Vizes vb: a magyar férfi pólósok is csoportelsők (FRISSÍTVE TOVÁBBI EREDMÉNYEKKEL)

A csoportmérkőzések utolsó körében a magyar férfi vízilabda-válogatott 13–7-re a várakozásnak megfelelően simán legyőzte pénteken a francia együttest a magyarországi vizes világbajnokságon, a Margitszigeten. Mivel az olasz válogatott csak 13–5-re nyert az ausztrál együttes ellen, így a Märcz Tamás együttese az élen zárt a B-jelű négyesben, s közvetlenül a nyolc közé jutott.

A csoportelsőségről az egymás elleni 9–9-es döntetlen miatt a harmadik ausztrálok elleni eredmény döntött: mivel Märcz Tamás legénysége 13–3-ra győzte le az ausztrál együttest, így nem kell medencébe szállnia vasárnap. Ez keddig pihenőt jelent a magyar gárdának.

Az erőviszonyok alapján nem lehetett kérdéses a találkozó végkimenetele, részcélként azonban azt a feladatot kitűzhette maga elé a hazai gárda, hogy az olaszoknál – akik kilenc góllal nyertek – többel verjék meg a francia csapatot. A pénteki rivális legfeljebb a tisztes helytállásban reménykedhetett, abban már nem, hogy elkerül a csoport utolsó helyéről, mivel korábban az ausztrálokkal szemben is alulmaradt, még ha csak egyetlen góllal is.

A magyar válogatott már az első negyedben gondoskodott róla, hogy sorozata izgalommentes legyen. Először Vámos Márton balkezes bombája ért célt, majd Erdélyi Balázs és a csapatkapitány Varga Dénes gyarapította a hazai találatok számát. Vámos duplázott és Zalánki balkeze is tévedhetetlenül pontos volt, így négy és fél perc elteltével kapust cseréltek a franciák, hátha ez segít. Nem segített, Zalánki „ismétlésével” rövidesen már 6–0 állt az eredményjelzőn, amikor emberelőnyből az ellenfél is betalált.

A második negyedben kissé pontatlanná vált a Märcz-legénység játéka. Manhercz Krisztián találatára két francia gól következett (7–3), s bár a válasz sem maradt el a triplázó Vámos jóvoltából, a játékrészt a franciák nyerték.

A nagyszünet után az olimpiai és világbajnok Hosnyánszky Norbert távolról védhetetlen lövést eresztett meg. A kapuban Nagy Viktort váltó Decker Attila jól mutatkozott be, Varga pedig megúszást követően küldte a megfelelő helyre a labdát, ahogyan Gór-Nagy Miklós is (11–4). A negyed hajrájában a franciák is betaláltak.

A befejező nyolc percet a rivális kezdte jobban, Mehdi Marzouki már harmadszor volt eredményes, a negyedik gólját szerző Vámos azonban 12–6-ra alakította az állást. Varga bravúros ejtéssel növelte a különbséget (13–6), amely a végére hatgólnyira apadt, mivel Marzouki az utolsó pillanatban jókor volt jó helyen.

Märcz Tamás szövetségi kapitány értékelésében kiemelte, fontos volt, hogy megfelelő hozzáállással kezdjék a találkozót. „Magas volt a koncentráltság már a legelejétől. Hárai Balázst pihentetni szerettük volna, és Gór-Nagy Miklós is csak akkor állt be, amikor kezdtek fáradni a védőjátékosaink” – mondta a szakvezető, aki kifejtette, a centernek külső hallójárat-gyulladása, míg Gór-Nagynak húzódása van, ezért akarta őket minél többet pihentetni.

Märcz szerint a francia és az ausztrál meccs jól alakult, viszont az olaszok elleni találkozót is szerette volna megnyerni. Annak viszont örül, hogy kiélezett volt az az összecsapás, mert mentálisan építi a csapatot, és azt is remek tapasztalatnak nevezte, hogy kemény bíráskodást tapasztalhattak meg a játékosok az olasz meccsen.

A negyeddöntőbe jutásért brazil–ausztrál, kazah–olasz, görög–japán és spanyol–orosz összecsapást rendeznek. A magyarok kedden ez utóbbi párharc továbbjutójával találkoznak a nyolc között.

Eredmények, 3. forduló:

B-csoport: • Magyarország–Franciaország 13–7 (6–1, 2–3, 3–1, 2–2) – góldobók: Vámos 4, Varga 3, Zalánki 2, Erdélyi, Manhercz, Hosnyánszky és Gór-Nagy 1–1, illetve Marzouki 4, Camarasa 2 és Izdinsky 1 • Olaszország–Ausztrália 13–5 (5–2, 3–0, 2–3, 3–0). A csoport végeredménye: 1. MAGYARORSZÁG 5 pont, 2. Olaszország 5, 3. Ausztrália 2, 4. Franciaország 0.A-csoport: • Brazília–Kanada 6–6 • Montenegró–Kazahsztán 13–5. A végeredmény: 1. Montenegró 5 pont, 2. Brazília 3, 3. Kazahsztán 2, 4. Kanada 2.

C-csoport: • Spanyolország–Dél-afrikai Köztársaság 16–4 • Szerbia–Görögország 11–6. A végeredmény: 1. Szerbia 6 pont, 2. Görögország 4, 3. Spanyolország 2, 4. Dél-afrikai Köztársaság 0.

D-csoport: • Egyesült Államok–Oroszország 14–11 • Horvátország–Japán 16–6. A végeredmény: 1. Horvátország 6 pont, 2. Oroszország 2, 3. Japán 2, 4. Egyesült Államok 2.

Kanadával játszik a női válogatott

A várakozásoknak megfelelően a kanadai együttes lesz hétfőn a magyar női vízilabda-válogatott ellenfele a nyolc között a magyarországi vizes világbajnokságon. A tengerentúli csapat a negyeddöntőbe jutásért vívott szombati mérkőzésen kiütéses győzelmet aratott az új-zélandi együttes felett. A találkozó legeredményesebbje a négygólos Joëlle Stephanie Békhazi volt.

Eredmények:

A 13–16. helyért: • Brazília–Dél-afrikai Köztársaság 10–5 • Japán–Kazahsztán 17–8.A negyeddöntőbe jutásért: • Kanada–Új-Zéland 16–3 • Spanyolország–Kína 13–5 • Oroszország–Hollandia 11–10 • Ausztrália–Franciaország 16–2.A negyeddöntő programja: Olaszország–Oroszország, Egyesült Államok–Ausztrália, Magyarország–Kanada és Görögország–Spanyolország.