A neheze még hátravan

A neheze még hátravan
Több tanügyi kérdés is előtérbe került a napokban. Egyrészt a márciusban lebonyolított próbavizsgák, másrészt pedig az előkészítő osztályba való beiratkozás, ami március 29-én kezdődött és kerek négy héten át, április 28-ig tart.

A próbavizsgákat szerencsésen megszervezték – már ahol a karantén meg nem hiúsította. Az eredményeket március 31-én közzé is tették.  Amint az várható volt, az országos sikerarány nem haladta meg az ötven százalékot – pontosabban 40,71% volt –, míg Kolozs megye az 51,32 százalékos sikerarányával országos második lett. (Sikerarányon most a hatos átlag elérése értendő.)

A Kolozs Megyei Tanfelügyelőség által közölt adatok szerint a románvizsgán végzősök 80,18%-a, a magyarvizsgán 91,02%-a ment át. A profilnak megfelelő kötelező tantárgyból 64,26%, míg a profilnak megfelelő választható tantárgyból 76,51% írta meg az átmenő ötöst. A legjobban most is az elméleti líceumok tanulói szerepeltek 65,48%-os sikerarányt érve el. A technológiai líceumok maturandusai közül csak 22,38% ért el hatos vagy ennél nagyobb átlagot.

A tanügyminisztériumi közleményben az is szerepel, hogy a trend nem változott, az elmúlt öt évben is a mostanihoz hasonló eredmények születtek a próbaérettségin. A próbavizsgákat első sorban azért szervezik meg, hogy a fiatalok megszokják a vizsgakörülményeket, a nyári vizsgán a teljesítményükre nem legyen káros hatással a megmérettetés miatti stressz, idegeskedés, ami, elkerülhetetlen. A tételminták ugyan ismertek, de jó szokni ahhoz, hogy a megadott időtartam alatt – az érettségin egy vizsga három órát tart – hogyan osztják be idejüket a vizsgázók, miközben a feladatokat oldják.

A tanügyminisztérium által közölt, 2016-2019 közötti próbavizsgák eredményei a következők: 2019-ben 42,15% volt a sikerarány, 2018-ban 39,55%, 2017-ben 38,23%, 2016-ban pedig 38,39%. 2020-ban a világjárvány miatt nem szerveztek próbaérettségit.  A mostani eredmények arra is rávilágítanak, hogy az egyébként okkal-joggal becsmérelt online oktatás nem rontott a diákok teljesítményén az elmúlt évekhez képest, és reménykedhetünk, hogy a nyári eredményeket sem befolyásolja kedvezőtlenül.

Ha viszont az érettségi eredményeket nézzük: a 2020-as év nyári vizsgaidőszakában feliratkozók közül a sikeresen érettségizők aránya 62,9% volt. (Ha csak a tavaly ballagókat vesszük figyelembe, az ő körükben ez az arány 71,4% volt).  2019-ben az országos sikerarány a nyári vizsgán, az óvások benyújtása előtt ennél magasabb volt: 67,2%. A 2018-as eredmények 67,7% sikerarányt jeleztek, szintén az óvások benyújtása előtt. A frissen végzettek sikeraránya az elmúlt két-három évben folyamatosan 70 százalék feletti volt. Kolozs megye általában 80 százalék körüli-feletti eredményt ért el.

Összehasonlítva a 2020-as, 2019-es és 2018-as próbavizsga és érettségi vizsga eredményeit a különbség szembeszökő.  Ez arra utal, hogy a próbavizsga és az érettségi között eltelt időszakban sok diák használja ki az időt, és igyekszik lefaragni lemaradásából, márpedig ez a jegy az, ami a fiatalok továbbtanulását befolyásolja.  Tehát felesleges aggódnunk most az esetleges sikertelenség miatt.

A vizsgázóknak és pedagógusoknak a közelgő érettségire kell összpontosítaniuk, a neheze ugyanis még hátra van. Online vagy hibrid oktatás közepette nem lesz könnyű a felkészülés, a tanulás. Azonban én látok esélyt arra, hogy a nyári érettségin legalább a tavalyihoz hasonló, de talán még ennél is jobb eredmények szülessenek.