Wimbledon: Fucsovics öt játszmában kikapott Fogninitől

Fucsovics Márton (a képen) öt játszmában kikapott a 12. helyen kiemelt olasz Fabio Fogninitől a wimbledoni teniszbajnokság férfi versenyének második fordulójában, csütörtökön.

A világranglistán 51. magyar játékos jól kezdett, első adandó alkalommal elvette ellenfele adogatását, ám 3:1-es vezetése után az olasz fordított. A játszma végül nagy csatában, 8–6-os rövidítésben dőlt el 54 perc alatt Fucsovics javára. A folytatásban 1:1-nél Fognini brékelt, és ezt végigvitte a 46 perces szetten, így egyenlített. A következő felvonásban 5:4-nél Fucsovicsnak két szettlabdája volt, ám nem élt a lehetőséggel. Következett az újabb rövidítés, amelyben az olasz sokkal jobb volt (7–3).

A magyar játékos rögtön a negyedik játszma elején elvette Fognini adogatását, majd ezt tette 3:1-nél is. Végül 6:2-vel egyenlített. Már három órája játszottak, amikor következett a döntő szett, melynek elején 1:0-nál az olasz játékos brékelt. Ezután mindketten hozták adogatójátékukat, majd Fucsovics-brékkel 3:2 lett, majd a magyar játékos 3:3-nál egyenlített. Fognini 4:3-as vezetésénél Fucsovics szervált, de elbukta játékot, így nehéz helyzetbe került. Az olasz zárásként remekül szervált, így végül 3 óra 43 perc alatt továbbjutott.

*

A női egyes küzdelmeiben csütörtöki nap után csak Simona Halep maradt a hatfős román kontingensből, Monica Niculescu (111. a világranglistán) egy szoros és nagyon sima szettben vesztett a második fordulóban a 21. kiemelt 23 éves belga Elise Mertens ellenében. A 7:5, 6:0-lal végződött találkozó 89 percet tartott. A nyolc esztendővel idősebb szabadkártyás Niculescu az első játszmában kezdetben irányított, brékkel vezetett 3:1, 4:2 és 5:3 arányban, de megsérült a jobb lábán, s attól kezdve gyakorlatilag gémet sem tudott nyerni többet. A szlatinai teniszezőnek egy fogadhatatlan adogatása sem volt, és kétszer vétett duplahibát, míg Mertens három ászt ütött, és öt kettős hibát vétett. Niculescu 72 ezer angol fontos csekkel és 70 világranglistaponttal vigasztalódhat.

Niculescu párosban folytatja, Irina-Camelia Begu oldalán szetthátrányból talpra állva győztek 3:6, 6:4, 6:2 arányban a Darja Kaszatkina, Anett Kontaveit (orosz, észt) kettős ellen. A 15. favorit román duónak két óra és két perc szükségeltetett a sikerhez, eddigi jutalmuk 19 ezer angol font és 130 világranglistapont, következő ellenfelük pedig a Zsi-nyun Han, Okszána Kalasnyikova (kínai, grúz/georgiai) páros lesz.

További román érdekeltségű női kettősök az első fordulóban „elvéreztek”, így például Andreea Mitu és francia párostársa, Pauline Parmentier sima, 6:4, 6:2-es vereséget szenvedett az amerikai Danielle Collins, Bethanie Mattek-Sands duótól. Nem folytathatja a sorozatot Mihaela Buzărnescu és Raluca-Ioana Olaru sem,  akik szintén kétszettes vereséget szenvedtek a Rebecca Peterson, Tamara Zidansek (svéd, szlovén) kettőstől, a találkozó 6:3, 7:6 (4) eredménnyel végződött.

A férfi párosoknál az 5. kiemelt Jean-Julien Rojer, Horia Tecău (holland, román) kettős a tizenhatoddöntőbe jutott, mivel 80 perc alatt 6:4, 6:3, 6:1 arányban jobbnak bizonyult az olasz Marco Cecchinato, Andreas Seppi duónál (Wimbledonban a férfi párosok három nyert játszmáig játszanak). A pénteki folytatásban hasonlóan sikeres volt a menetelés: 6:1, 6:4, 6:4 arányban verték a Fabrice Martin, Hugo Nys (francia, monacói) párost. Tecăuék nyolcadöntős ellenfele a Pablo Carreno Busta, Felciano López (spanyol)–Maximo González, Horcaio Zeballos (argentin, 9.) párharc győztese lesz.

