Véget ért az öttusa-világbajnokság

Demeter Bence a 12., Regős Gergely pedig a 13. helyen végzett a mexikóvárosi öttusa-világbajnokság férfi hagyományos versenyében.

Győzött a brit James Cooke, az ezüstérmet a francia Valentin Prades, a bronzot pedig az ukrán Pavlo Timoscsenko harcolta ki.

Csapatban a franciák, a britek és az ukránok állhattak fel a dobogóra. A magyarok – akiknél a két döntős eredményéhez a fináléról lemaradt két társ közül a selejtezőben előrébb végző Bereczki Richárd pontszáma adódott hozzá – nyolcadikak lettek.

Az egy nappal korábbi rangsoroló vívásban, amelyben mindenki mindenkivel asszózott, Demeter 19 győzelmet aratott és 16 vereséget szenvedett el, ezzel 12. volt. A csütörtöki nyitányon a 200 méteres úszásban 2:02,36 perccel a kilencedik legjobb időt érte el, ezzel összesítésben két szám után 11. volt. A lovaspályán két akadályt vert le, de így is előre tudott lépni a negyedik helyre, igaz, nagyon besűrűsödött a mezőny, ő, valamint a német Alexander Nobis és Timoscsenko ugyanannyi ponttal állt, de a tizedik helyezett is csak héttel volt tőlük lemaradva. A korábban egyiptomi, de már amerikai színekben versenyző Amro Elgeziry 22, a mexikói Alvaro Sandoval 16, a cseh Jan Kuf pedig négy másodperccel hamarabb indult a lövészetekkel megszakított 3200 méteres futásnak, de végül egyikük sem állhatott dobogóra. Demeternek sem igazán sikerültek a lövősorozatai, így hátrébb szorult, s végül a 12. helyen futott a célba.

Regős szerdán vívásban 21. lett 17 megnyert és 19 elvesztett párharccal. A csütörtöki folytatásnál úszásban 2:08,16 perccel csapott a célba, amivel 23-ként végzett és a lovaglás előtt a 24. helyen állt. A harmadik szám hibátlanul sikerült neki – ezt meg is nyerte –, így jelentősen előrelépett, 13. volt a kombinált szám rajtánál, mindössze tíz ponttal, azaz tíz másodperccel elmaradva Demetertől. Menet közben nagyjából ezt a pozícióját tartotta végig és éppen csapattársa mögött fejezte be a versenyt.

Az élen hatalmas küzdelem alakult ki az utolsó körben: Timoscsenko leelőzte a negyedik lövészet után az állásból elsőként kijövő Cooke-ot, majd a kombinált számot 15-ként megkezdő Prades elfutott mellettük, végül Cooke visszakerült az ukrán elé, az utolsó métereken pedig lehajrázta a franciát.

A döntőt a sportági világbajnokságok történetében először egy helyszínen bonyolították le. A szervezők a Campo Marte sportkomplexumban lévő stadionban 25 méteres mobilmedencét építettek fel, emellett a főlelátó elé egy emelt vívópást is került, középen alakították ki a lovaspályát, a lézerlövészetes állásokat pedig a rekortán futókör mellé, ugyancsak a lelátóról jól látható helyre telepítették. Vívásban csütörtökön már csak bónuszpontokat lehetett szerezni az úszás és a lovaglás között: az előző napi utolsó, azaz 36. helyezett az utolsó előttivel vívott, majd a győztes maradt a páston és így mentek tovább az elsőig. Demeter és Regős nem nyert ezúttal asszót.

Eredmények (a nemzetközi szövetség honlapjáról):

Férfi egyéni verseny: 1. James Cooke (Nagy-Britannia) 1435 pont, 2. Valentin Prades (Franciaország) 1435, 3. Pavlo Timoscsenko (Ukrajna) 1429, ..., 12. DEMETER BENCE 1405, 13. REGŐS GERGELY 1402. BERECZKI RICHÁRD és FRÖHLICH TAMÁS nem jutott döntőbe.Férfi csapatverseny: 1. Franciaország (Valentin Prades, Valentin Belaud, Brice Loubet) 4250 pont, 2. Nagy-Britannia (James Cooke, Myles Pillage, Joseph Choong) 4176, 3. Ukrajna (Pavlo Timoscsenko, Gyenyisz Pavljuk, Jurij Fedecsko) 4151, ..., 8. Magyarország (DEMETER, REGŐS, BERECZKI) 3883.

*

A magyarok egy arannyal és egy ezüsttel – a britekkel holtversenyben – a negyedik helyen végzettek a mexikóvárosi öttusa-világbajnokság éremtáblázatán.

Az utolsó előtti versenynapon, szerdán győzött – sorozatban harmadszor – a magyar női csapat Földházi Zsófia, Kovács Sarolta, Alekszejev Tamara összeállításban, míg előzőleg, vasárnap, váratlan sikert elérve, másodikként végzett a Gulyás Michelle, Bruckmann Gergő páros vegyes váltóban.

Az éremtáblázat: 1. Franciaország 2 arany-, 2 ezüst- és 2 bronzérem, 2. Fehéroroszország 2–0–0, 3. Németország 1–2–1, 4. MAGYARORSZÁG és Nagy-Britannia 1–1–0, 6. Csehország 0–1–0, 7. Ukrajna 0–0–2, 8. Bulgária és Guatemala 0–0–1.

A hatodik helyen végzett a Kovács Sarolta, Guzi Blanka páros női váltóban az oroszországi öttusa Európa-bajnokságon, Nyizsnyij Novgorodban. A keddi folytatásban a magyar férfi váltó is hatodik lett.