AeroExpress: valóban közelebb hozták Budapestet

AeroExpress: valóban közelebb hozták Budapestet
Hatalmas társadalmi elvárásnak tett eleget a magyar érdekeltségű regionális légitársaság, amikor tavaly szeptemberben beindította a Kolozsvárt Budapesttel összekötő repülőjáratát. A kincses város és a környékbeli települések lakói, a politikai és gazdasági, valamint az akadémiai szféra képviselői több ízben érdeklődtek a diszkont légitársaságok illetékeseinél attól, hogy mikor indul a járat- Múlt év őszén az AeroExpress Regional (aeroexpress-regional.hu) harminc férőhelyes kis gépei felszálltak Erdély fővárosából és 50 perc alatt Budapestre szállították az utasokat. Az elmúlt időszak tapasztalatairól, a legforgalmasabb napokról, a légitársaság utasainak robotképéről, valamint a jövőbeli tervekről, a Kárpát-medencei magyar városok összekötéséről Somogyi-Tóth Dánielt, az AeroExpress légitársaság alapítóját kérdeztük.

Az AirConnect román légitársaság keddi járatindulása kapcsán megkérdeztük a Budapest és Kolozsvár közti légi összeköttetést tavaly ősszel megteremtő magyar AeroExpress légitársaság alapítóját, Somogyi-Tóth Dánielt az eddigi tapasztalataikról.- Mit mutat az AeroExpress öthónapos tapasztalata, mennyire van igény az Erdély fővárosát Budapesttel összekötő járatra?

- Erőteljes és folyamatosan növekvő igényt tapasztalunk. Kárpát-medencei járatrendszert tervezünk, ennek egyik első lépése lehet Budapest és Kolozsvár légi összeköttetése. Egy éve úgy ítéltük meg, hogy erre a kapcsolatra nagy szüksége lehet mind az üzleti, mind a szabadidős utazóknak, és örülünk, hogy ezt helyesen gondoltuk.

- Melyek a legforgalmasabb napok, mikor utaznak Önökkel a legtöbben?

- Hétfőn reggel, szerdán reggel és este, pénteken pedig esténként fordulunk Budapest és Kolozsvár között. Ez azt jelenti, hogy aki hétvégére szeretne hazautazni, annak ideális a hétfő és a pénteki járatpárunk, az üzleti utazók a szerdai napokon pedig akár úgy tudják feladataikat elvégezni a másik városban, hogy estére újból otthon lehetnek. Azt gondolom, hogy ugyan több járatra is igény lenne, ez a menetrend már így is kiválóan szolgálja a két város közti közlekedést. Nyilvánvalóan a pénteki és hétfői járatok a legnépszerűbbek, ezekre már egyre inkább jó előre kell foglalni az utasoknak, hogy biztosan felférjenek a repülőre.

- Milyen az Önök utasának a robotképe? Kik veszik leginkább igénybe az Önök járatait?

- Utasainkat kérdőíven kérdezzük annak érdekében, hogy a legjobb szolgáltatást tudjuk nekik nyújtani. Ennek alapján a kép rendkívül sokszínű, a pici babáktól az idős utasokig mindenkinek nagy könnyebbséget jelent, hogy a fél napos vasúti vagy autóbuszos utazás helyett alig egy óra alatt célba érnek. Utasaink fele-fele arányban vásárolnak repülőjegyet üzleti és szabadidős célból.

- Önök szerint továbbra is igény van a Kolozsvár-Budapest repülőjáratra?

- Igen, hiszen ez az egyetlen tömegközlekedési alternatíva a két város között, ami nem vesz el aránytalanul sok időt az utazók életéből. Az autóhoz képest is hatalmas a különbség, egyszer egy összehasonlító tesztet is el lehetne végezni: ha egy budapesti belvárosi helyszínről egyszerre elindulna két utas, egyik autóval végig Kolozsvárra, másik pedig a repülőtérre a járatunkhoz, a légi utasunk akkor szállna le a repülőről Kolozsváron, amikor az autós versenyző Nagyváradnál jár. Mondanom sem kell, utóbbi előtt még hány óra küzdelem áll a szűk hegyi utakon, míg célba nem ér…

- Milyen időszakra számítanak? Sűrűbben vagy gyérebben repülnek majd az elkövetkező hónapokban Kolozsvár és Budapest között?

- Igyekszünk tartani a jelenlegi, már jól bevált menetrendet, ezt várják tőlünk az utasok is.

- Milyen fejlesztési, bővítési tervek vannak kilátásban? Más Kárpát-medencei városokat is terveznek légi úton összekötni?

- Célunk továbbra is az, hogy a magyarlakta területek között megbízható és gyors légi kapcsolatrendszert építsünk. Ungvárral terveztünk eredetileg, előrehaladott tárgyalásokat folytattunk a helyi vezetéssel, de sajnos azt a lehetőséget elvitte a háború. Brassó azonban hamarosan nyílik, azt összekötni a magyar regionális repterekkel önmagában is szép feladat. Marosvásárhely és Debrecen, valamint a Balaton összekapcsolását szintén rendkívül hasznos missziónak látjuk. Reméljük, hogy magyar tulajdonú légitársaságként Finnországban végzett szolgáltatásunk (az Aeroexpress résztulajdonosa, a BASe Airlines Zrt újabb 2+2 éves közszolgáltatási szerződést kötött a finn állammal – szerk. megj.) példájára ezeket a terveket a közeli jövőben itthon is meg tudjuk valósítani.