Kosárlabda Román Kupa: nem jutott döntőbe a Kolozsvári U-BT

A férfi kosárlabda Román Kupa vasárnap esti elődöntőjében a tavalyi kiírás két döntőse, a címvédő Kolozsvári U-BT és az akkori vesztes Nagyváradi ESK csapott össze a sétatéri új sportcsarnokban. Mihai Silvăşan legénysége ígéretesen kezdett, de második félidőbeli gyenge szereplése miatt végül kikapott, ezzel elúszott a szezon második célkitűzése is.

Az újabb erdélyi örökrangadó kiegyensúlyozott, intenzív és látványos küzdelmet hozott az első negyedben; az első öt percben általában a kolozsváriak vezettek legtöbb 2-3 ponttal, a negyed második felében ugyanilyen különbséggel a váradiak voltak lépéselőnyben. A második felvonásban a házigazdák vették át az irányítást, 25:28-ról 34:28-ra fordítottak, majd a 18. percben már 10 ponttal vezettek (49:39). Csakhogy a tíz pontos különbség a szünet után olvadni kezdett, ugyanis a kolozsváriak majdnem hat percig nem tudtak betalálni, miközben a vendégek lassan, de biztosan felzárkóztak, a 11:0-s sorozatuk végén pedig a vezetést is átvették (57:58). Az utolsó 10 percnek döntetlen állásról, 64:64-ről vágtak neki a felek, azaz úgy is mondhatnák: minden kezdődött elölről. És valóban, akárcsak az első negyedben, ismét kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, mígnem az immár román válogatott Giordan Watson vezetésével a mérleg nyelve lassan a váradiak javára kezdett kibillenni. Eleinte csak négy pontra sikerült meglépniük (70:74, 74:78), innen az U-BT még visszakapaszkodott (79:80), csakhogy az előző napi, a Nagyszeben ellenében megvívott maratoni csatát követően (106:103, hosszabbítás után) Mihai Silvăşan legénysége nem volt elég friss a hajrában, és miután Watson egy triplával nyitotta az utolsó percet (79:85), kicsúszott kezéből a mérkőzés.

Miután nem sikerült felkerülnie a Bajnokok Ligája főtáblájára és a kupagyőzelem is elmaradt, a kolozsvári együttes már csak a bajnoki címmel „mentheti meg” az idényt – a Nemzeti Ligában veretlenül áll az élen.

Végeredmény: • Kolozsvári U-BT–Nagyváradi ESK 81:89 (24:25, 30:19, 10:20, 17:25) – a kolozsvári pontszerzők: Marquis Jurrel Wright 21, Patrick Neal Richard II. 15, Andrija Sztipanovics 12, Vida Dávid 11, Stefan Grasu és Justin Stefan Edwards 8–8, Donatas Tarolis 5, Dragoş Lungu 1; játszott még Karel Guzman Abreu, Sánta Szabolcs és David Călin Lăpuşte. A vendégek és a mérkőzés legjobbja Giordan Watson volt, aki 30 pontot dobott, emellett 4 gólpasszal és ugyanennyi labdaszerzéssel, valamint 2 lepattanóval is segítette csapatát.

A másik ágon a bajnokság meglepetéscsapata, a Voluntari-i SC jutott a döntőbe, miután a története során szintén először elődöntős Krajovai U MSC-t múlta felül egyetlen ponttal. A sikerben oroszlánrészt vállalt az amerikai Anthony Hickey, aki egy triple-double-t ért el (19 pont, 10 lepattanó, 10 gólpassz), és aki egyébként egy nappal korábban, a Piteşti-i Argeş BCMU ellenében szintén egyetlen ponttal megnyert negyeddöntőben is csapata legeredményesebb pontszerzője volt 16 ponttal.

Eredmény: • Voluntari-i SC–Krajovai U MSC 81:80 (28:22, 15:15, 27:18, 11:25).

A döntőt kedden ma este 7 órától rendezik.

NAGYVÁRAD–KOLOZSVÁR SZÁMOKBANAz elmúlt tíz év során Kolozsvár (2016, 2017, 2018, 2020) és Nagyvárad (2014) férfi kosárlabdacsapatai összesen ötször nyerték meg a Román Kupát, és a kiírás során – a vasárnapi mérkőzést megelőzően – ugyancsak ötször találkoztak egymással, ebből három alkalommal a fináléban. A párharcokból az U-BT (illetve elődje, az U-Mobitelco) négy alkalommal jött ki győztesen. Az egymás elleni eredmények: 2013, 5. forduló (a legjobb négy közé jutásért): Kolozsvár–Nagyvárad 70:76 és 75:61; 2016, döntő: Kolozsvár–Nagyvárad 82:75; 2018, döntő: Kolozsvár–Nagyvárad 64:61, 2019, elődöntő: Kolozsvár–Nagyvárad 66:70, 2020, döntő: Kolozsvár–Nagyvárad 68:61. A Román Kupa további nyertesei a 2010/11-es idény óta: 2011: Ploieşti-i ESK; 2012: Piteşti-i KK, 2013: Medgyesi Gázmetán (76:62 a döntőben az U-Mobitelco ellen); 2015: Marosvásárhelyi Maros, 2019: Nagyszebeni ESK (a döntőben 88:78 a Nagyváraddal).