A fehér sport híreiből: döntők, világrangsorok, érdekességek

Tenisz-összeállításunkban a múlt héten véget ért tornák döntőiről, az e heti tornák magyar és román résztvevőiről, valamint a legfrissebb világranglistákról szólunk.

Döntők

A francia Gaël Monfils nyerte meg a 2,155 millió euró összdíjazású rotterdami keménypályás tenisztornát, miután a vasárnapi döntőben két szettben a kanadai Felix Auger-Aliassime fölé kerekedett. A hollandiai tornán harmadikként kiemelt Monfils négyszer vette el riválisa szervagémjét, miközben csak egyszer bukta el a sajátját. Utóbbit az összecsapás végéhez közeledve, amikor négy meccslabdája volt. A találkozó 1 óra 27 percet tartott. A 33 éves francia teniszező Rotterdamban megvédte címét, és karrierje során a tizedik ATP-tornagyőzelmét aratta, de ez az első év, amikor egynél több sikerben volt része.

Eredmény: Monfils (francia, 3.)–Auger-Aliassime (kanadai) 6:2, 6:4.

A holland Kiki Bertens nyerte meg a 783 ezer dollár összdíjazású keménypályás női tornát az oroszországi Szentpétervárott, a döntőben két sima játszmában bizonyult jobbnak a kazah Jelena Ribakinánál. A másodikként kiemelt Bertens mindössze 1 óra 16 perc alatt győzte le a nyolcadikként rangsorolt Ribakinát. A mérkőzésen a holland játékos négyszer vette el riválisa adogatójátékát, miközben egyszer sem veszítette el a sajátját. Bertens – Monfilshoz hasonlóan – pályafutása tizedik WTA-tornagyőzelmét aratta, Szentpétervárott 2019 után a másodikat.

Eredmény: Bertens (holland, 2.)–Ribakina (kazah, 8.) 6:1, 6:3

A nyolcadik kiemelt Casper Ruud nyerte meg a 611 ezer dollár összdíjazású salakpályás férfi tornát az argentin fővárosban, Buenos Airesben. A norvég játékos a vasárnapi döntőben simán, két játszmában legyőzte a szerencsés vesztesként főtáblára került portugál Pedro Sousát.

Eredmény: Ruud (norvég, 8.)–P. Sousa (portugál) 6:1, 6:4.

A nyolcadik helyen kiemelt brit Kyle Edmund nyerte meg a New Yorkban rendezett keménypályás férfi tornát, a vasárnapi döntőben legyőzte az olasz Andreas Seppit. A 25 éves, dél-afrikai születésű Edmund 16 hónap után játszhatott újra finálét ATP-tornán, és pályafutása második trófeáját szerezte meg az Egyesült Államokban.

Eredmény: Edmund (brit, 8.)–Seppi (olasz) 7:5, 6:1.

Világranglisták

Babos Tímea egyesben két helyet rontva a 100. a női teniszezők legfrissebb világranglistáján. A soproni játékos legutóbb a szentpétervári torna selejtezőjében búcsúzott, és legközelebb a jövő héten Dohában versenyez. Rajta kívül még egy magyar található a top 200-ban, Jani Réka-Luca a 196.

A rangsor élén változatlanul az ausztrál Ashleigh Barty áll, mögötte Simona Halep és a cseh Karolina Pliskova következik. Romániának ismét öt játékosa van a top 100-ban, Halep mellett még Sorana Cârstea (70.), a thaiföldi Huanhinben a negyeddöntőig menetelő Patricia Maria Ţig, aki 21 helyet javított, s most a 84., Ana Bogdan (91.), s az egyiptomi fővárosban, Kairóban ITF-tornán győztes Irina Camelia-Begu (97.). Ţiget a végső győztes Magda Linette állította meg (7:5, 6:4), a lengyel teniszező a svájci Leonie Kung 6:3, 6:2-es legyőzésével nyerte a 275 ezer dollár összdíjazású vetélkedőt. A 28 éves Linette harmadik WTA-sikerénél tart.

A harmadik kiemelt Begu a 100 ezer dollár összdíjazású torna fináléjában a negyedik favorit ukrán Leszia Curenkónál bizonyult jobbnak 2 óra 23 perc játék után 6:4, 3:6, 6:2-vel. Ezzel kettőjük párharca 3–2-re módosult.

