Vb-2018 – B-csoport, 1. forduló: Irán öngóllal győzte le Marokkót, hatgólos döntetlen az ibériai rangadón

Irán hosszabbításban esett öngóllal 1–0-ra legyőzte pénteken az Afrika-bajnok Marokkót a B-csoport első, szentpétervári mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A spanyol és az Európa-bajnok portugál válogatott 3–3-s döntetlent Szocsiban.

IRÁN–MAROKKÓ 1–0 (0–0)

Szentpétervár, 62 548 néző. Vezette.: Cuneyt Cakir (Törökország).

IRÁN: Ali Beiranvand – Ramin Rezaeian, Rouzbeh Chesmi, Morteza Pouraligandzsi – Karim Anszarifard, Omid Ebrahimi (79. perc Pedzsman Montazeri), Ehszan Hadzsszafi, Maszoud Sodzsaei (68. perc Mehdi Taremi) – Alireza Dzsahanbakhsh (84. perc Szaman Goddosz), Szardar Azmoun, Vahid Amiri. Szövetségi kapitány: Carlos Queiroz (Portugália).

MAROKKÓ: Munir el-Kadzsui – Acsraf Hakimi, Mehdi Benatia, Romain Szaissz – M’bark Busszufa, Hakim Zijecs, Karim el-Ahmadi, Amine Harit (82. perc Manuel Da Costa) – Nureddine Amrabat (76. perc Szofjan Amrabat), Ajub el-Kabi (76. perc Aziz Buhadduz), Junesz Belhanda. Szövetségi kapitány: Hervé Renard (Franciaország).

Gól: Buhadduz (95. perc, öngól).

Sárga lap: Sodzsaei, Dzsahanbakhsh és Anszarifard, illetve el-Ahmadi.

A gól története:

95. perc: egy bal oldali szabadrúgást követően Buhadduz az ötös bal sarkáról a saját kapujába fejelte a labdát (1–0).

PORTUGÁLIA–SPANYOLORSZÁG 3–3 (1–2)

Szocsi, Fist Stadion, 43 866 ezer néző. Vezette.: Gianluca Rocchi (Olaszország).

PORTUGÁLIA: Rui Patrício – Cédric, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro – William, Joao Moutinho – Bernardo Silva (69. perc Ricardo Quaresma), Goncalo Guedes (80. perc André Silva), Bruno Fernandes (68. perc Joao Mário) – Cristiano Ronaldo. Szövetségi kapitány: Fernando Santos.

SPANYOLORSZÁG: David de Gea – Nacho, Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Koke – David Silva (86. perc Lucas Vázquez), Isco, Andrés Iniesta (70. perc Thiago) – Diego Costa (77. perc Iago Aspas). Szövetségi kapitány: Fernando Hierro.

Gól: C. Ronaldo 3 (4., 44. és 88. perc, az első 11 m, illetve Costa 2 (24. és, 55. perc), valamint Nacho (58. perc).

Sárga lap: Fernandes, illetve Busquets.

A gólok története:4. perc: Cristiano Ronaldót madridi klubtársa, Nacho buktatta a 16-oson belül, s a portugál támadó magabiztosan értékesítette a büntetőt: félmagasan a kapu bal oldalába lőtt (1–0).24. perc: Diego Costa ellökte Pepét, majd több csellel a teljes portugál védelmet megszédítette, végül 14 méterről laposan a kapu jobb alsó sarkába lőtt (1–1).44. perc: Ronaldo lőhetett szabadon 18 méterről, az erős lövés pont David de Gea lábához érkezett, ám a kapus lehajolva rosszul nyúlt a labdához, amely így a kapuba jutott (2–1).55. perc: Szabadrúgást követően az alapvonal közelében Sergio Busquets fejelte középre a labdát, a berobbanó Costa pedig három méterről a kapuba továbbította azt (2–2).58. perc: A portugál védelem röviden szabadított fel, Nacho pedig 19 méterről nagy erővel a jobboldali kapufára zúdította a játékszert, amely onnan a bal kapufa belső részét érintve a hálóba pattant (2–3).88. perc: Ronaldo végzett el szabadrúgást 24 méterre a spanyol kaputól, s a labda a sorfal felett (egy védő fejét érintve) a bal felső sarokba csavarodott (3–3).

