Bajnokok Ligája: a Camp Nouban kezd a Ferencváros

Bajnokok Ligája: a Camp Nouban kezd a Ferencváros
Negyed évszázad után kedden újra a Bajnokok Ligája csoportkörében lép pályára a Ferencváros, amely ráadásul a 21. század és a klubfutball történetének egyik legsikeresebb együttese, az FC Barcelona otthonában kezdi meg szereplését.

Az ukrán Szerhij Sztanyiszlavovics Rebrov magyar bajnokcsapata a selejtezőben négy párharcot megnyerve, a svéd Djurgårdens IF-t, a skót Celtic Glasgow-t, a horvát Dinamo Zágrábot és a norvég Molde FK-t búcsúztatva jutott az európai elitbe.

Az FC Barcelona – csakúgy, mint a Real Madrid – a 25. szezonját kezdi a BL-ben, a katalánok a 2007–2008-as idény óta minden alkalommal megnyerték a csoportjukat, 13 alkalommal pedig veretlenül tették meg mindezt. Legutóbb húsz esztendővel ezelőtt fordult elő a gránátvörös-kékekkel, hogy nem tudtak továbbjutni a csoportból. A Camp Nouban félelmetes a gárda mérlege, legutóbbi 36 mérkőzésén nem talált legyőzőre, a német Bayern Münchentől elszenvedett 4–0-s 2013-as elődöntős vereség óta 32 győzelmet és négy döntetlent ért el.

A találkozó favoritja a negyedik kalapos ellenfelekkel szemben is a legritkább esetben veszít pontokat, utolsó hazai vereségét a csoportkörben azonban éppen egy ilyen együttessel szemben szenvedte el, 2009-ben az orosz Rubin Kazany diadalmaskodott a legendás létesítményben, ahol a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem lesznek nézők. A Barca története során csak egyszer, az 1997–1998-as BL-idényben kezdte vereséggel a csoportkört, akkor az angol Newcastle United otthonában kapott ki.

A katalánok kispadján azon a találkozón debütált a BL-ben a holland Louis van Gaal, most pedig honfitársának, Ronald Koemannak lesz az első meccse Barca-trénerként az európai kupaporondon. A holland válogatott szövetségi kapitányi posztját lecserélő, egykori klasszis belső védő jól kezdte az idényt csapatával, hiszen a Villarrealt és a Celta Vigót is magabiztosan győzték le, aztán azonban előbb jött az FC Sevilla elleni hazai döntetlen, majd szombaton a Getafé vendégeként elszenvedett 1–0-s vereség.

Az FC Barcelona története során eddig négy mérkőzést játszott magyar csapat ellen a nemzetközi kupaporondon: a Vásárvárosok Kupájának 1967–1970-es idényében a Rába ETO-t, az UEFA-kupa 1975–1976-os kiírásában pedig a Budapesti Vasast búcsúztatta kettős győzelemmel.

A katalán klub szorosan kapcsolódik a Ferencvároshoz, hiszen az egyesület történetének három meghatározó magyar futballistája is játszott zöld-fehérben, Kocsis Sándor, Czibor Zoltán és Kubala László is ferencvárosi kötődésű, utóbbit 1999-ben a Barcelona szurkolói az évszázad legjobbjának választották.

A két vezetőedzőnek közös múltja is van, még 1993-ban találkoztak egymással, amikor a Rebrovval felálló ukrán Dinamó Kijev otthon 3–1-re nyert, a spanyolországi visszavágón viszont 4–1-es hazai siker született. Azon az összecsapáson mindketten a hálóba találtak. Az ukrán szakembernek nagy szerepe volt a Barca történetének egyik legsúlyosabb hazai BL-vereségében is (0–4), amikor is a Dinamó Kijev Andrij Sevcsenko mesterhármasával, illetve Rebrov találatával rendezett gálaelőadást a Camp Nouban 1997-ben. Érdekesség, hogy Rebrov pályafutása során csak a walesi Barry Town United ellen jegyez több gólt (5) az európai kupaporondon, mint a Barca (3) ellen.

Koeman egyébként a hatodik csapatával szerepel a BL-ben, de nem sok sikere volt a holland AZ 67 Alkmaar, az Ajax Amszterdam, a portugál Benfica Lisszabon, a holland PSV Eindhoven és a spanyol Valencia CF kispadján, ugyanis 57 találkozón 26,3 százalékos győzelmi mutatója van, amely a legkevesebb az olyan edzők között, akik legalább 50 mérkőzésen ültek a kispadon. Legutóbbi tíz BL-mérkőzésén nem dirigált győztes csapatot, még 2007-ben a PSV Eindhovennel nyert az orosz CSZKA Moszkva ellen.

A csoport másik mérkőzésén az olasz Torinói Juventus a Dinamó Kijev otthonába látogat, a találkozót kihagyja a BL történetének legeredményesebb játékosa, az ötszörös aranylabdás portugál Cristiano Ronaldo, aki megfertőződött a koronavírussal. A kijevieknél már lecsengett a vezetőedző kinevezése körüli visszhangos nyári eset, amikor a feladattal megbízott Mircea Lucescu négy nap után lemondott tisztségéről, hogy aztán egy nap elteltével visszavonja döntését (igaz, a szurkolók időnként még mindig tüntetnek ellene, bármilyen eredményt ér el a csapat).

Ezt a találkozót az aradi Ovidiu Alin Haţegan vezeti, segédjei Octavian Şovre és Sebastian Gheorghe, a negyedik bíró pedig Sebastian Colţescu lesz.