A szlovákiai Nagyszombaton (Trnava) 25 ezer dollár összdíjazású ITF-tornát nyert a román Jaqueline Cristian is, a negyedik kiemelt ellen a döntőben 59 perc játék után, 6:1, 4:2-es állásnál az orosz Sofia Lansere sérülés miatt feladta a mérkőzést. Ez volt Jaqueline Cristian harmadik ITF-torna-sikere, ezenkívül hat ízben nyert futures tornát.

Női tenisz-világranglista (a WTA honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (1.) Ashleigh Barty (ausztrál) 8367 pont, 2. (2.) SIMONA HALEP 5796, 3. (3.) Karolína Plískova (cseh) 5290, 4. (5.) Belinda Bencic (svájci) 4720, 5. (6.) Bianca Andreescu (kanadai) 4665, 6. (4.) Jelina Szvitolina (ukrán) 4650, 7. (7.) Sofia Kenin (amerikai) 4495, 8. (8.) Kiki Bertens (holland) 4335, 9. (9.) Serena Williams (amerikai) 3915, 10. (10.) Naomi Oszaka (japán) 3626, …, 14. (14.) Konta Johanna (brit) 2753, …, 70. (69.) SORANA CÂRSTEA 855, …, 84. (105.) PATRICIA MARIA ŢIG 759, …,  91. (90.) ANA BOGDAN 704, …, 97. (118.) IRINA-CAMELIA BEGU 677, ..., 100. (98.) BABOS TÍMEA 660, …, 112. (110.) MIHAELA BUZĂRNESCU 587, …, 129. (126.) MONICA NICULESCU 489, …, 162. (160.) IRINA MARIA BARA 367, …, 178. (167.) ELENA-GABRIELA RUSE 337, ..., 196. (193.) JANI RÉKA-LUCA 300, …, 200. (198.) JAQUELINE CRISTIAN 296.

Párosban: 1. (1.) Szu-Vej Hszieh (tajvani) 8095 pont, 2. (2.) Barbora Strycova (cseh) 7980, 3. (3.) Kristina Mladenovic (francia) 7775, 4. (4.) BABOS 7615, 5. (5.) Arina Szabalenka (fehérorosz) 6895, ..., 51. (47.) RALUCA-IOANA OLARU 1565, …, 63. (62.) NICULESCU 1317, …, 81. (80.) STOLLÁR FANNY 1040, …, 98. (98.) BARA 826.

Fucsovics Márton hét helyet rontva a 73., Balázs Attila pedig három pozíciót javítva 106. a férfi teniszezők legfrissebb világranglistáján, amelynek élén továbbra is Novak Djokovics áll. A legjobban jegyzett magyar játékos amiatt esett vissza, hogy a múlt héten már a nyitókörben kiesett Rotterdamban, ahol egy éve a negyeddöntőig menetelt. A 28 éves Fucsovics ezen a héten Marseille-ben próbál szerencsét, ahol a hollandiai tornától eltérően nem kell selejtezőt játszania. A legjobb román férfi teniszező, Marius Copil hat helyet esett vissza, most a 180. Az élmezőnyben nem történt változás.

Férfi világrangsor (az ATP honlapja alapján): 1. (1.) Novak Djokovics (szerb) 9720 pont, 2. (2.) Rafael Nadal (spanyol) 9395, 3. (3.) Roger Federer (svájci) 7130, 4. (4.) Dominic Thiem (osztrák) 7045, 5. (5.) Danyiil Medvegyev (orosz) 5890, 6. (6.) Sztefanosz Cicipasz (görög) 4745, 7. (7.) Alexander Zverev (német) 3885, 8. (8.) Matteo Berrettini (olasz) 2860, 9. (9.) Gaël Monfils (francia) 2860, 10. (10.) David Goffin (belga) 2600, …, 36. (35.) Györe László/Laslo Djere (szerbiai) 1265, ..., 73. (66.) FUCSOVICS MÁRTON 762, …, 102. (103.) Gombos Norbert (szlovákiai), ..., 106. (109.) BALÁZS ATTILA 525, …, 180. (174.) MARIUS COPIL 277.

