A fehér sport híreiből: Babos a hetedik

A legfrissebb világranglisták, a múlt hét végi tornadöntők végkimenetele, Románia (le)szereplése a Davis-kupában és más érdekességek szerepelnek mostani összeállításunkban.

Döntők

A francia Lucas Pouille két játszmában legyőzte honfitársát, a nyolcadik helyen kiemelt Jo-Wilfried Tsongát a bécsi, 2 621 850 euró összdíjazású keménypályás férfi tenisztorna vasárnapi döntőjében. A 23 éves Pouille most múlta felül először 32 esztendős riválisát, és pályafutása negyedik tornaelsőségét ünnepelhette: tavaly szeptember óta Metzben, Budapesten és Stuttgartban is nyert.

Eredmény: Pouille (francia)–Tsonga (francia, 8.) 6:1, 6:4.

Roger Federer szetthátrányból legyőzte Juan Martín del Potrót a bázeli, 2 291 860 euró összdíjazású keménypályás tenisztorna döntőjében. A 36 éves svájci játékos nyolcadik alkalommal nyerte meg a szülővárosában rendezett versenyt. Az első játszmát rövidítésben még az olimpiai ezüstérmes argentin teniszező nyerte az első kiemelt svájci ellen. Federer azonban ezt követően már csak egyszer veszítette el az adogatását, s mivel emellett háromszor brékelt, 2 óra 33 perc alatt győzött szülővárosa tornáján. A két teniszezőnek ez volt a 24. egymás elleni mérkőzése, a 19-szeres Grand Slam-tornagyőztes svájci klasszis 18–6-ra javította mérlegét a kétszeres bázeli bajnok Del Potróval szemben. Federer idei hetedik, pályafutása 95. tornagyőzelmét ünnepelhette. A döntő után a 36 éves svájci játékos közölte, nem indul el a jövő heti, párizsi versenyen, hanem a november 12-én kezdődő, évzáró londoni világbajnokságra készül.

A tornán a negyeddöntőig menetelt a magyar Fucsovics Márton, a legjobb nyolc között is nagy küzdelemben 7:6 (3), 5:7, 7:6 (4) arányban vesztett a második kiemelt horvát Marin Csilics ellenében.

Eredmény: Federer (svájci, 1.)–Del Potro (argentin, 4.) 6:7 (7), 6:4, 6:3.

ITF-tornagyőzelmek

A 29 esztendős Mihaela Buzărnescu megnyerte a franciaországi Poitiers-ben rendezett, 100 ezer dollár összdíjazású vetélkedőt, az ötödik favorit a döntőben 82 perc alatt 6:4, 6:2-vel bizonyult jobbnak a negyedik kiemelt, hat évvel fiatalabb belga Alison van Uytvancknál. Az elődöntőben az első kiemelt német Tatjana Mariát hasonló arányban verte a román lány. Buzărnescu kiváló évet zár, Linzben WTA-tornán elődöntős volt, hét ITF-tornából pedig hatot megnyert: a francia siker mellett első volt Hódmezővásárhelyen, a török Izmirben, a spanyol Getxóban, a német Versmoldban és a francia Biarritzban. A tornagyőzelem jutalma 140 világranglistapont (amivel a karriercsúcsot jelentő 72. helyre repül a világrangsorban, az évet a 351. helyen kezdte) és 15 200 dolláros csekk.

Buzărnescu párosban is érdekelt volt a döntőben Poitiers-ben, a német Nicola Geuer oldalán nagy küzdelemben 7:6 (7), 6:3 arányban veszített a Belinda Bencic, Yanina Wickmayer (svájci, belga) kettős ellen.

