Tusványos - „Ha Feri, a szomszéd szavazhat, én miért nem tehetem?”

Magyar állampolgárságról, regisztrációról, választásokról

Tusványos - „Ha Feri, a szomszéd szavazhat, én miért nem tehetem?”
A honosítással, a magyar állampolgárság, a lakcímkártya, az elektronikus személyazonossági igazolvány, az útlevél megszerzési eljárásaival, valamint a választási regisztrációval kapcsolatos kérdéskörök boncolgatása, részletezése, a különböző magyar hatóságok rendelkezésére álló adatsorok elemzése és kiértékelése volt a téma tegnap délelőtt Tusványoson, a Bethlen Gábor-sátorban – Melbourntől… Szabadkáig, Ungvártól Kolozsvárig és Csíkszeredától Budapestig. A szó szoros értelmében. Tiboldi László, a Magyar állampolgárság, regisztráció, választások című panelbeszélgetés moderátora, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alelnöke kapkodta is a fejét: most éppen melyik világrészből érkezett főkonzulnak, konzulnak, miniszteri biztosnak, elnöknek adja meg a szót, illetve a válaszadás jogát a beszélgetésen részt vevő tíz személy közül.

Hibák, gondok, figyelmetlenségek

Pálffy Ilona, a magyarországi Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke több ízben kritikával illette a budapesti politikai pártokat amiatt, hogy a kétharmados országgyűlési többséget igénylő bizonyos jogszabályi módosításokat nem eszközölték időben, vagy egyáltalán. Megemlítette például, hogy a törvényes előírások miatt sok esetben kevés idő marad a szavazólapok kiküldésére, azok visszaküldési eljárásában máris jelentkezik néhány gond, amely egyértelműen a voksolni kívánó magyar állampolgárok tájékozatlansága és figyelmetlensége miatt adódik.

– Levélben szavazás esetén például nem látják el kézjegyükkel a nyilatkozatot. Ez sajnos bizonyos vonatkozásban támadási felületet jelent, ugyanis egyesek azt feltételezhetik, hogy valaki egy elhunyt személy helyében szavaz. A levél tartalmazza a szavazás módozatára vonatkozó pontos és érthető utasításokat is, ennek ellenére más borítékot küldenek vissza nekünk, nem írják alá a nyilatkozatot, vagy valami mást tévesztenek el. Igazából ennél nyilvánvalóbban és egyértelműbben nem tudjuk leírni az embereknek, hogy mit kell csinálniuk. Nem tudom, hogyan lehet ezt jobban elmagyarázni – fakadt ki az NVI vezetője.

Szerinte a kezdeti fennakadások azért következtek be, mert „az emberek életükben először szavaztak levélben, s ettől meg is rettentek”. Adatai szerint a csíkszeredai magyar főkonzulátusra 17 ezer személy kérte a legutóbbi népszavazáshoz szükséges dokumentumok elküldését, de csak 5 ezer személy vette át azokat.  Gyorskérdésekre válaszolva közölte: szavazás esetén az ékezethiba nem jelent problémát, ezt „rugalmasan” kezelik. Ugyanúgy gondmentes az, ha valaki csak szignójával látja el a szükséges iratokat.

Sokan nem emlékeznek már, hova, melyik lakcímre kérték a szavazáshoz szükséges dokumentumokat tartalmazó borítékot. Ezekben az esetekben sajnos a külképviselet nem segíthet, mert a választói névjegyzék titkos, adatok nem szolgáltathatók ki – hangsúlyozta Pálffy Ilona.

Ugrás a sötétbe

Wetzel Tamás az állampolgársági folyamat elmúlt évtize­dének tapasztalatait vázolva elmondta, nem gondolták volna, hogy „ilyen olajozottan működik majd a rendszer”. – Igazából az egész ugrás volt a sötétbe. Gondoljunk csak bele az ugrásszerű fejlődésbe: régebb csak ideiglenes útleveleket bocsátottak ki a különböző külképviseletek, most már biometrikus úti okmányokat adnak a magyar állampolgároknak – mondta.

