Az utolsó percben harcolta ki a győzelmet az U-BT

Nem volt könnyű dolga a Kolozsvári U-BT férfi kosárlabda csapatának 2018 első mérkőzésén: Mihai Silvăşan legénysége a kényelmetlen ellenfélnek számító Piteşti-i Argeş KK otthonába látogatott, ahol pengeélen forgott az éllovas győzelme. A házigazdák jóformán végig vezettek, szerencsére az utolsó percek taktikai csatáját a vendég együttes bírta jobban.

A házigazdák Troupe triplájával mondhatni villámrajtot vettek a bajnokság 12. fordulójának keretében kiírt mérkőzésén, a kolozsváriak csak futottak az eredmény után – s mire utolérték volna, jött egy 5:0-s piteşti-i sorozat, s kezdődött minden elölről. Sőt, a negyed második felére a különbség már a 10–12 pontot is elérte – a házigazdák mondhatni mindenhonnan betaláltak, távolról is: összességében 30 ponttal lepték meg a kolozsvári védelmet, amely nem találta az ellenszert a játékukra.

A második negyed már sokkal kiegyensúlyozottabb volt, miután Drungilas a „hátára vette” a kolozsvári csapatot, és sikerült a hátrányt 4 pontra csökkenteni (36:32, majd 40:36). A negyed hajrájában viszont ismét a házigazdák voltak a jobbak, így a szünetre visszaépítették a kétszámjegyű különbséget – 20 perc alatt a Silvăşan legénység hat tripla-kísérletéből egy sem ült…

Térfélcsere után igen határozottan álltak ki a kolozsváriak, Sakic egyre jobban érezte a labdát, de Drungilas és Watson is belelendült, így 56:43-ról a negyed felére ismét 4 pontra csökkent a különbség, majd nem sokkal később már egyenlőt mutatott a tabella: 56:56. Az agresszív védekezéssel társuló lendület ezúttal a játékrész végéig kitartott, így a vendégek először a mérkőzés során átvették a vezetést (60:62), és meg is tartották a negyed végéig – a házigazdák a 10 perc alatt mindössze 9 ponttal tudták megtoldani addigi teljesítményüket.

Az utolsó 10 perc elején úgy tűnt, hogy elfogyott a kolozsváriak puskapora, hiszen ötpontos előnyük mondhatni pillanatok alatt szertefoszlott, sőt, 5 pontos hátránnyá változott: 60:65-ről három perc alatt 70:65-re módosult az eredményjelző. Közben viszont a hazaiak mozdonya, Troupe elkövette negyedik személyi hibáját is, így lehívták a pályáról, és ez – valamint Silvăşan időkérése – visszazökkentette a kolozsváriakat a rendes kerékvágásba: végig ott „lihegtek” az ellenfél nyakában, várva a hibát. Két perccel a vége előtt viszont Agafonov kosaraival ismét megléptek a hazaiak (78:72), szerencsére Barro szíve a helyén volt, és ő is két kétpontossal válaszolt. Közben elkezdődött az ilyenkor szokásos taktikai csata, időkérésekkel, faultokkal, s a lépés a vendégeknek jött ki jobban: Sakic 45 másodperccel a vége előtt egyenlített, sőt, miután közben szabálytalankodtak is ellene, a plusz büntetővel ismét az U-BT vezetett (78:79). Kostoski triplája újabb időkérésre kényszerítette Silvășant, hiszen már csak 30 másodperc volt hátra, s a bevetett „csel” működött: Watson 3 másodperces támadás végén egyenlített (81:81).

A mérkőzés kulcsmozzanataként a következő támadás végén megremegett az addig sziporkázó Troupe keze, aki a kolozsvári ellentámadás megfékezése végett kénytelen volt szabálytalankodni Sakic ellen, utóbbi pedig a két büntetőből ugyan csak egyet értékesített, de ez is elég volt a győzelemhez: a fennmaradó 6 másodpercben a piteştiek nem tudtak a kosár közelébe férkőzni.

„Nagyon örvendek ennek a győzelemnek, megdolgoztunk érte. Az első 20 perc után, amelyben nem védekeztünk megfelelő intenzitással, a fiúk tanúságot tettek arról, hogy van jellemük, egyben harci szellemük, és az utolsó másodpercig hittek a győzelemben. Nagyon boldog vagyok, mert az ilyen győzelmek egységessé teszik a csapatot, és önbizalmat adnak neki” – értékelt a mérkőzést követően Mihai Silvăşan.

Végeredmény: Piteşti-i Argeş MKK–Kolozsvári U-BT 81:82 (30:20, 21:20, 9:24, 21:18); a kolozsvári pontszerzők: Sakic 24 (képünkön, forrás: U-BT.ro), Barro 15, Drungilas 14,  Watson 12, Kromah 10, Calnicenco 5, Kuti 2.

A további találkozókon: Marosvásárhelyi Maros–Galaci Phoenix 85:78, Nagyszebeni ESK–Nagyváradi ESK 83:76, Temesvári Timba–Temesvári KK 83:98; a Bukaresti Dinamó–Bukaresti Steaua találkozót tegnap játszották, lapzártánk után. A tabella élcsoportja: 1. Kolozsvári U-BT 24 pont/13 mérkőzés, 2. Temesvári KK 21/12, 3. Nagyszeben 21/12, 4. Nagyvárad 19/12, 5. Piteşti-i Argeş 19/12, 6. Steaua 18/11.

A Kolozsvári U-BT számára január 9-én a belga Belfius Mons-Hainaut elleni kiszállás következik az Európa Kupában, majd 13-án ismét bajnoki meccsen a Bukaresti Dinamót fogadja az új sportcsarnokban.