Az európai szocialisták befagyasztották kapcsolatukat a Romániában kormányon lévő tagpártjukkal

Az európai szocialisták befagyasztották kapcsolatukat a Romániában kormányon lévő tagpártjukkal
Az Európai Szocialisták Pártja (PES) a jogállamisággal kapcsolatos aggályai miatt befagyasztottnak tekinti kapcsolatát a román kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párttal (PSD).

Ezt csütörtökön közölte a román Hotnews.ro ellenzéki hírportál, a PES elnökének egy előző napi, a pártcsalád honlapján közzétett nyilatkozatát ismertetve. 

   Szergej Sztanisev a Brexittel foglalkozó rendkívüli EU-csúcsot megelőző PES-tanácskozáson beszélt arról, hogy a PES továbbra is aggodalommal tekint a jogállamiság romániai helyzetére. Arról tájékoztatta a szocialista kormányfőket, pártelnököket és uniós biztosokat, hogy a PES vezetősége nem vesz részt romániai tagpártjának egyetlen rendezvényén sem az európai parlamenti (EP-) választások kampányában.

    "Amíg a román kormány nem teszi világossá, hogy elkötelezett a jogállamiság mellett és kész követni az Európai Bizottság ajánlásait, addig a PES vezetősége befagyasztottnak tekinti kapcsolatát a román kormánypárttal" - jelentette ki Sztanisev.
    Hozzátette: a PSD tagságának kérdését az európai pártcsaládban a júniusi elnökségi ülésen tűzik formálisan napirendre.
    A PES romániai aktivistái sajnálatosnak, igazságtalannak és a PSD csaknem félmillió romániai tagja semmibe vételének minősítették a PES elnökének bejelentését. A baloldali aktivisták közösségi oldalukon közzétett közleményükben úgy értékelik, hogy a PES vezetősége a román jogállamisággal kapcsolatos aggodalmait ellenőrizetlen információkra alapozva, választási megfontolásból hangoztatja.
    "A 126 éves múltra visszatekintő pártunk túlélte a szélsőjobboldal és kommunizmus diktatúráinak nehéz időszakát, és továbbra is az Európa-párti szociális demokrácia politikáját fogja folytatni, amely Romániának a NATO-hoz és az EU-hoz történt csatlakozását eredményezte" - hangoztatták a PES romániai aktivistái.
    Múlt héten Románia tizenkét nyugati szövetségesének bukaresti nagykövete közös nyilatkozatban kérte fel a bukaresti kormányt, hogy ne fogadjon el a bűnözés és korrupció elleni harcot gyengítő rendeletet. Viorica Dancila miniszterelnök megalapozatlannak nevezte állásfoglalásukat, és úgy vélekedett, hogy Frans Timmermans, az Európai Bizottság (EB) első alelnöke, az európai szocialisták csúcsjelöltje is ok nélkül aggódik a jogállamiság romániai helyzetének romlásáért, mondván, hogy kormánya folyamatosan egyeztet az EB szakértőivel és tartja magát a megbeszélt menetrendhez.