A fájdalmak pokla helyén Fájdalmas Szűzanya szobor

A fájdalmak pokla helyén Fájdalmas Szűzanya szobor
Kevesen tudják, hogy Kolozsváron belépve a néhai Majális, napjainkban Republicii utca 23. szám alatti impozáns épület kapuján, annak kapusfülkéje mögött egy nagyon szép, igen kifejező, fájdalmas arccal imádkozó egészalakos Szűz Mária szobor látható.

A házat – Asztalos Lajos helytörténész adatai szerint – a 19. század végén Groisz Béla szemorvos örökösei építették. Itt volt 1919 és 1940 között a román katonai körzetparancsnok, majd 1940 és 1944 között a magyar földművelésügyi minisztérium erdélyi földbirtokpolitikai főosztályának székháza.

Arra is kevesen emlékeznek, hogy az 1940-es évek végétől az 1950-es évek közepéig itt működött a hírhedt Szekuritate kolozsvári parancsnoksága (a Szekuritate „impozánsabb” Traian úti székhelyére való költözése után az épület a Pionírháznak, 1990-től pedig a Gyermekpalotának ad otthont). Az épület alagsorában voltak a fogdák és itt folytak a szovjet kiképzéssel, de nagy hazai „ügytúlbuzgósággal” végzett, éheztetéssel, különféle kínzásokkal nyomatékosított kihallgatások. Sok-sok ártatlan ember – nemzetiségre és vallásfelekezetre való tekintet nélkül – könnyeinek, fájdalmának, szenvedésének, esetenként kínhalálának voltak tanúi ezek a falak. A legkeményebben a magyarrokkal és a vallásfelekezetek papjaival, lelkészeivel, illetve az értelmiségiekkel jártak el, hiszen elsősorban ők merték kimondani a nemet a kommunista rendszerben napról-napra növekvő igazságtalanságra, embertelenségre. Az akkori aktivisták és a pribékek célul tűzték ki, hogy még a hit és a vallás vigaszától, a templom menedékétől is megfosszák őket. A mindenütt osztályellenséget szimatoló kommunista államvédelmi szervek a teljesen ártatlan kis csoportosulásokban is a szocialista társadalmi rendszer megdöntésére irányuló összeesküvést láttak. De a történelem folyamán ismét bebizonyosodott: ember tervez, a Mindenható Isten végez.

Mindezek emlékére, szenvedéstörténetük helyszínére az 1989-es rendszerváltozást követő hónapokban állították ide a Fájdalmas Szűzanya fent említett szobrát. Illik erről megemlékeznünk azért is, mert vasárnap van eredeti nevén „a Boldogságos Szűz Mária hét fájdalmának” emléknapja. Hisszük a Magyarok Nagyasszonya, mindannyiunk égi édesanyja könnyei azokban a megpróbáltatásokkal teli években a Szekuritatén szenvedő, megalázott, megkínzott emberekért is folytak. Közülük sokan váltak névtelen hősökké, ismeretlen mártírokká és elfelejtett vértanúkká. 
promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Volt, aki tizennégy évvel idősebb bátyámat következetesen Ivánként szólította és emlegette. Csodálkoztam rajta, de ebbe is belenyugodtam, mint a család sok más szkizofréniájába. (Ezt a fogalmat akkor persze nem ismerhettem, de a mögötte rejlő lényeget már én is kitapinthattam.) Mi ugyanis következetesen Gézaként szólítottuk és emlegettük. Engem Bélának, öcsémet Botondnak keresztelték. Úgy vélvén, hogy egy romániai kommunista lehet jó magyar, sőt akár székely is. Az Iván azonban szüleim elvakultan illegalista korszakából még rajtaragadt. Egyéb skizoféniákkal egyetemben. S a tágabb családból néhányan valamiféle hízelgésként (vagy ironikusan) még makacsul ragaszkodtak a megszólításhoz.
Máskép(p)
A napokban temették el Duray Miklóst. Soha nem találkoztam vele. Ez azonban zárójelbe kívánkozik. Nagyon is „találkoztam”. A hetvenes évek elején a Gaál Gábor irodalmi kör elnöke voltam. Ezen az irodalmi körön vitattuk meg egyebek közt Páskándi Géza Weiskopp úr, hány óra? című novelláját is. És sok minden egyebet. Az Írószövetség „oldaláról” a kört Fodor Sándor patronálta.
Máskép(p)