A titkosszolgálatnál dolgozna Búzás Heléna élsportoló

A huszonegy éves hölgy rövid időn belül kiváló sportlövésszé vált

A titkosszolgálatnál dolgozna Búzás Heléna élsportoló
A Kolozsvár vonzáskörzetéhez tartozó Kisbácsban található, tíz éve működő Cluj Shooting Centernél hetente egyszer intenzíven edz a bánffyhunyadi illetőségű Búzás Heléna, aki a tavaly rendkívüli eredményeket ért el sportlövészetben. A Kolozsvári Műegyetem távközlés és elektronika karának harmadéves, távközlést és információtechnológiát tanuló diákját a Claudiu Fechete által birtokolt, volt gyárcsarnokban kialakított professzionális lőtéren kérdeztem idei terveiről, a 2020-as kiemelkedő eredményről, illetve a karrieropcióiról.

*** Videóriportunk ide kattintva tekinthető meg. ***

A fiatal hölgy Fehér Zénó, Deák Huba Gabriel, Máté Szilárd és Vizer Arnold és a fedett lőtér Azorel nevű szimpatikus kutyájának a társaságában fogad, mihelyt leülök az előcsarnokban kialakított kis kávézóban található asztalukhoz, oldott hangulatban beszélgetünk a sportlövészetről.

Érdeklődésemre azonnal leszögezik: egyiküket sem a számítógépes játékok ihlették, inkább a gyermekkorban fából készült „lőfegyverek”.

– Egyelőre csak engem igazoltak a Kolozsvári Universitatea Spotklub sportlövő szakosztályához. Édesapám vadász, többször járt az itteni lőtérre, 2018 végén eljöttem vele, majd később a barátaimmal. 2020 júniusában bérletet kötöttem, s azóta rendszeresen látogatom a Cluj Shooting Centert. Első pillanattól tetszett, és rendszeresen kezdtem járni, majd Adina Mihăescu irányításával edzeni kezdtem a különböző versenyekre. Egyedi sport, sajátos érzéssel jár, teljesen más, mint a tenisz vagy a futball. Elvégeztem a fegyverviselési engedély kibocsátásához szükséges tanfolyamot, lőfegyvert nem vásároltam, ugyanis nem tudnék olyat venni, amely az edzésekhez szükséges – mondta Heléna.

A sportoló szerényen korrigálta a riporter információit: nem nyolc, hanem három hónap alatt ért el kiemelkedő eredményt.

– Tavaly júniusban voltam az első edzésen, szeptemberben vettem részt az első versenyen, amelyen az elért pontszámoknak köszönhetően sikerült bekerülnöm az első kategóriába. A családom és a barátaim nagyon örvendtek az eredménynek, utóbbiak közül többen velem tartottak a lőtérre, ők is kipróbálták – fogalmazott Búzás Heléna.

A sportoló szerint nem szokatlan, hogy egy fiatal hölgy fegyvert ragad.

– Még három lányt ismerek, aki ezt a sportot űzi – mondta, majd az egyik fiú gyorsan hozzátette: a lányok komolyabban veszik az edzéseket, a versenyekre történő felkészülést.

Heléna szerint a lányok jobban hallgatnak az edzőre.  Ezt a fiúk azonnal igenlően nyugtázták, és hozzátették: ők inkább szórakozásból járnak lőni.

– A három méterről a 9 milliméteres CZ típusú félautomata pisztolyból 8 másodperc alatt kilőtt hat golyóból általában mindegyik a tízesbe fúródik be – nevetett.

Megkérdeztük: amennyiben a katonaság, a csendőrség, a rendőrség vagy a titkosszolgálat munkaajánlattal rukkolna elő, melyiket választaná.

– Az utóbbit. Persze, ez nem olyan lesz, mint amit a filmekben látunk. Katonának nem mennék, nincs meg a testsúlyom hozzá. Egyébként emberre nem, állatra pedig csak vadászként lőnék. Előbb el akarom végezni a mérnökit, s aztán majd meglátom, mit hoz a sors. Számomra a fegyver korántsem az erőszakot jelképezi, én sportoló vagyok, kartondarabra lövök – mondta Búzás Heléna.

Fontosnak tartja megjegyezni, hogy a lőtérre érve elfelejti az esetleges személyes problémákat, túllép a nehéz napon, és csak a lövésre összpontosít.

A hölgy intenzíven készül a 2021-es versenyekre és reméli, jó eredményeket ér majd el.

A sportlövők különféle lőfegyverekkel, minél pontosabban, az egyes versenyszámokban előírt célpontokra lőnek – olvasható a www.sportszertar.wordpress.com blogon. A sportágnak több szakága létezik, a versenyzők kiállhatnak egyénileg, illetve csapatban. A lövészet – a többi fegyverforgató sportággal együtt – a legrégebbi sportok közé tartozik. Története a 12. században kezdődött. Akkor még bambuszcsövű puskával lőttek. A 14. században megjelent a vascső. Az első versenyeket az 1280-as években rendezték, német területen. A célpontok a madarak voltak. Az első kézi lőfegyvert az 1350-es években alkották meg.

Borítókép: Három hónap alatt versenyszintre jutott – A SZERZŐ FELVÉTELE