„Mi döntjük el, katasztrófa- vagy szuperhős filmben játszunk”

Tanévet nyitott a BBTE magyar tagozata

„Mi döntjük el, katasztrófa- vagy szuperhős filmben játszunk”
Filmhez hasonlította Soós Anna Babes-Bolyai Egyetem (BTTE) rektor-helyettese a 2020/2021-es tanévet, amelyben a hallgatóknak és az oktatóknak kell dönteniük a film műfajáról. – Mi döntjük el, hogy katasztrófafilm, sci-fi lesz, vagy szuperhősként megmentjük a világot, vagy bohóckodhatunk egy rossz vígjátékban. A mi hozzáállásunkon múlik, mennyire lesz sikeres és maradandó – fogalmazott a magyar tagozat ma délutáni tanévnyitóján Soós Anna.

– Az egyetem történetére visszatekintve vannak megírt és eljátszott forgatókönyvek. Az 1581-es alapítás óta az egyetem többször átélt megszüntetéseket, impériumváltást, költözést, háborút. De 2020-ban is él, működik, fejlődik, növekszik. A siker titka az, hogy az elmúlt négy évszázadon keresztül az oktatók és a hallgatók kihívásként tekintettek a történelmi eseményekre, panaszkodás helyett az útkeresést, és az új megoldások keresését választották. Nem engedték meg, hogy tőlük, mint katasztófafilm statisztáitól búcsúzzon a kamera, hanem elölről kezdtek mindent – tette hozzá. 

A BBTE magyar tagozatának tegnapi tanévnyitóján Soós Anna rámutatott arra is, hogy történelmi időket élünk, és szerinte ez azt is jelenti, lehetőségünk van arra, hogy mi írjuk a forgatókönyv lapjait. – A távolról sem tökéletes körülmények között írhatunk szuperprodukciót akkor, ha céljainkra, feladatainkra és a közösségre koncentrálva a megoldásokat keressük, együttműködünk, és próbáljuk a legjobbat kihozni a helyzetből – jegyezte meg a rektor-helyettes.  

Megtudtuk: a BBTE-n idén mintegy 17 ezer hallgató tanul, ebből több mint 6600 a magyar tagozaton. A magyar tagozat 67 alapszakára 1763 első éves, 45 mesterképzésére 585 hallgató nyert felvételt. – Ennyi tehetséges szereplővel közös filmünknek jó esélye lesz arra, hogy valódi szuperprodukcióvá váljon. Felvállaljuk a szereplést a siker érdekében, és nem fogunk statisztaként ülni – összegzett Soós.  

– Kolozsvár egyetemistáktól hangos, ezt még a járvány sem változtathatja meg. Olyan online közösséget sikerült kialakítanunk, amit mások megirigyelhetnek. Olyan körülményeket kellett teremteni, ami az egyetemista létet új jelentéssel ruházta fel – mondta Buryán Tünde diákprefektus, aki szerint különös helyzet a mostani, amit mindannyiuknak meg kell tanulni kezelni. Közös tanár-diák együttműködést feltételez, Kolozsváron és az online térben egyaránt. – Merjetek bátrak lenni – szólította fel diáktársait. – Ha 2020 nem a bátorságról szólna, akkor nem lennétek itt – tette hozzá.

Ezt követően András Szilárd, a Matematika és Informatika Kar egyetemi docense tartott nyitóelőadást Modell és valóság címmel. 

Borítókép Lőrincz István