Az alkalmazottakért folyik a harc az IT-iparágban

Diákként akár 500 eurós kezdő fizetése is lehet egy programozónak

Az alkalmazottakért folyik a harc az IT-iparágban
Az országos, Kolozs megyei és kolozsvári számítástechnikai piacról mutattak be átfogó felmérést pénteken a helyi hivatalosságok és üzletemberek jelenlétében. Kétségtelen, hogy az a IT- (Information Technology) piac a kolozsvári gazdaság motorja, s rövid távon is biztosítja a jelentős pénzügyi növekedést, ám hátulütői is vannak: míg a szakemberek és az iparághoz kapcsolódó más cégekben dolgozók számára számottevő jövedelmet biztosít, a lakosság széles rétegei számára hátrányokkal is jár a folyamat. A kutatás kidomborította az előnyöket, de a gazdasági ágazat előtt álló kihívásokat is részletesen taglalta. Az eseményen résztvevő Emil Boc polgármester elmondta: Kolozsvár számára stratégiai fontosságú az iparág, így a helyi önkormányzat minden támogatást megad annak fejlődésére, s igénybe veszi az általa rendelkezésre bocsátott különböző applikációkat. A felmérés sok esetben meglepő adatokkal szolgál, erről olvashatnak a folytatásban.

Az országos és kolozsvári számítástechnikai piac átfogó tanulmányának bemutatásán Emil Boc kiemelte: a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal számára a stratégiai irányvonal a számítástechnikai iparág minél szélesebb körű támogatása, az innováción alapuló fejlesztés ugyanis a régió gazdasági motorja. – Amikor erről a szektorról beszélünk, akkor a kulcsszavak a következők: Erdély, tehetség, tolerancia és technológia. Kolozsvár mágnes-város, okos, innovációt támogató városként ismerik el. Még érvényben van a 2020-as lejáratú számítástechnikai és innovációs stratégia, de a gyors fejlődés miatt jövő tavaszra már fel is kell újítanunk. Amennyiben a kolozsvári IT-iparágban gondok adódnak, az kihat az egész városra. Meglátásom szerint a számítástechnikai cégek számára rendkívül fontos a hozzáadott érték megvalósítása, azaz a saját termékek létrehozása. Amennyiben ez elmarad, növekszik a cégek távozásának veszélye – közölte piaci látleletét a városvezető.

Forgalomkönnyítő applikáció készül

Bejelentették: a közeljövőben  átfogó applikációt dolgoznak ki, amely megkönnyíti majd a közúti közlekedést. A gépkocsivezetőnek induláskor rendelkezésére állnak az információk a zsúfolt vagy üresebb szakaszokra vonatkozóan, ezeket az adatokat az  utcákon elhelyezett érzékelők segítségével bocsátják a felhasználók rendelkezésére. A számítástechnikai szakembereknek köszönhetően pontosan látni   lehet majd, melyik útvonalon érdemes haladni, hol folyamatosabb a forgalom. Sajnos az illetékesek nem árulták el, mikortól lesz használható a program. 

A polgármestertől azt kérdeztük: milyen hátrányai vannak az IT-szektor fejlődésének, s itt a telkek, lakások és bérek árának rohamos emelkedésére gondoltunk. – Ezek valóban elgondoltató felvetések, de nem azt  jelenti, hogy ha egyensúlytalanságok jelentkeznek, akkor be kell zárni az üzletet. A metropoliszövezet körgyűrűje megépítésének köszönhetően az elkövetkező években lendületet kapnak a befektetések, az ingatlanfejlesztők ötvenhat fejlesztési projektről számoltak be nekem. A piacon megjelenő lakhatási egységek mindenképpen mérséklik majd az árakat – közölte gazdasági elemzésének következményeit Emil Boc.