Arn Gréta nyerte meg a kanadai Saguenay-ben megrendezett, 60 ezer dollár összdíjazású keménypályás ITF-tenisztornát. Arn összesen 16 játékot veszített a torna során. A világranglista 461. helyén álló magyar teniszező 38 évesen átgázolt a mezőnyön, sorrendben 6:3, 6:0-ra, 6:0, 6:4-re, 6:0, 6:1-re és 6:1, 6:4-re nyert a döntőig vezető úton. A fináléban a holland Bibiane Schoofs (227.) sem tudta megszorongatni, 6:1, 6:2 lett Arn javára. A világranglistán ezzel 149 (!) helyet lép előre, most a 312. helyen jegyzik 149 ponttal.

Arn Gréta 2013-ban abbahagyta a profi teniszt, az idén azonban újrakezdte, szeptemberben a balatonboglári ITF-versenyen is finálét játszott, igaz, azt elvesztette. A mostani sikere előtt legutóbb 2011-ben nyert tornát, Aucklandben, a döntőben Wickmayert legyőzve.

Davis-kupa: Románia kiesett az euró-afrikai zóna I. csoportjából

Osztályozó meccsen Románia Ramat Hasharonban 5–0 arányban kikapott Izraeltől és kiesett a Davis-kupa euró-afrikai zóna I. csoportjából. Andrei Pavel szövetségi kapitány nem számíthatott a nagyágyúira (Marius Copil, illetve párosban Horia Tecău és Florin Mergea), a hiányt pótló fiatalok pedig nem tudtak kellőképpen felnőni a feladathoz.

Végeredmény: Izrael–Románia 5–0 – Edan Leshem–Dragoş Dima 6:3, 5:7, 6:2, 3:6, 6:3; Dudi Sela–Nicolae Frunză 6:3, 6:4, 6:4; Sela, Jonathan Erlich–Vasile Antonescu, Bogdan Borza 6:3, 6:4, 7:6 (4); Mor Bulis–Antonescu 7:6 (4), 6:3; Leshem–Frunză  6:4, 6:7 (3), 6:2.

Világranglisták

Babos Tímea öt helyet javítva a hetedik párosban a női teniszezők legfrissebb világranglistáján. A 24 éves magyar játékos – aki egyesben idén már várhatóan nem indul – a cseh Andrea Hlavackova oldalán megnyerte vasárnap a szingapúri WTA-világbajnokságot, megszerezve pályafutásának 16. trófeáját. A páros rangsor élén – tajvani partnerével holtversenyben – továbbra is a svájci Martina Hingis áll, aki a vb-n bejelentette visszavonulását, és utolsó mérkőzését Babosék ellen veszítette el az elődöntőben.

Az egyes világranglistán a világbajnok dán Caroline Wozniacki három helyet előrelépve harmadikként zárja az évet Simona Halep és a spanyol Garbine Muguruza Blanco mögött.

Női tenisz-világranglista (a WTA honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (1.) SIMONA HALEP 6175 pont, 2. (2.) Garbine Muguruza Blanco (spanyol) 6135, 3. (6.) Caroline Wozniacki (dán) 6015, 4. (3.) Karolína Plískova (cseh) 5730, 5. (5.) Venus Williams (amerikai) 5597, 6. (4.) Jelina Szvitolina (ukrán) 5500, 7. (7.) Jelena Osztyapenko (lett) 5010, 8. (8.) Caroline Garcia (francia) 4420, 9. (9.) Konta Johanna (brit) 3610, 10. (10.) Kristina Mladenovic (francia) 2885, …, 37. (37.) SORANA CÂRSTEA 1455, …, 39. (39.) Bacsinszky Tímea (svájci) 1362, …, 44. (44.) IRINA-CAMELIA BEGU 1194, …, 57. (57.) BABOS TÍMEA 1032, …, 72. (89.) MIHAELA BUZĂRNESCU 856, …, 100. (100.) MONICA NICULESCU 625, …, 113. (112.) ANA BOGDAN 527, …, 148. (149.) ALEXANDRA CADANŢU 374, ..., 173. (167.) GÁLFI DALMA 325, …, 175. (171.) PATRICIA MARIA ŢIG 322, …, 188. (190.) ALEXANDRA DULGHERU 296.