Búcsúzott viszont a másik román érdekeltségű páros, Marius Copil és a francia Ugo Humbert 148 perc alatt 6:4, 1:6, 4:6, 6:0 arányú vereséget szenvedett a nagy visszatérő brit Andy Murray és a francia Pierre-Hugues Herbert kettősével szemben. A nyitókörben vesztes párosok 12 ezer angol fontos csekkel és 10 WTA-ponttal vigasztalódhatnak.

A hölgyeknél csütörtökre is jutott jókora meglepetés, hiszen a címvédő német Angelique Kerber háromjátszmás mérkőzésen kikapott a világranglista 95. helyén álló amerikai Lauren Davistől. Az első szettet még könnyedén nyerte az esélyesebb Kerber, ám utána a következő két játszmában összesen három játékra volt képes, így 1 óra 57 perc alatt búcsúzott.

A harmadik helyen kiemelt spanyol Rafael Nadal négy játszmában legyőzte az ausztrál Nick Kyrgiost a wimbledoni teniszbajnokság férfi versenyének második fordulójában, így bejutott a 32 közé. Az első játszmában Nadal irányított, előnyhöz jutott. Ebben a szakaszban Kyrgios egy alkalommal 230 kilométer/órás sebességgel szervált másodszorra, ez minden idők második leggyorsabb ilyen adogatása. A rekordot a horvát Ivo Karlovics tartja 232 km/órával még 2007-ből. Az egyenlítő ausztrál játékos később sportszerűtlenül viselkedett, többször perlekedett a vezetőbíróval, egyszer pedig szándékosan Nadal testére ütötte a labdát nagy sebességgel. A harmadik játszmában a spanyol sztár rövidítést nyert pályafutása során először Kyrgiosszal szemben, majd ezt megismételte a negyedik szettben is. Végül 3 óra 7 perc alatt diadalmaskodott.

Érdekesebb eredmények, 2. forduló (a 32 közé jutásért):

Férfiak: Fognini (olasz, 12.)–Fucsovics Márton 6:7 (6), 6:4, 7:6 (3), 2:6, 6:3; Federer (svájci, 2.)–Clarke (brit) 6:1, 7:6 (3), 6:2; Nadal (spanyol, 3.)–Kyrgios (ausztrál) 6:3, 3:6, 7:6 (5), 7:6 (3); Nisikori (japán, 8.)–Norrie (brit) 6:4, 6:4, 6:0; Kukuskin (kazah)–Isner (amerikai, 9.) 6:4, 6:7 (3), 4:6, 6:1, 6:4; Joao Sousa (portugál)–Marin Csilics (horvát, 13.) 6:4, 6:4, 6:4; Evans (brit)–Baszilasvili (grúz/georgiai, 18.) 6:3, 6:2, 7:6 (2); Sandgren (amerikai)–Simon (francia, 20.) 6:2, 6:3, 4:6, 3:6, 8:6; Schwartzman (argentin, 24.)–Köpfer (német) 6:0, 6:3, 7:5; Johnson (amerikai)–De Minaur (ausztrál, 25.) 3:6, 7:6 (4), 6:3, 3:6, 6:3; Pouille (francia, 27.)–Barrere (francia) 6:1, 7:6 (0), 6:4; John Millman (ausztrál)–Györe László/Laslo Djere (szerbiai, 31.) 6:3, 6:2, 6:1; Struff (német, 33.)–Fritz (amerikai) 6:4, 6:3, 5:7, 7:6 (2).

Nők: Mertens (belga, 21.)–Niculescu 7:5, 6:0; Barty (ausztrál, 1.)–Van Uytvanck (belga) 6:1, 6:3; Bertens (holland, 4.)–Townsend (amerikai) 3:6, 7:6 (5), 6:2; Davis (amerikai)–Kerber (német, 5.) 2:6, 6:2, 6:1; Kvitova (cseh, 6.)–Mladenovic (francia) 7:5, 6:2; Stephens (amerikai, 9.)–Ja-fan Vang (kínai) 6:0, 6:2; S. Williams (amerikai, 11.)–Juvan (szlovén) 2:6, 6:2, 6:4; Bencic (svájci, 13.)–Kanepi (észt) 6:3, 6:1; Csi-ang Vang (kínai, 15.)–Zidansek (szlovén) 6:1, 6:2; Görges (német, 18.)–Flink (orosz) 6:1, 6:4; Konta Johanna (brit, 19.)–Katerina Siniakova (cseh) 6:3, 6:4; Suárez Navarro (spanyol, 30.)–Parmentier (francia) 7:6 (2), 7:6 (4); Linette (lengyel)–Anisimova (amerikai, 25.) 6:4, 7:5; Halep (7.)–Azarenka (fehérorosz) 6:3, 6:1.