Rangadók után tabella élén a kolozsvári kosarasok

Kolozsvár kosárlabdacsapatai az élvonalbeli bajnokság új éllovasai, miután a hétvégi fordulóban fontos rangadót nyertek: a férfiak idegenben, a lányok itthon verték az eddigi listavezetőket.

Szenzációs győzelmet aratott a férfi kosárlabda nemzeti liga 7. fordulójában a Kolozsvári U-BT, amely idegenben győzte le a bajnoki cím egyik várományosát: Mihai Silvăşan együttese a játéknap keretében Bukarestbe látogatott, ahol 11 ponttal múlta felül a Steauát.

Silvăşan már a forduló rangadója előtt kijelentette, hogy csak a győzelmet tudja elképzelni, tanítványai pedig ehhez igazodva bátran léptek pályára, és az első percek „tapogatózása” után Aleksandar Rasic és Vlad Moldoveanu tripláival elléptek. Az első negyed végén a vendégek már 7 ponttal vezettek, amiből a második negyed kiegyensúlyozott játéka után 5 maradt meg a szünetre.

A harmadik negyed nem sikerült túl jól, a kolozsvári csapat meglehetősen sokat hibázott, a Steaua pedig élt a lehetőséggel és kiegyenlített. Szerencsére azonban Pustuzvonov triplája megállította sorozatukat, és Moldoveanu keze sem remegett meg a büntetőnél, így a negyed végére visszaállt az 5 pontos különbség.

Az utolsó 10 perc már nem tartogatott hasonló izgalmakat: a fekete-fehérek jól tartották a viszonylag „törékeny” előnyt, a negyed hajrájában pedig a kapkodó Steaua egyre többet hibázott, amit kihasználtak a vendégek, bebiztosítva a sikert: Bukaresti Steaua–Kolozsvári U-BT 84:95 (23:30, 22:20, 21:21, 18:24).

A Steauának ez volt az első veresége az idei bajnokságban. A kolozsvári pontszerzők: Moldoveanu 26, Rasic 23, Dykes 20, Barro 11, Pustozvonov 9, Török 4, Adamovic 2; játszott még Gheorghe és Jucan.

A forduló további eredményei: Krajovai U–Bukaresti Dinamó 84:80, Nagybányai Olimpia–Marosvásárhelyi Maros 63:88, Temesvári KK–Glacai Phoenix 93:76, Nagyszebeni ESK–Piteşti-i MKK 87:80; a nagyváradi csapat szabadnapos volt. A 11 fős tabella élcsoportja: 1. Kolozsvári U-BT 11 pont/6 mérkőzés (524:461), 2. Steaua 11/6 (516:470), 3. Temesvár 11/7 (538:521), 4. Nagyvárad 10/6, 5. Marosvásárhely 9/6.

Rangadót nyertek a lányok is

A női kosárlabda nemzeti liga 8. fordulójában igen nehéz mérkőzés várt a kolozsvári lányokra: a Horia Demian Sportcsarnokban a tabella éllovasát fogadták. A bajnokság első és második helyezettjének mérkőzése a várakozásoknak megfelelően sok izgalmat tartogatott a szurkolóknak, a vége pedig helycsere lett a tabellán.

Az első pontokra majdnem két percet kellett várni, akkor Taneisha Harrison törte meg a jeget, egy perccel később pedig már 6:0-át mutatott az eredményjelző Dragan Petricevic csapatának. Az első negyed hajrájában már 10 pontos is volt a különbség (22:12), de az utolsó percben a vendégek felzárkóztak 6 pontnyira.

A második negyed kiegyensúlyozottan kezdődött, de aztán a vendégek fokozatosan zárkóztak fel, és a játékrész 4. percében átvették a vezetést: 26:27. A következő kétpontos szintén az övéké volt, és törékeny előnyük kitartott a negyed végéig, bár másfél perccel a vége előtt még jegyezhettünk egy egyenlőséget a tabellán (35:35).

A térfélcsere után két perc kellett a kolozsvári lányoknak ahhoz, hogy ismét átvegyék az irányítást (40:44-ről 45:44), újabb két perc múlva pedig már 5 ponttal vezettek (49:44). A zsinórban dobott kilenc pont azonban nem törte meg az ellenfelet: 52-nél ismét egyenlő volt az állás, és mondhatni nulláról kezdődött az utolsó 10 perc is – tegyük hozzá: nem túl jól, ugyanis a vendégeké volt az első két pont.

A házigazdák erre újabb szép – ezúttal 8 pontos – sorozattal válaszoltak, de az így szerzett előny nem tartott ki a végéig: négy perccel az utolsó sípszó előtt 66:66-ot mutatott az eredményjelző. A vezetést viszont már nem tudta átvenni a târgoviştei csapat, a végjátékban ugyanis Toma és Dincă is elrontott egy-egy hárompontos kísérletet, miközben a kolozsváriak Medley és Harrison révén közelről betaláltak. Az utolsó perc 72:68-ról indult, a vendégek pedig lassan kifutottak az időből, amihez talán is hozzájárult, hogy Poole az utolsó 13 másodpercben 3 (!) triplát is kihagyott. A vendégcsapatnak ez volt az első bajnoki veresége az idei szezonban.

Végeredmény: Kolozsvári U–Târgoviştei Municipal 74:70 (22:16, 16:25, 16:13, 20:16); a kolozsvári pontszerzők: Harrison 27, Davis 13, Ross 11, McKinney 7, Mandache és Medley 6–6, Irimia 4. A vendégek legjobbja a 22 pontig jutó Porchia Green volt. A mérkőzés statisztikáit nézegetve érdekességképp megemlíthetjük: a kolozsvári csapat gyakorlatilag a jobb cserejátékosainak köszönhetően győzött, akik 13 pontot „dobtak össze”, szemben a vendég-cserék által gyűjtött 8 ponttal – ez pedig azt jelzi, hogy Kolozsváron igazi csapat épül.

A fordulóból csupán a Brassói Olimpia–Alexandriai KK 78:67 találkozó ért még véget lapzártánkig, ettől függetlenül az már biztos, hogy a fordulót követően az U lett az éllovas. A tabella jelenlegi élcsoportja: 1. Kolozsvári U 15 pont/8 mérkőzés (613:524), 2. Târgovişte 15/8 (552:462), 3. Brassó 14/8, 4. Sepsiszentgyörgy 13/7.