Vincze: Romániától nő-jelöltet vár Brüsszel

Vincze: Romániától nő-jelöltet vár Brüsszel
Az európai biztos-jelöltek körüli vita több tényezővel is összefügg. Mindenekelőtt a megváltozott politikai erőviszonyokkal, a hagyományos európai pártcsaládok gyengültek, a kisebbek viszont erősödtek, Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság új elnökét támogató többség törékenyebb, ilyenformán minden pozícióért sokkal élesebb harc várható – fejtette ki lapunknak véleményét a Vincze Loránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője, akit a brüsszeli meghallgatásokról kérdeztünk.

Világos volt, hogy a magyar jelöltet támadni fogják. Trócsányi Lászlóval kapcsolatban az a vád, hogy összeférhetetlenségi ügyei miatt nem lehet uniós biztos, ezt viszont nem tudták kellő megalapozottsággal bizonyítani a bizottságban. A magyar jelöltnek lehetősége sem volt a szakmai meghallgatásra, az ő alkalmasságát eleve erkölcsi szempontokra hivatkozva kérdőjelezték meg. Számomra is egyértelmű, hogy politikai leszámolásról van szó, Orbán Viktor bármelyik jelöltjét kikezdték volna, azzal együtt, hogy természetesen végül a magyar kormányfő egy újabb jelöltje lesz a biztos, mert ez a jogszerű. Úgy vélem azonban, hogy az ilyen jellegű vitákat nem a jogi bizottságban kellene lefolytatni”, fogalmazott Vincze.

Más jelöltek pénzügyi visszaélések vádja miatt nem kapták meg a bizottság jóváhagyását, az egyik ilyen eset a franciák jelöltjével kapcsolatos. Sylvie Goulard 2009-2017 között már volt EP-képviselő, majd egy szűk hónapig francia védelmi miniszter. Azért kellett hirtelen távoznia a kormányból, mert ügyészi vizsgálat indult állítólagos európai parlamenti fiktív asszisztensi állások ügyében. Azzal vádolták, hogy EP-képviselőként jogtalanul vett fel uniós pénzeket egyik asszisztense után, aki valójában pártjának, a Modemnek dolgozott. Vincze szerint furcsa, hogy Macron, aki többször is hangoztatta, csakis tiszta, korrupciós ügyekben érintetlen politikusokkal hajlandó dolgozni, most egy olyan jelölttel állt elő, aki otthon nem lehet miniszter.

A képviselő elmondta: Lengyelország jelöltjével kapcsolatban szakmai jellegű problémák merültek fel, Janusz Wojciechowski, a mezőgazdasági biztosi tisztség várományosa nem győzte meg a szakbizottságot alkalmasságáról. 

Ami pedig Rovana Plumbot illeti, akinek kétes pénzügyeire hivatkozva tagadták meg a főbiztosi tisztséget, szakmai kétségek is felmerültek – mondta az EP-képviselő, nem úgy tűnt, hogy Plumb fel lett volna készülve a közlekedési biztosi tisztséget ellátására, fogalmazott. Vincze szerint a román jelölt visszautasítása az instabil romániai belpolitikára is visszavezethető, Brüsszel aggodalommal figyeli a helyzet alakulását, látja, hogy minden esély megvan a Dăncilă-kabinet bukására, új kormány alakítására, amelyik vélhetően más jelöltet akar majd a Romániának jutó biztosi tisztségre.

Kérdésünkre, hogy a közlekedési biztosi tisztség mennyire számít fontosnak tekintettel arra, hogy a nagy beruházások, mint például az autópálya-hálózat bővítésének finanszírozása a kohéziós alapokhoz tartoznak, képviselőnk szerint ennek ellenére jelentős pozícióról van szó. Ide tartozik ugyanis - többek közt - a vasút, az európai légi közlekedés vagy épp a fuvarozók munkavállalásával kapcsolatos ügyek. Különösen most növekedne meg ennek a tisztségnek a jelentősége, amikor több, a nyugat-európai fuvarozóknak kedvező javaslatok elbírálása van napirenden, tette hozzá.

Vincze Loránt szerint tehát a közlekedési biztosi tisztséggel Románia mindenképpen jól járna, bár ha a személyt nem fogadják el, akár más tárca is szóba kerülhet. Arról viszont nincsenek információi, hogy elképzelhető-e csere Magyarország és Románia között, ahogy az a román médiában megjelent. Nem valószínű, mondta, hogy Budapest lemondana a bővítési biztosi tisztségről.

„Nyilván ezzel is jól járnánk, valóban megnőne Románia tekintélye a térségben. Bukarest azonban nem sok jelét adta, hogy különösebben elkötelezett volna a térség politikájának alakulása iránt, például eddig sem vitte túlzásba a határon túli román közösségek támogatását”, mondta a képviselő.  

Ami pedig az új román jelöltet illeti, Viorica Dăncilă Dan Nica szociáldemokrata EP-képviselőt javasolja az Európai Bizottságba, de felmerült Melania-Gabriela Ciot európai ügyekért felelős külügyi államtitkár személye is. Vincze Loránt szerint Ursula von der Leyen többször is hangsúlyozta, érvényesíteni kívánja a paritás elvét, ami a férfi és nő jelöltek arányát illeti az unió következő bizottságában. Márpedig az algoritmus értelmében Romániától nő jelöltet várnak, ilyenformán a román női „pótjelöltnek” nagyobb az esélye, mint Nicának, de azt láthattuk, hogy azért épp bárkiből nem lehet biztos - tette hozzá az EP-képviselő.