Nulla alkalmazottal működő cégek

A felmérésből kiderült: országos szinten 2011–2016 időszakban 14 339 vállalat volt aktív a számítástechnikai iparágban. A kormányzati serkentő intézkedéseknek köszönhetően (Start-up Nation) év végéig a vállalatok száma eléri a 17 ezret: Bukarest viszi a prímet (a piac 37 százalékát birtokolja), a második helyen Kolozs megye áll 10 százalékos piaci részesedéssel. Ugyanebben az időszakban Kolozs megyében jegyezték be a legtöbb új IT-céget – az országos arány 81%-át. Országos szinten közel 102 ezer alkalmazottat számlálnak a számítástechnikai cégek.

Érdekes megjegyezni, hogy egyre több a nulla alkalmazottal rendelkező vállalat: 2016-ban ezek a vállalatok összességének 27 százalékát tették ki, idénre az arány 35%-ra nőtt. Kiderült az is, hogy az elmúlt két évben az IT-cégek forgalma érezhetően csökkent 2013–2014-hez viszonyítva: a zsugorodás eléri a 8 százalékot. További izgalmas adat, hogy a cégek 4 százaléka generálja a jövedelmek 78 százalékát. 
2011-hez képest 75 százalékkal több számítástechnikai cég létesült Kolozsváron. 

Mennyit keresnek IT-szektorban Kolozsváron? 

Kényes kérdés a humán erőforrás, a kincses városban működő cégek ugyanis nem a régi ügyfelek megtartásáért és újak felkutatásáért küzdenek, hanem az informatikusokért. Az ádáz harcot elsősorban a humán erőforrásokkal foglalkozó szakemberek érzik át, a fejvadászat talán jelenleg a legintenzívebb.

Ha az országos adatokat vesszük alapul, akkor a felmérés szerint tavaly az IT-cégek (szám szerint 1235) 8,6 százaléka tevékenykedett a kincses városban. A 2011–2013-as időszakhoz képest 2015–2016-ban 11-15 százalékos volt a cégek számának növekedése. 

Elmondták: amennyiben csak az IT-cégeknél munkaszerződéssel dolgozókat vesszük figyelembe, akkor Kolozsváron 14 ezren dolgoznak ebben az iparágban, ám adatok szerint még 6500 engedéllyel rendelkező magánszemély (PFA) működik közre ezekkel a vállalatokkal, így a megyeszékhely szintjén az iparágban hozzávetőlegesen 20 ezren fejtik ki tevékenységüket. Előbbi megközelítésben tizenegyből egy, utóbbi szempontot  figyelembe véve már nyolcból egy személy dolgozik számítástechnikai vállalatnál Kolozsváron, a pénzügyi forgalom 583 millió euró körül mozog. 

A megyeszékhelyen 466 cégnek nincs egyetlen alkalmazottja sem, az egy munkatárssal tevékenykedők száma eléri az 517-et. Hogyan lehetséges ez? Senkit sem vesznek fel meghatározatlan időre érvényes munkaszerződéssel, mindenki saját cégére számláz vagy engedéllyel rendelkező magánszemély (PFA). 
– A legjobb programozók céget hoznak létre vagy PFA-t kérvényeznek, s közvetlenül tárgyalnak a cégekkel – hangzott el a bemutatón.

A számteches profilja

A felmérés szerint a kolozsvári számítástechnikai szakember 31 éves férfi, szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Elhangzott: a kreatív iparágban csupán 40 százalékban dolgoznak nők. Egyébként Románia sokkal jobban áll a megoszlás tekintetében, külföldön az IT-szektorban dolgozók túlnyomó többsége férfi, mondták. Gyakori, hogy a felsőfokú oktatás elején járó, havi nettó 500 euróért alkalmazott fiatal rendszerint félbeszakítja tanulmányait, ami miatt az oktatási intézmények neheztelnek a számítástechnikai cégekre. 

Jelentős a humán erőforrás fluktuáció: az alkalmazottak 8 százaléka váltott munkahelyet, s nem minden esetben felajánlott bérnövelés volt a mérvadó, sokan ugyanis egy érdekes projektért, jobb projektvezetőért lépnek ki a cégektől. Lényeges az is, hogy a megkérdezettek több mint fele 3-5 évet tölt el egy cégnél.