Vereséggel kezdtek a románok és magyarok

Férfi kosárlabda vb-selejtezők

A magyar férfi kosárlabda-válogatott Hanga Ádám nélkül tízpontos vereséget szenvedett Lengyelországban a világbajnoki selejtezősorozat pénteki nyitófordulójában. Kikapott a Koolozsvári U-BT három játékosát is felvonultató román válogatott is Olaszországban, öt ponttal.

A szeptemberi Eb-n nyolcaddöntős magyar válogatottból Hanga Ádám barcelonai kötelezettségei, míg a honosított Govens Darrin későn elkészült papírjai miatt hiányzott, a tapasztalt Wittmann Krisztián, Ferencz Csaba és Tóth Norbert pedig a generációváltás miatt nem lépett pályára Bydgoszcz-ban.

A házigazdák – akik az Eb-n négy vereséggel és egy győzelemmel a 18. helyen zártak – az elején hat ponttal elhúztak, ám a nyitónegyed végén már a magyarok vezettek. A folytatásban 13 vendégpontra mindössze négy érkezett a túloldalon, 18:29 állt az eredményjelzőn, a spanyol Tenerifénél légióskodó Allen Rosco pedig már nyolc pontnál tartott. A nagyszünetben 22:29 volt az állás.

Térfélcsere után két percig nem talált a gyűrűbe Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese, így jókor jött Allen triplája (24:32), aki lepattanózásban is élen járt. A keményebb védekezésre váltó lengyelek azonban elkapták a fonalat, 17:11-re hozták a harmadik játékrészt, így az utolsó negyed 39:40-ről indult. Ebben a nagy hajrát indító hazaiak átvették a vezetést, majd 47:47 után két triplát dobtak, ezekre Perl Zoltán válaszolt, aki 16 pontjával a magyarok legjobbjává lépett elő. Két és fél perccel a vége előtt, nyolcpontos hátrányban (63:55) Ivkovics időt kért, de a hajrában már nem sikerült közelebb kerülni az ellenfélhez.

Eredmény: Lengyelország–Magyarország 70:60 (14:16, 8:13, 17:11, 31:20), a magyar pontszerzők: Perl 18, Vojvoda 15, Allen 11, Eilingsfeld 6, Váradi 6, Benke 2, Karahodzsics 2. A C-csoport másik mérkőzésén: Koszovó–Litvánia 61:99. A magyarok vasárnap Debrecenben Koszovót fogadják a második fordulóban.

Ugyancsak pénteken az erősen megfiatalított román válogatott – soraiban a Kolozsváron játszó Török Rolanddal, Kuti Nándorral és Giordan Watsonnal, valamint a technikai stábban Mihai Silvășannal és Adrian Restemannal – jól játszott Olaszországban, de ez kevésnek bizonyult a győzelemhez.

Torinóban, teltház előtt erősen kezdett az olasz csapat, amely az első negyedet bő tízpontos előnnyel zárta. A folytatásban szintén az olaszok irányították a mérkőzést, tovább növelve az előnyt: a szünetben 42:28-at mutatott az eredményjelző.

A román „gépezet” térfélcsere után indult be, jó védekezés mellett néhány látványos támadás és távolról ülő kosár után a különbség csökkenni kezdett. A negyed vége viszont megint egyértelműen az olaszoké volt, így az utolsó 10 perc kényelmes 57:40-ről indult. Ekkor Zare Markovski szövetségi kapitány Watson, Darwiche, Orbeanu, Paliciuc és Cate felállásban küldte pályára csapatát, s ez gyümölcsözőnek bizonyult, a hátrány 5 pontra (73:68) csökkent, így az utolsó percben mondhatni még bármi megtörténhetett volna. Ám az olasz csapat, még ha nem is vonultatta fel minden sztárját e mérkőzésen, volt annyira tapasztalt, hogy előnyét megtartsa az utolsó sípszóig – végeredmény: Olaszország–Románia 75:70 (26:15, 16:13, 17:15, 16:27). A román válogatott pontszerzői: Cate 16 pont (és 8 lepattanó), Watson 14, Moldoveanu 10, Orbeanu 8, Paliciuc 7, Kuti 6, Török 4, Mandache 3, Darwiche 2. Zare Markovski szövetségi kapitány a végén elégedetten nyilatkozott, a generációváltás kapcsán – a csapat átlagéletkora mindössze 24 év – azt emelte ki: a látottak alapján jól fest a jövő.

A D-csoport másik mérkőzésén: Hollandia–Horvátország 68:61, a horvátok legjobb játékosa az U-BT idegenlégiósa, Željko Šakić volt 24 ponttal, 6 lepattanóval. Románia vasárnap este 7 órától Kolozsváron, a sétatéri új sportcsarnokban Hollandiát fogadja.

A kvartettekből az első három helyezett jut a következő csoportkörbe; a C és D csoport legjobbjai éppen egy csoportba kerülnek majd. Ebből a leendő hatos csoportból a legjobb három válogatott jut ki a 2019-es kínai világbajnokságra.