Vernes András emléke a Kányafő Galériában

Vernes András emléke a Kányafő Galériában
A magát torockói bútorfestők kései ivadékának valló Vernes András közel kéttucatnyi alkotását csodálhatjuk meg júliusban a Kányafő Galériában, ahol hétvégén a szépemlékű művész unokája nyitotta meg a kiállítást.

(Borítókép: Vernes András festménye torockói népviseletbe öltözött lányáról, jobbra unokája a kiállításon)

Emlékkiállítás szervezni bonyolult vállalkozás – osztotta meg a jelenlévőkkel Bibza Gábor házigazda lelkipásztor-esperes: „Az alkotások szétszórva magántulajdonban és az örökösöknél, gyanakvó kérdések a szervezés során, és rengeteg felejtés. Mindezzel meg kell küzdenie a szervezőknek, elsősorban a nagy galériák szeretnek és tudnak ilyen jellegű tárlattal foglalkozni. Most mégis megtesszük a Kányafő Galériában, a felejtés ellen küzdve az Vernes Andráséhoz hasonló emlékkiállításokkal, akinek esetében 2002 óta alig jelent meg valami, pedig 2022-ben halálának 20. és 2024-ben születésének 100. évfordulója következik.

– Vernes András erős színei tűnnek a szemünkbe. A zsákvászonra vastagon felhordott festékanyag olykor a hegyek domináns taréját formálja, vagy éppen a csendéletek nagyméretű virágszirmainak kölcsönöz súlyos, lehullni akaró hatást. Vernes formailag statikus képein megáll az idő, ahogy időnként ez Erdélyben is lenni szokott. Olykor darabosnak tűnő ecsetkezelésében a művész alkotásaiban ösztönszerűen jelenik meg a táj és a múlt, amit Torockóról magával hozott. Programszerűen örökítette meg a torockói tájat és az embert ősi viseletében, munkájában. Szereti a városokat: Segesvár, Nagyszeben vagy éppen Kolozsvár köszön vissza képein. A templomok, kastélyok és várak civilizációs hatása lenyűgözi. Ezt az érzést viszi vászonra. Az évezredes mozdulatlanság, konok ellenállás fenséges uralma ez – mondta a tárlatmegnyitón Bibza Gábor aki a kiállítás kurátora is egyben.

A kiállításon Horváth Emese Kinga, Vernes András unokája méltatta nagyapja emlékét: – Szerette az életet, az embereket, a szépet, erős volt Istenbe vetett hite. Nagyon szerette a családját. Halk szavú volt, szerény, türelmes, kedves, vidám. Jó volt a társaságában lenni. Boldog vagyok, hogy megismerhettem, hogy unokájaként sok időt tölthettem vele beszélgetve vagy csendesen nézve amint alkot és elmerül a színek és formák világában. Örülök, hogy része lehettem gazdag művészetének és szép életének.

A tárlaton 21 alkotás tekinthető meg, kisebb része magángyűjteményekből, nagyobb része a művész unokájának tulajdona. A kiállítás (Kányafő Galéria, Törökvágási Református Egyházközség, Donát út 142.) július végéig tekinthető meg naponta 9 és 16 óra között, vagy előzetes telefonos (0264-420022) egyeztetés esetén más időpontban is.