Sporthírek röviden a nagyvilágból

AZ AC MILAN NYERTE AZ OLASZ SZUPERKUPÁT

Katar fővárosában, Dohában bonyolították le az olasz Szuperkupa döntőjét, amelyen az AC Milan 11-es rúgások után 4–3-ra legyőzte a bajnoki címvédő Torinói Juventust. A rendes játékidőben és a 30 perces hosszabbítás után is 1–1 volt, a gólokon Giacomo Bonaventura (38. perc), illetve Giorgio Chiellini (18. perc) osztozott.

A büntetőknél az AC Milantól Gianluca Lapadula hibázott rögtön az elején (kivédte Gianluigi Buffon), de aztán Giacomo Bonaventura, Juraj Kucka, Suso és Mario Pasalics is értékesítette a 11-est. Az Öreg Hölgytől Claudio Marchisio, Gonzalo Higuaín és Sami Khedira berúgta, a horvát Mario Mandzukics és az argentin Paulo Dybala kihagyta a büntetőt (előbbi kapufát lőtt, utóbbi lövését védte Gianluigi Donnarumma).

Ez volt az AC Milan első trófeája a 2011-es bajnoki cím és olasz Szuperkupa óta. A Szuperkupát a Milan hetedszerre hódította el (1988, 1992, 1993, 1994, 2004 és 2011 után).

Edzőként Vincenzo Montellának ez az első címe, a mester korábban irányította az AS Rómát, a Cataniát, a Fiorentinát és a Sampdoriát.

JÉGKORONG MOL-LIGA: DEBRECENI SIKER

A Debreceni HK az első harmad után még hátrányban volt, végül azonban 5–2-re győzött a Székesfehérvári Fehérvári Titánok vendégeként a jégkorong MOL-liga alapszakaszának hétfői mérkőzésén.

Eredmény: • Székesfehérvári Fehérvári Titánok–Debreceni HK 2–5. A tabellán: 1. Diósgyőri VTK Jegesmedvék 62 pont/28 mérkőzés, 2. MAC Budapest 60/27, 3. Újpesti TE 59/28, 4. Brassói Corona ASC 54/31, 5. Dunaújvárosi Acélbikák 51/28, 6. Debrecen 43/29, 7. Titánok 35/29 (85–105), 8. Galaci Dunărea 35/30 (87–122), 9. Ferencvárosi TC 32/29, 10. HK Belgrád (szerb) 24/29, 11. Csíkszeredai Sportklub 22/30.

A Román Kupában hosszabbításban veszítette el a döntőt a Csíkszeredai Sportklub a Dunărea ellen. A brassói olimpiai műkorcsolyapályán finálét 6–5 (0–1, 0–2, 5–2, 1–0) nyerték a galaciak. A bajnok címvédőnek 28 év után másodszor sikerült elhódítania a kupát. A kupában címvédő csíkiak 3–0, 4–3 és 5–4 arányban is vezettek, mindhiába.

A kisdöntőben a Corona 7–2 (2–1, 3–0, 2–1) arányban legyőzte a Gyergyószentmiklósi Progymet.

KOLOZSVÁRI KOSÁRVERESÉGEK

A kolozsvári élvonalbeli kosárlabdacsapatok vereséget szenvedtek a karácsony előtti bajnoki mérkőzéseken. A férfiaknál a kolozsvári U-BT nyolc mérkőzése tartó veretlenségi sorozata a Horia Demian Sportcsarnokban szakadt meg, a tavalyi ezüstérmes Marosvásárhelyi Maros KK 15 pontos vereséget mért Mihai Silvăşan tanítványaira. A férfi csapatok pihenőre térnek, a sorozat januárban folytatódik, 7-én a Piteşti-i BCMU vendége lesz az U-BT.

Végeredmény: • Kolozsvári U-BT–Marosvásárhelyi Maros KK 89:104 (23:29, 30:24, 16:29, 20:22) – a kolozsvári pontszerzők: Filip Adamovics 19, Maxim Pusztozvonov 18, Alekszandar Raszics 16, Ousmane Barro 12, Kyndall Dykes 9, Török Roland és Teodor Jucan 6–6, Tudor Gheorghe 3; a vendégek legjobbja a 26 pontig jutott horvát Goran Gajovics volt.

