Vízválság Györgyfalván: a tánctáborban nem gázolajos a víz

Mosogatás lavórban, zuhanyzás uszodában, mosás rokonoknál

Vízválság Györgyfalván: a tánctáborban nem gázolajos a víz
Hétfő estétől tartálykocsiról biztosítják az ivóvizet György­falván: üzemanyagot szállító katonai tartálykocsi szenvedett balesetet a falu víztartálya fölött, és az elfolyt nyolc tonna üzemanyag egy része beszivárgott a legnagyobb víztartályba. Egyeseknél motorinaszagú víz folyt a csapból, de ott sem fogyasztható biztonsággal az ivóvíz, ahol szagtalan és tisztának tűnik. Azokat nem érinti a válság, akik az utóbbi években építettek házat a vízhálózatra nem csatlakoztatott telken, az új ingatlanokat ugyanis már nem bírta ellátni a hálózat, ezért eleve saját kúttal kellett megoldaniuk a háztartás ellátását. Más azt mondja, nem olyan vészes a helyzet, hisz eddig se működött megfelelően a hálózat. Bár a hatóságok hamar intézkedtek, a vízprobléma aligha nyer gyors megoldást: a talajba került üzemanyag beszivárgása várhatóan folytatódik. A faluban tánctábor van, s hétvégére falunapot hirdettek.

Napjainkban már a legtöbb vidéki háztartásban komfortos fürdőszoba van, automata mosógép, mosogatógép, meleg vizet saját hőközpont biztosít. Györgyfalva egyébként is sokkal inkább tekinthető Kolozsvár egyik kertvárosának, semmint hagyományos vidéki életvitellel járó falunak. A jelenlegi helyzetben nem lehet mosni, mosogatni, zuhanyozni – mindent csak körülményesen, lavórból. A vizet mindenhez tűzhelyen kell felmelegíteni, esetleg vízforralóval. A hétköznapi időbeosztásba rég elfelejtett teendők kerülnek vissza: el kell menni a kútra/víztartályhoz vízért, a barátokhoz/rokonokhoz ruhát mosni, esetleg kézzel stb.

Rég kinőtte a falu a vízhálózatot

Matekovits Hajnalka immár egy évtizede él Györgyfalván, háza a helyi vízhálózatra csatlakozik. A faluban a feleki dombban több, egymással összekapcsolt vízgyűjtő medence van, ezeket a környékbeli források táplálják, onnan jut a víz a háztartásokba. A szennyezés a legnagyobb medencét érintette, Hajnalka egy kisebb medencéből kapja közvetlenül a vizet, ezzel magyarázza, hogy nem érzékelte sem a csapvíz színének, sem a szagának a változását, bár szomszédai között akad, aki arról számolt be, hogy hétfő este motorinaszagú volt a víz.

– A közösségi hálón van egy privát oldalunk, ott nagyon jól zajlik a kommunikáció ebben az ügyben is. Tegnap este értesítettek, hogy nem szabad a vizet használni, és onnan tudjuk meg azt is, mikor érkeznek a víztartályok, persze az internetet nem használó szomszédokat is tájékoztatjuk. Vannak a faluban többen is, akiknek saját kútjuk van, ugyanis az utóbbi években a falu kinőtte a vízhálózatot, az új lakóházak már nem csatlakozhattak, így udvari kútból oldották meg a háztartás ellátását. Mi öntözésre használtuk eddig a kutunk vizét, a csapvizet csak mosásra, mosakodásra és főzéshez, ivóvíznek palackozott vizet fogyasztottunk. Talán használhatnám az uszodai bérletemet, s ott egyben zuhanyozhatnék is... Most kezdek gondolkodni azon, hogyan oldom meg a mosást, talán a saját kútból gazdálkodó falubeli rokonaimhoz fordulok – fontolgatja Hajnalka, akitől azt is megtudjuk, mióta odaköltöztek szó van arról, hogy bevezetik a kolozsvári vizet, állítólag uniós projektet is nyertek, nagyjából egy éve pedig az a közbeszéd járja, hogy már megvan a kivitelező, eljutottak abba a szakaszba, amikor elkezdődnek a munkálatok.

Tánctábor, falunap – nem is olyan nagy a baj?

Györgyfalván éppen néptánc­tábor zajlik a héten, harmincál több helybeli gyermekkel és 30 külföldi felnőttel. Nagy Ákos táborszervező arról tájékoztatott, a vízprobléma nem érinti a falunak azt a részét, ahol a tábor zajlik.

Hétvégére falunapokat terveznek Györgyfalván, Sajgó Melindát, a szervezőcsapat tagját kérdeztük arról, a vízprobléma érinti-e a programjaikat.

– A falunapok két helyszíne közül egyik sem a szennyezés által érintett közös hálózatból kapja a vizet. A kultúrotthont a közeli kis utcában található kútból látják el, az épület óriási távolságra van az érintett vízgyűjtő medencétől, az iskolakertbe pedig, ahol a szabadtéri programok zajlanak majd, a falu kútjából visszük a vizet. Ivóvíznek pedig eddig is palackozott vizet fogyasztottunk – tájékoztat Sajgó Melinda, aki úgy véli, eltúlozták a vízügyet, a valóságban nem érint annyi embert a probléma, a szóban forgó közös hálózat ugyanis nagyon rosszul működik, egész héten nincs vizük, csak szombaton három órától, akkor viszont az emberek igyekeznek feltölteni a saját tartályaikat, amiből aztán egész héten át gazdálkodnak, így aztán a magasabban fekvő házakba sokszor egyáltalán nem is jut víz. A legtöbben saját forrásból, kútból oldják meg a vízellátást.

Mit tesznek a hatóságok

Kedden sürgősen összehívta az illetékes intézmények képviselőit Irina Munteanu Kolozs megyei prefektus, egyben kérte az erdőfeleki polgármestert, hívja össze a helyi katasztrófavédelmi bizottságot annak érdekében, hogy azonosítsák a község helyi költségvetésében sürgősségi helyzetekre elkülönített pénzalapból elérhető összeget, amit a kapott víz ideiglenes tárolására szolgáló új tartályok vásárlására és a vészhelyzet pillanatnyi kezelésével felmerülő kiadások fedezésére fordíthatnak.

A balesetet követően a katonaság a tűzoltók segítségével motoros szivattyúkkal kiürítette és kitakarította a kutakat, valamint kedden a helyi hatóságokkal karöltve leállították a vízszolgáltatást mind a fő medencéből, mind a kisebbekből, hogy a szennyezett víz ne jusson el a mintegy 350 györgyfalvi háztartásba. Alternatív megoldásokat keresve a prefektus intézkedett a falu központjában található kút vizének bevizsgálása ügyében, illetve Kolozs megyei civil szervezetek segítségét kérte a györgyfalviak palackozott ivóvízzel való ellátásának biztosításához. A vízművek szakemberei keresik a műszaki megoldásokat a medencék mielőbbi kitakarítására és tiszta vízzel való feltöltésére. A Környezetvédelmi Hivatal és a megyei vízgazdálkodási vállalat szűrőkkel segíti a víz tisztítását közvetlenül a fő vezetékektől. A Szamos Vízművek már hétfő este víztartályokkal szállított a faluba ivóvizet, a katasztrófavédelmi felügyelőség tartályaiból elláthatók az állatok és az a víz háztartási célokra is fordítható, a lakosságot értesítik a víztartályok érkezéséről, órarendjéről.

(Borítókép: A Szamos Vízművek víztartályokkal szállítja a faluba az ivóvizet / Fotó: Soós Sándor)