Az egész mérkőzésen nagy fölényben futballozó észak-afrikai csapatnak 19 találkozón át tartó veretlenségi sorozata zárult le a mostani kudarccal.

A közel-keleti együttesnek ez volt a 13. vb-találkozója, s mindössze második sikerét aratta, legutóbb húsz éve tudott nyerni.

Hatalmas lendülettel kezdte a mérkőzést Marokkó, amely már az első tíz percben két nagy helyzetet hagyott ki. Később sem változott a játék képe, az Afrika-bajnok tulajdonképpen egykapuzott, úgy tűnt, csak az a kérdés, mikor veszi be az irániak kapuját, de ez még néhány méterről sem sikerült a csapat legnagyobb sztárjának, Benatiának, aki ziccerben az előtte álló védőbe lőtt. Hiába játszott nagy mezőnyfölényben Marokkó, a szünetig nem tudta gólra váltani, sőt egy gyors ellentámadásból az ázsiaiaknak is volt lehetőségük.

A folytatásban már meddővé vált a észak-afrikaiak mezőnyfölénye, bár továbbra is ők birtokolták többet a labdát, ugyanakkor már korántsem jelentettek komoly veszélyt az ellenfél kapujára. A második félidőben sok volt az apró szabálytalanság, a játék fizikai elemei kerültek előtérbe, sokat kellett ápolni a futballistákat, emiatt a játékvezető hatperces hosszabbítást jelzett. Ennek a végén teljesen váratlanul egy öngóllal megszerezte a győztes találatot Irán, amely így a vb első meglepetését okozta.

*

Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és Gianni Infantino, a nemzetközi szövetség (FIFA) elnöke a helyszínen tekintette meg a portugál–spanyol mérkőzést, amelyen Cristiano Ronaldo mesterhármast szerzett. Az ötszörös aranylabdás portugál támadó ezzel Puskás Ferencet utolérve Európa-rekorder lett 84 válogatottbeli góljával.

Nagy várakozás előzte meg a B-csoport rangadóját, annál is inkább, mert két nappal az összecsapás előtt a Real Madridnál kinevezett Julen Lopeteguit menesztette a spanyol szövetség, s helyére Fernando Hierrót nevezte ki a nemzeti együttes élére.

Az Európa-bajnok portugálok számára kezdődött remekül a találkozó, Cristiano Ronaldo korai büntetőjével előnybe kerültek. Az ötszörös aranylabdás támadó nyolcadik egymást követő nagy válogatott tornáján talált be, egyben negyedik világbajnokságán szerzett gólt. Utóbbi ezt megelőzően csak Uwe Seelernek, Pelének és Miroslav Klosénak sikerült. A gól nem fogta meg a spanyolokat, akik Costa látványos találatával egyenlítettek – ez volt az első eset a világbajnokságon, hogy a játékvezető egyeztetett videós segítőivel. Nem sokkal később Isco a 16-os sarkától nagy lövéssel a felső lécet találta el, ahonnan a labda a gólvonalra, majd onnan kifelé pattant. Ezt követően is a spanyolok veszélyeztettek, több helyzetet is kidolgoztak, mégis a portugálok mehettek előnnyel a szünetre De Gea hibája nyomán.

A fordulást követően is folytatódott a spanyol mezőnyfölény, ez előbb Costa második találatával érett egyenlítéssé, majd az első gól előtt hibázó Nacho látványos távoli lövésével a vezetést is átvette Hierro együttese. Ez érezhetően megfogta a kontinensbajnok portugálokat, többnyire az ő térfelükön járatták a labdát a spanyolok. Az utolsó percek kissé enyhébb iramban csordogáltak, a hajrában Ronaldo pazar szabadrúgásával pontot mentett a portugál csapat. A ráadás perceiben kapuja elé szegezte riválisát a luzitán válogatott, ám az eredmény nem változott, így mindkét csapat egy ponttal gazdagodott a rendkívül színvonalas és látványos összecsapáson.

Az állás: 1. Irán 3 pont, 2. Portugália és Spanyolország 1 (egyaránt 3–3-as gólarány), 4. Marokkó 0.