Végre bevethető a koronavírus elleni küzdelemben a Polaris kórház

Végre bevethető a koronavírus elleni küzdelemben a Polaris kórház
Aláírta a Kolozs Megyei Tanács és a szucsági Polaris Medical Kórház képviselője a magán egészségügyi intézet karanténkórházzá való alakítására vonatkozó együttműködési szerződést április 27-én, miután a kórház egy hónapja üresen áll és személyzetét is kényszerszabadságra küldték.

A hétfőn hivatalosított megállapodás szerint a szucsági magánkórház a kolozsvári járványkórház részeként működik majd, további 180-nal növelve annak befogadóképességét. A Kolozs Megyei Tanács által fizetett bérleti díj, amelyet értékbecslő állapított meg előzetes felmérés alapján, 80 ezer lej áfamentesen, azaz 2 euró négyzetméterenként. A fizetendő összeg nemcsak az épület, hanem a felszerelések használatának költségeit is fedezi. Az egészségügyi személyzetért és a munkaszervezésért a járványkórház felel.

Marius Mînzat a megyei tanácselnök-helyettes szerint az együttműködés hivatalossá tétele újabb garancia a kolozsvári egészségügyi rendszer felkészültségére a koronavírus elleni harcban. Hozzátette: a Kolozs Megyei Tanács minden megtesz a megyében élők egészségének védelméért. A szerződés aláírásakor Tudor Socea a Polaris Medical kórház igazgatója a lakosság egészségügyi szolgáltatásokba vetett bizalma növelésének fontosságát hangsúlyozta a koronavírus járvány kapcsán. És arra is rámutatott, hogy a korszerű, minőségi szolgáltatásokat nyújtó magánkórház járványkezelésben való részvétele a közösség szolgálatának újabb példája.   

A szucsági magánintézmény kiürítésére is vonatkozó katonai rendelet nemcsak a kórházban dolgozó 250 fős személyzet kényszerszabadságolását vonta maga után, hanem a kórházban kezelt 60 beteg hazaküldését is. Így nem csoda, ha az intézkedés a hozzátartozók felháborodását váltotta ki, akiknek egyik napról a másikra kellett megoldaniuk szeretteik gondozását.    

Tudor Socea a helyzet kapcsán megjegyezte, mennyire fontos a krónikus betegek esetében a rehabilitáció. – Szívinfarktust, stroke-ot, traumás agy- és gerincsérülést szenvedett betegeket és daganatos betegeket kezelünk a kórházban. Emiatt minden elvesztegetett óra sokat számít a rehabilitációjuk során – magyarázta a kórházigazgató.    

Március 25-én szállították el a betegeket, de még a kórház személyzete sem tudja, mi történt azokkal a végső stádiumú, rákos, bénult és stroke-ot szenvedett ápoltakkal, akiket elbocsátottak. Alin Tișe megyei tanácselnök is csak azt próbálta megmagyarázni, hogy miért tartott ilyen sokáig a kórház átvétele. „Csak bérleti szerződés megkötésével tudtuk átvenni a magánkórházat, de ehhez előtte fel kellett mérnie egy bírósági értékbecslővel és bérleti díjat megállapítania. Emiatt húzódott el ennyire” – fogalmazott.

Mihai Moisescu Goia a Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője sem számolt azzal, hogy ilyen sokáig tart a törvényes keret megteremtése, hiszen egy korszerű, azonnal használatba vehető épületről volt szó. Arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetett volna megoldani az elbocsátott betegek és kényszerszabadságra küldött alkalmazottak helyzetét, Goia nem tudott konkrétummal szolgálni.