Autómegosztás: már ellenőrzik a szabályok betartását

Szigorú feltételekhez kötik a személyszállítást

Autómegosztás: már ellenőrzik  a szabályok betartását
Bár más országokban már évekkel ezelőtt szabályozták az autómegosztást, nálunk csak szombaton léptek érvénybe az ágazatra vonatkozó jogi rendelkezések. Ezek szerint a gépkocsivezetőknek különböző állami intézményektől kell bizonyos engedélyeket, jóváhagyásokat, láttamozásokat és bizonyítványokat beszerezniük annak érdekében, hogy ezek után a törvényes előírásoknak megfelelően végezhessék munkájukat, ellenkező esetben busás összegekre büntethetik őket a rendőrök. Az autómegosztó szolgáltatásokat biztosító cégek képviselői azt állítják, a szabályozások életbe léptetését követően csökkenni fog ugyan a sofőrök száma, ám az árak nem növekednek. A szabályok értelmében a minimum 21 éves gépkocsivezetőknek legalább két év vezetési tapasztalattal kell rendelkezniük, a személyszállítási szolgáltatás biztosítására használt jármű nem lehet 15 évesnél régebbi, az ülőhelyek száma pedig nem lehet ötnél több.

Az autómegosztó szolgáltatások biztosításával foglalkozó gépkocsivezetők tudták ugyan, hogy február elsejétől érvénybe lépnek a telekocsira (ridesharingre) vonatkozó szabályozások, egyelőre mégsem szerezte be mindegyikük az állami hivatalok által kibocsátott szükséges engedélyeket, jóváhagyásokat és bizonyítványokat. – Február elsejéig nem sikerült valamennyi sofőrünknek beszerezni az engedélyeket, ezért a szolgáltatást biztosító gépkocsivezetők számának a csökkenésére számítunk. Ebben a pillanatban körülbelül 60 százalékuknak van jóváhagyása – nyilatkozta a sajtónak Anca Gherle, az egyik autómegosztó cég képviselője, majd hozzátette: a Román Közúti Hatóság képviselői a gépkocsivezetők rendelkezésére állnak. 

Engedélyek, jóváhagyások, bizonyítványok

Anca Gherle közölte azt is, hogy tudomása szerint a hatóság keretében külön munkacsoport alakult az autómegosztással foglalkozó sofőrök kérvényeinek mihamarabbi feldolgozása és az engedélyek gyors kibocsátása érdekében. Tudatta azt is, hogy a gépkocsivezetőknek többek között a távközlési minisztérium műszaki engedélyére, a Román Közúti Hatóság részéről pedig a személyszállításra felhatalmazott sofőri minőséget tanúsító bizonyítványra van szükségük. A február elsején életbe lépett szabályok értelmében ugyanakkor a minimum 21 éves gépkocsivezetőknek legalább két év vezetési tapasztalattal kell rendelkezniük, a személyszállítási szolgáltatás biztosítására használt jármű nem lehet 15 évesnél régebbi, az ülőhelyek száma pedig nem lehet ötnél több.

Az alternatív szállításra vonatkozó jogszabályt tavaly novemberben hirdette ki Klaus Iohannis államfő. Tette ezt egy héttel azután, hogy a képviselőház elfogadta a 49-es számú, ugyanezt a területet szabályozó kormányrendeletet. A parlamenti képviselők döntöttek úgy, hogy a személygépkocsival végzett személyszállító szolgáltatásra vonatkozó szabályok csupán február elsején lépjenek érvénybe annak érdekében, hogy mind a cégeknek, mind az alkalmazottaiknak legyen elengedő ideje az engedélyek beszerzésére. 

Kolozsváron is igénybe vehető az Uber szolgáltatása / Képünk illusztráció

Érdekes megjegyezni, hogy míg a hagyományos taxis szolgáltatást biztosító gépkocsivezetőknek be kell szerezniük a hitelesítési engedélyt, addig az alternatív személyszállítóknak a mobilalkalmazás által kiszámolt összeget kell közölniük az ügyféllel.

A rendőrök már február elsején, szombaton éjszaka ellenőrzéseket végeztek Bukarestben. A razzia során 39 kihágási jegyzőkönyvet állítottak ki, a büntetések összértéke meghaladta a 24 ezer lejt. Ugyanakkor két olyan személyt füleltek le, akik törvénytelenül foglalkoztak személyszállítással. 

Mi a közösségi gazdaság?

A szakemberek szerint a közösségi gazdaság vagy megosztásalapú gazdaság (sharing economy vagy collaborative economy) jellemzői a következők: megosztásra alapoz, kihasználatlan kapacitásokra épül, a kereslet-kínálat azonnali találkozására összpontosít, informatikai technológiai megoldásokon keresztül érhető el, fontos eleme a szereplői kölcsönös értékelése, amely a minőségbiztosítás egyik alapja, bizalmi jellegű, közösségi élményt nyújt, fenntarthatósági szempontokat is figyelembe vesz. Üzleti modelljük alapja általában az úgynevezett C2C (consumer to consumer). Ebben a szolgáltatást nyújtók és igénybe vevők egy tőlük független vállalat által működtetett digitális platformon keresztül lépnek kapcsolatba egymással, amely alapvetően közvetítő tevékenységet nyújt (például Uber, Wunder, BlaBlaCar). A B2C (business to consumer) üzleti modell esetén a szolgáltatás nyújtója és a közvetítő csatorna üzemeltetője megegyezik, a szolgáltató közvetlenül a végfelhasználónak értékesíti a szolgáltatását (BMW DriveNow).

Két típusú autómegosztást különböztetünk meg: hosszú távú autómegosztás (carsharing, carpooling, telekocsi), amely révén a hosszabb távra utazó sofőr útitársat keres online alkalmazáson keresztül. A cél nem profitszerzés, hanem a saját költségek csökkentése (például BlaBlaCar). A második a rövid távú autómegosztás (ridesharing): rövid távú, jellemzően városon belüli, C2C alapon működő autómegosztás, amelynek már kifejezetten nyereségszerzés is lehet a célja (Uber, Bolt).

(Borítóképünk illusztráció)