Mindkét együttes keretében van román játékos is, az ukránoknál Tudor Băluţă, az olaszoknál pedig Radu Drăguşin. Az ifi válogatottak közül Drăguşin koronavírusos, úgyhogy biztosan nem lesz kerettag.

Az MU a PSG-hez látogat, EL-győztesek csatája az E-csoportban

A labdarúgó Bajnokok Ligája E- és H- csoportjában az erőviszonyok ismeretében rögtön az elsőséget is döntően meghatározható rangadókkal indul a csoportkör kedden: a Chelsea az FC Sevillát fogadja, míg a Manchester United a Paris Saint-Germain vendége lesz.

Az FC Sevilla az Európa Liga címvédője, a Chelsea-vel közösen pedig az EL elmúlt nyolc kiírásából hatot nyert meg. A spanyolok négyszer, az angolok kétszer emelték magasba a sorozat trófeáját. A londoniak formája egyelőre hullámzó ebben a szezonban, két rangadójukat is elbukták. Az FC Liverpooltól a bajnokságban kaptak ki, a Tottenham Hotspurral szemben büntetőpárbajt követően maradtak alul a Ligakupában. Az FC Sevilla a Budapesten elveszített európai Szuperkupa után két győzelemmel kezdett a La Ligában, majd az FC Barcelona vendégeként játszott 1–1-et, a szombati BL-főpróbáján azonban 1–0-ra kikapott Granadában. A másik párban a francia Stade Rennes a 2008-ban alapított, így nála 107 évvel „fiatalabb” orosz FK Krasznodart fogadja, utóbbi klub az elmúlt hat évben ott tudott lenni az európai kupaporond csoportkörös résztvevői között.

Az F-csoportban az orosz bajnok Zenit Szentpétervár tavaly kiegyenlített BL-csoportban utolsóként végzett, ezúttal a négyes első kiemeltjeként a belga Club Brugge ellen igyekszik jó rajtot venni otthon. A másik párban a BL-csoportkörben 12 év után fellépő SS Lazio (keretében a román idegenlégiós Ştefan Raduval) a favorit Borussia Dortmundot fogadja, utóbbi soraiban ismét fiatal klasszisokkal, élükön az angol születésű norvég válogatott Erling Braut Hålanddal és a nyáron megtartott angol Jadon Malik Sanchóval, illetve a 17 éves, nagy tehetségként elkönyvelt amerikai Giovanni Reynával. A bajnokságban az utóbbi három fordulóban nyeretlen olasz gárda – egy döntetlen és két vereség – az egyik legszínesebb kerettel bír az egész csoportkörös mezőnyben, az olaszon kívül 12 nemzet képviselőire számíthat Simone Inzaghi vezetőedző.

A H-csoportban az előző kiírásban döntős francia Paris Saint-Germain a Manchester Unitedet fogadja. A sérülések miatt majd egy csapatra való játékosát nélkülöző párizsiak két vereséggel kezdték, de öt győzelemmel folytatták bajnoki szereplésüket, tehát bízhatnak a formájukban. Az angolok – keretükben a PSG történetének legeredményesebb játékosával, a nyáron megszerzett, de eddig a karanténszabály miatt még be nem mutatkozó uruguayi Edinson Roberto Cavani Gómezzel – eddig egyetlen, hozzájuk mérhető erősségű ellenféllel mérkőztek meg a szezonban, a Tottenhamtől elszenvedett hazai 6–1-es vereség még sokáig fájó pont lehet esetükben, amelyre a BL-ben lelhetnek a leggyorsabban gyógyírra.

Az előző kiírásban BL-elődöntős német RB Lipcse, benne két magyar válogatottal, Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal, az Isztambul Basaksehir ellen kezdi meg szereplését. A török gárda a bajnokságban az első négy fordulóban szerzett gól nélkül maradt, és egy pontjával a tabella utolsó helyén állt, szombaton azonban 2–0-s idegenbeli sikerével elmozdult a holtpontról.

Az E-, F-, G- és H-csoport első fordulós mérkőzéseivel kedden megkezdődik a labdarúgó Bajnokok Ligája 2020–2021-es kiírásának csoportküzdelme, amelyben 11 év szünet után magyar csapat is érdekelt lesz.

A keddi program, Bajnokok Ligája, csoportkör, 1. forduló (a találkozók – kettő kivételével – 22 órakor kezdődnek):

E-csoport: • Stade Rennes (francia)–FK Krasznodar (orosz) • Chelsea (angol)–FC Sevilla (spanyol) – élőben közvetíti a LookSport3, a DigiSport3 és Telekom Sport4.

F-csoport: • Zenit Szentpétervár (orosz)–Club Brugge (belga) – 19.55-kor, LookSport2, DigiSport2 és Telekom Sport3 • SS Lazio (olasz)–Borussia Dortmund (német) – LookSport2, DigiSport4 és Telekom Sport3.

G-csoport: • FC Barcelona (spanyol)–Ferencvárosi Torna Club – m4Sport, LookSport, DigiSport2 és Telekom Sport2 • Dinamó Kijev (ukrán)–Torinói Juventus (olasz) – 19.55-kor, LookSport+, DigiSport1 és Telekom Sport2.

H-csoport: • Paris Saint-Germain (francia)–Manchester United (angol) – LookSport+, DigiSport1 és Telekom Sport1 • RB Lipcse (német)–Isztambul Basaksehir (török).