Párosban: 1. (1.) Robert Farah (kolumbiai) 8260 pont, 2. (2.) Juan Sebastian Cabal (kolumbiai) 8260, 3. (6.) Nicolas Mahut (francia) 5725, 4. (4.) Horacio Zeballos (argentin) 5370, 5. (3.) Joe Salisbury (brit) 5360, ..., 20. (17.) HORIA TECĂU 3530, …, 151. (151.) FLORIN MERGEA 492, …, 199. (199.) COPIL 340, …, 300. (301.) ALEXANDRU JECAN 169, …, 341. (344.) FUCSOVICS 135, …, 350. (350.) VICTOR VLAD CORNEA 131.

Rióban és Dubajban történt

Balázs Attila sikerrel vette a selejtező első fordulóját Rio de Janeiróban, az 1,9 millió dollár összdíjazású salakpályás férfi tenisztornán. A magyar játékos szombaton a hazai pályán szabadkártyával szereplő Orlando Luzzal találkozott, és 1 óra 23 perces mérkőzésen két 6:3-as szettben nyert. A 31 éves Balázs másnap a kvalifikáció második fordulójában az olasz Gianluca Magerrel csapott össze, aki ellen csak két gémet tudott nyerni a mindössze 54 perces találkozón (6:0, 6:2 volt a végeredmény).

Ennek ellenére Balázs szerencsés vesztesként feljutott a főtáblára a brazil tornán, az első fordulóban az uruguayi Pablo Cuevasszal (46. a világranglistán) találkozik majd, akit eddigi egyetlen összecsapásukon legyőzött egy 2018-as olaszországi salakos challengertornán.

Az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Dubajban 2 643 670 dollár összdíjazású női tornát rendeznek a héten, a selejtezőkben két román lány próbált szerencsét, de csak egyikük került főtáblára.

Az első két akadályt Sorana Cârstea és Ana Bogdan is sikerrel vette. Előbbi az első fordulóban orosz Margarita Gaszparjant verte 6:4, 6:3-ra, utóbbi a cseh Barbora Krejcikovát búcsztatta két 6:4-es szettel. A második körben Cârstea már jobban megszenvedett a német Julia Görgesszel, 5:7, 6:4, 7:6 (4) arányban nyert a selejtezők első kiemeltje ellen, de Bogdan is hasonló forgatókönyv alapján bizonyult jobbnak a kínai Su-aj Csangnál, ebben az esetben 3:6, 6:4, 7:6 (10) volt a végeredmény a román teniszező javára.

A főtáblára jutásért három fordulót kellett teljesíteni. Az utolsó felvonásban a 29 esztendős Cârstea a két évvel idősebb, utolsó idényében versenyző spanyol Carla Suarez Navarrónál bizonyult jobbnak 6:2, 1:6, 6:4-es eredménnyel. A 27 éves Ana Bogdan azonban két szoros játszmában, 6:4, 7:6 (4) arányban vesztett a két esztendővel fiatalabb fehérorosz Alekszandra Szasznovics ellenében, s nem jutott a 32-es főtáblára. Bogdan 7650 dollárral és 25 világranglistaponttal vigasztalódhat, Cârstea eddigi jutalma 17 055 dollár és 26 WTA-pont, és az első fordulóban az észt Anett Kontaveit ellen lép pályára.

A tornán Simona Halep az első kiemelt, a világrangsor második helyezettje az első fordulót erőnyerőként kihagyhatja, a nyolcaddöntőben pedig a tunéziai Onsz Dzsabúrral mérkőzik (utóbbi három játszmában búcsúztatta az amerikai Alison Riskét). A konstancai teniszező 2015-ben megnyerte a tornát, tavaly a negyeddöntőben esett ki a svájci Belinda Bencic ellenében. Halep párosban is indult a tornán, a német Görges oldalán játszott, de már az első fordulóban búcsúztak a Makoto Ninomija, Zsao-szuan Jang (japán, kínai) kettős ellenében (6:2, 6:1-re nyertek az ázsiaiak).

Borítókép: Sorana Cârstea főtáblára jutott Dubajban