Párosban: 1. (1.) Martina Hingis (svájci) és Jung-dzsan Csan (tajvani) 10 130–10 130 pont, 3. (4.) Jekatyerina Makarova és Jelena Vesznyina (mindkettő orosz) 7320–7320, 5. (6.) Andrea Hlavackova (cseh) 6885, 6. (3.) Lucie Safarova (cseh) 6800, 7. (12.) BABOS 5600, 8. (7.) Bethanie Mattek-Sands (amerikai) 5591, 9. (8.) Su-aj Peng (kínai) 4890, 10. (10.) Casey Dellacqua (ausztrál) 4715, …, 23. (19.) NICULESCU 3045, …, 36. (36.) RALUCA-IOANA OLARU 2000, …, 38. (38.) BEGU 1955.

Fucsovics Márton 16 helyet előrelépve a 84. helyen áll a férfi teniszezők legfrissebb, hétfőn kiadott világranglistáján. A magyar éljátékos három hónap szünet után, egy hete tért vissza a top 100-ba, korábbi legjobbja a 99. hely volt. A múlt héten Bázelben versenyzett, ahol a selejtezőből két győzelemmel feljutott a főtáblára, majd további két meccset nyerve a negyeddöntőbe került – életében először. Ott csak több mint háromórás csatában maradt alul az ATP-rangsorban akkor negyedik, címvédő Marin Csiliccsel szemben, aki az ötödik helyre csúszott vissza. A 25 éves nyíregyházi teniszezőnek – aki a hét legnagyobb ugrását produkálta a top 100-ban – minden bizonnyal ez volt az idei utolsó tornája.

A jelenlegi legjobb román férfi teniszező, Marius Copil az elődöntőig menetelt a francia Brestben rendezett challenger tornán, ennek ellenére 14 helyet rontott, most a 92.

A rangsor élén nem történt változás, továbbra is Rafael Nadal vezet a Bázelben nyolcadszor bajnok Roger Federer előtt. A spanyol sztár a héten Párizsban indul, svájci riválisa azonban pihen, és csak a jövő vasárnap rajtoló londoni ATP-világbajnokságon versenyez ismét.

Férfi világranglista (az ATP honlapja alapján): 1. (1.) Rafael Nadal (spanyol) 10 465 pont, 2. (2.) Roger Federer (svájci) 9005, 3. (3.) Andy Murray (brit) 4790, 4. (5.) Alexander Zverev (német) 4400, 5. (4.) Marin Csilics (horvát) 4185, 6. (6.) Dominic Thiem (osztrák) 3935, 7. (7.) Novak Djokovics (szerb) 3765, 8. (8.) Grigor Dimitrov (bolgár) 3650, 9. (9.) Stanislas Wawrinka (svájci) 3360, 10. (10.) David Goffin (belga) 2975, …, 84. (100.) FUCSOVICS MÁRTON 629, …, 92. (78.) MARIUS COPIL 601, …, 167. (164.) BALÁZS ATTILA 322, …, 452. (463.) DRAGOŞ DIMA 81, …, 511. (516.) ADRIAN UNGUR 67, …, 604. (600.) NICOLAE FRUNZĂ 45, …, 647. (651.) VASILE ANTONESCU 39.

Párosban: 1. (1.) Henri Kontinen (finn) 9560 pont, 2. (2.) John Peers (ausztrál) 9560, 3. (3.) Marcelo Melo (brazil) 7980, 4. (4.) Lukasz Kubot (lengyel) 7600, 5. (5.) Nicolas Mahut (francia) 5755, 6. (13.) Ivan Dodig (horvát) 5150, 7. (8.) Pierre-Hugues Herbert (francia) 4905, 8. (6.) Bob és Mike Bryan (amerikai) 4890–4890, 10. (9.) Jamie Murray (brit) 4820, …, 13. (11.) HORIA TECĂU 4710, …, 54. (49.) FLORIN MERGEA 1471, …, 218. (214.) BORSOS GÁBOR 298.