A miniszteri biztos bejelentette: az eljárások módosításának köszönhetően január elsejétől a külhoni magyar állampolgárok számára is elérhető lesz az anyasági támogatás, illetve rájuk is vonatkoznak majd az úgynevezett babatörvény rendelkezései.

Wetzel visszaigazolta azt, amit a Tusványos megnyitóján Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes mondott: a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) novemberi üléséig az egymilliomodik visszahonosított magyar állampolgár is leteszi az állampolgársági esküt.

Feri szavazhat, én miért nem tehetem?

Színes felszólalás tarkította a többnyire technikai vonatkozású beszédeket. Mile Lajos kolozsvári magyar főkonzul közérthetően magyarázta el, hogy szerinte jelenleg a legfontosabb teendő az információ minél szélesebb körben történő terjesztése.

Azt kérdezik tőlünk: a szomszéd, Feri szavazhat, én meg nem tehetem, pedig vagyok legalább annyira jó magyar, mint ő. Ezekkel az emberekkel meg kell értetni, hogy a voksoláshoz nem elég csak a magyar állampolgárság. Nagy segítséget jelentenek a kihelyezett konzuli napok, ezeknek köszönhetően közvetlen az információ átadása az embereknek – jegyezte meg a magas rangú diplomata.

A magyar hatóságok és külképviseletek számára a legfontosabb feladatnak azt látja: megtalálni a választási jegyzékben még nem regisztrált magyar állampolgárok számát.

– Igen komoly feladat valahogyan elérni őket, eljuttatni hozzájuk a szükséges információkat. Ugyanakkor kérdés, hol van még tartalék a honosításra, kiket, hol nem sikerült még elérni. A nagyvárosokban a legnehezebb ez a feladat. Kisebb településeken a lelkipásztor vagy a partnerszervezet nagy segítséget nyújt, így könnyebb ellátni a feladatot. Remélem, a jövő évi választások stimuláló hatással lesznek a regisztrálási és szavazási kedv serkentésére – fogalmazott Mile Lajos.

Ausztráliai és felvidéki nehézségek

Zsigmond Barna Pál volt csíkszeredai főkonzul, Újpest alpolgármestere, a határon túli magyar ügyekért felelős igazgató is szintén az információ-áramoltatásra hívta fel a figyelmet, míg a melbourne-i magyar vezető konzul, Bakonyi Péter az esetükben fennálló földrajzi nehézségeket ecsetelte.

– Európa simán belefér Ausztráliába. Melbourne váro­sához a legközelebb levő nagy település a 3 400 kilométerre levő Perth. Nahát, oda átugrani tájékoztatót tartani nem a legegyszerűbb feladat. Adataink szerint 50-100 ezerre tehető a magyar útlevélre jogosult polgárok száma Ausztráliában. Ezek közül körülbelül 2 ezer személy él aktív közösségi életet. Ilyen körülmények között nehéz az állampolgársággal járó tájékoztatási feladat – jegyezte meg a vezető konzul.

Felvidéken az ukrán törvénykezés is akadályt jelent. Közölték: Petro Porosenko államfő az ukrán állampolgárságról szóló törvényhez nyújtott be módosító indítványt. A dokumentum célja az ukrán állampolgárság megszüntetésére irányuló mechanizmus „jogi tökéletesítése” az olyan esetekben, amikor az ukrán állampolgár önként veszi fel egy másik ország állampolgárságát, illetve a kettős állampolgárság megelőzése az ukrán állampolgárságot szerzők esetében. Buhajla József ungvári magyar főkonzul megítélése szerint az ukrán parlament az őszi ülésszakán tűzi majd napirendre a jogszabálytervezet vitáját.

– Felvidéken sajnos nem lehet úgynevezett road showt szervezni, mi inkább a magyar pártok szervezte rendezvényeken vagyunk elsősorban jelen, s így igyekezünk tájékoztatást nyújtani. Az ukrán hatóságok olyan intézkedéseket foganatosítanak, amelyek erősítik a felvidéki magyarokban a félelmet – közölte a hallgatósággal.