XII. Pörgettyű - anyanyelvi vetélkedő mezőségi kisdiákoknak

XII. Pörgettyű - anyanyelvi vetélkedő mezőségi kisdiákoknak
A mezőségi tájnyelvet a rövid magán és mássalhangzók illetve a román jövevényszavak jelenléte jellemezi. Gyermekeinknek meg kell tanítanunk a tájnyelv illetve irodalmi nyelv közti kódváltást, ami gyakorlatban korántsem ilyen egyszerű. A Pörgettyű nevet viselő anyanyelvi vetélkedő egyik legfontosabb célja a mezőségi gyerekek nyelvhasználatának javítása játékos gyakorlatok által.

Idén, november 29-én nyolc helység csapata mérte össze tudását a szamosújvári Magyar Tannyelvű Elméleti Líceum aulájában. Minden csapatban 5 gyerek volt, évfolyamonként egy képviselte osztályát. Az első feladatban kapott puzzle összerakása után, ennek alapján választottak csapatnevet és egy népdallal mutatkoztak be. Megismerhettük a bálványosváraljai Katonacsapatot, a szamosújvári Cinegelábakat, az ördöngösfüzesi Kalaposokat, a dési Négylábú Vágtatókat, a széki Bazsarózsákat, a válaszúti Havasokat, a décsei Szőlőket és a buzai Erdei Tündéreket.

Bemutatkozás után esemes szöveget javítottak, majd a hagyományos nyelvpörgető nyelvtörők javítása és mondása következett. A kosárból kihúzott 5 tájszó segítségével párbeszédet alkottak, amelyet elő is adtak, a kísérő pedagógusok és a zsűri szórakozására. Idén a zsűriben Debreczeni Orsolya, a helyi iskola magyartanára, Orbán Veronka dési magyartanár, valamint Budai Annamária, a támogató Téka Alapítvány alelnöke, végzettsége szerint szintén magyartanár voltak.

A feladatlap csomag is hagyományos feladatpontnak számít. Csoportonként 5 feladatlapot kapnak, minden osztály képviselője a magáét, de természetesen segíthettek egymásnak. Sőt, az előkészítősnek fel kellett olvasni, hogy mit is rajzoljon. A legnehezebb feladat a pontszerző feladat, a kivetített képrejtvények megoldása volt. A legszórakoztatóbbnak a közmondás pantomim bizonyult.

A jutalomkönyveket, a szünetben elfogyasztott kalácsot és teát, az oklevelek nyomtatását a Téka Alapítvány biztosította, a helyszínt a szamosújvári Magyar Tannyelvű Elméleti Líceum, míg a szervezést az iskola tanítói.

A gyerekek a helyezéstől függetlenül jól érezték magukat, jövőre is szeretnének jönni. Dicséret illeti a nyertes széki, dési, décsei és szamosújvári csapatokat, köszönet a kísérő pedagógusok munkájának. Jövőre ismét együtt pörgünk!

(Fotók: Téka Alapítvány Facebook-oldala)