A férfi Nemzeti Liga 14. fordulójának többi eredménye: • Galaci Phoenix–Nagybányai Municipal Olimpic 102:57 • Bukaresti Dinamó–Piteşti-i BCMU 64:72. Szerdán játsszák a Krajovai U MSC–Temesvári KK találkozót, pénteken pedig a Nagyváradi MSC ESK–Nagyszebeni ESK mérkőzést; a Bukaresti Steaua MSC Eximbank szabadnapos. Az állás: 1.  Steaua 23 pont/12 mérkőzés, 2. U-BT 22/12, 3. Piteşti 21/13.

A női Nemzeti Liga  13. fordulójában ismét botlott Kolozsvár, ezúttal Brassóban kapott ki a bosnyák Dragan Petricsevics csapata. A kolozsváriaknál négy (!) kezdőember végigjátszotta a mérkőzést, csak Brittany Janelle Denson és Chelsea Davis váltotta egymást. A hölgyekre még egy forduló vár idén, csütörtökön 18 órakor a kolozsvári lányokra a Jászvásári/Iaşi-i Politechnika Naţional elleni meccs vár a Horia Demian Sportcsarnokban.

A vártnál sokkal szorosabb meccsen győzött hazai pályán a címvédő Sepsi SIC (ez volt a sepsiszentgyörgyiek 100. győzelme, amit a bosnyák Zoran Mikes vezetésével értek el).

Végeredmény: • Brassói Olimpia–Kolozsvári Universitatea 65:56 – a kolozsvári pontszerzők: Taneisha Harrison 19, Chelsea Davis 10, Andra Mandache és Brittany Janelle Denson 9–9, Gabriela Irimia 6, Bianca Voica 3; a házigazdák legjobbja a 25 pontos amerikai Michaela Houser volt.

További eredmények: • Sepsiszentgyörgy Sepsi SIC–Marosvásárhelyi Sirius KK 85:80 • Alexandriai CSBT–Szatmárnémeti MSC 74:71 • Târgoviştei MSC–Galac Phoenix 58:39 • Jászvásár–Aradi Vasile Goldiş Egyetem BC ICIM 50:72. A tabellát 13 forduló után a Sepsi SIC vezeti 25 ponttal a 23 pontos Brassó és a 22 pontos Kolozsvár előtt.

BARÁTSÁGOS NŐI KÉZILABDATORNA

A Horia Demian Sportcsarnok és az új sportcsarnok ad otthont az Universitatea Sportklub Kupa elnevezésű női kézilabda rendezvénynek december 29. és 30. között – közölte a kolozsvári egyesület honlapja. A Floreintin Pera edzette házigazdák mellett részt vesz még a Krajovai MSC, a Zilahi KK és a Nagybányai Minaur KK. A belépés ingyenes.

A tervezett program:

Csütörtökön: • KOLOZSVÁR–MINAUR (9.30 óra, új sportcsarnok) • Zilah–Krajova (12 óra, Horia Demian Sportcsarnok) • Zilah–Minaur (18.30 óra, új sportcsarnok) • KOLOZSVÁR–KRAJOVA (20 óra, Horia Demian Sportcsarnok).Pénteken: • Minaur–Krajova (10 óra, Horia Demian Sportcsarnok) • KOLOZSVÁR–ZILAH (12 óra, Horia Demian Sportcsarnok).

ELSÜLLYEDT A FUTBALLCSAPAT HAJÓJA, 30 HALOTT IS LEHET

Uganda partjainál, az Albert-tóban felborult egy futballcsapatot és szurkolóikat szállító hajó, a balesetben pedig legalább kilencen életüket vesztették – írja az aljazeera.com. Az ugandai futballcsapat a szurkolóival együtt vasárnap egy mérkőzésre hajóval szeretett volna utazni, ám a beszámolók szerint túlterhelték a járművet, amely így az indulás után nem sokkal felborult. Állítólag az utasok nagy része alkoholt fogyasztott, ennek is köszönhető, hogy nem foglalkoztak a biztonsági előírásokkal, és nem figyeltek arra, hogy kiegyensúlyozzák a hajót, amely felborult a 32 kilométer széles és 160 kilométer hosszú tavon. Az aljazeera.com beszámolója szerint kilenc holttestet találtak meg, ám huszonegy embert még keresnek, akik szintén ott voltak a balesetnél. A hajóban összesen negyvenen utaztak.