tornáján lejátszották a Fehér- és Vörös-csoport első fordulóját.

A címvédő dán Caroline Wozniacki sima vereséget szenvedett a cseh Petra Kvitovától, az ukrán Jelina Szvitolina pedig magabiztosan nyert a szintén cseh Plískova iker, Karolína ellenében.

Kiki Bertens szetthátrányból fordítva nyerte meg első mérkőzését, a holland játékos a wimbledoni bajnok német Angelique Kerbert múlta felül két óra alatt hétfőn. Bertens vette át a hátgerincproblémái miatt visszalépett világelső Simona Halep helyét.

Az amerikai Sloane Stephens három szettben, közel két óra és 25 perc alatt verte a japán Naomi Oszakát, azaz a US Open tavalyi győztese legyőzte az amerikai Grand Slam-viadal idei legjobbját.

A nyolcfős vb-n a két négyes első két-két helyezettje kerül az elődöntőbe. A tornát veretlenül megnyerő győztes 2,36 millió dollárral gazdagodhat.

A párosmezőny sorsolását kedden tartották. Babos Tímea – oldalán a francia Kristina Mladenoviccsal – címvédőként lép majd pályára a viadalon.

Eredmények, 1. forduló:

Fehér-csoport: Szvitolina (ukrán, 7.)–Kvitova (cseh, 4.) 6:3, 6:3; Ka. Plískova (cseh, 7.)–Wozniacki (dán, 2.) 6:2, 6:4.

Vörös-csoport: Stephens (amerikai, 5.)–Oszaka (japán, 3.) 7:5, 4:6, 6:1; Bertens (holland, 8.)–Kerber (német, 1.) 1:6, 6:3, 6:4.

Borítókép: A magyar játékos szetthátrányból tudott nyerni