Vb-2022: Argentína tud 11-eseket rúgni

Negyeddöntő

Az argentin labdarúgó-válogatott 2–2-es rendes játékidő majd hosszabbítás után tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte Hollandiát a katari világbajnokság negyeddöntőjében, sikerével pedig bejutott a torna elődöntőjébe, ahol a brazilokat hasonmódon búcsúztató horvátokkal csaphat össze.

A mérkőzés első említésre érdemes próbálkozására a 22. percig kellett várni, ekkor Lionel Messi cselezett ki két holland játékost, majd húszról kapura durrantott, ám a labda néhány méterről kapu fölé szállt. Egy perccel később a holland csapat is távoli lövéssel kísérletezett, Steven Bergwijn viszont pontatlan volt. A 33. percben Rodrigo De Paul révén megszületett a találkozó első kaput is eltaláló lövése, igaz, nagy feladatot nem adott vele Andries Noppertnek. A 35. percben aztán ismét jött Messi zsenialitása: a Paris Saint-Germain klasszisa zseniális passzt adott Nahuel Molinának, aki az átvétel után a kimozduló Noppert mellett nyolc méterről a bal alsó sarokba pöckölt (0–1). Molina első gólját jegyezte az argentin válogatottban, míg Messinek ez volt a nyolcadik vb-asszisztja, amivel beérte Diego Armando Maradonát. Argentína előnnyel vonulhatott a félidőre – ez mindenképp jó hír lehetett a dél-amerikai együttesnek, mivel legutóbbi 29 világbajnoki meccséből 28-at megnyert, amelyen a nagyszünetben vezetett.

A 63. percben Messit buktatták a tizenhatos közelében, a hétszeres aranylabdás szupersztár az ezt követő szabadrúgásnál majdnem ki is centizte a bal felsőt, mintegy tíz centit tévedett. A 71. percben büntetőhöz jutott az argentin csapat: Denzel Dumfries buktatta Marcos Acunát a tizenhatoson belül, tette után a játékvezető azonnal a mészpontra mutatott. A labda mögé természetesen Messi állt oda, ezúttal pedig nem is hibázott, magabiztosan a bal felsőbe emelt (0–2).

A hajrában Hollandia az első kaput is eltaláló próbálkozásából szépített, Steven Berghuis tekerte be a labdát a jobb szélről, Wout Weghorst pedig tizenegy méterről a bal alsóba bólintott (1–2).

A hosszabbítás tizenegyedik percében, amikor már azt hihette mindenki, Argentína kihúzza, és továbbmegy rendes játékidőben, 17 méterről rúghatott szabadrúgást a holland gárda, Teun Koopmeiners meglepetésre viszont nem lőtt, hanem laposan berakta középre a labdát Weghortsnak, aki egy védővel a nyakán, hét méterről, estében a bal alsóba gurított (2–2).

A késői egyenlítés a pénteki játéknap második összecsapásán is elhozta a kétszer tizenöt perces ráadást, aminek az első fele eseménytelenül telt. A második ráadásban több argentin helyzet is volt, a legnagyobb lehetőség Lautaro Martínez előtt adódott, az Inter csatára azonban nyolc méterről célt tévesztett.

Az utolsó pillanatokban Messiék rákapcsoltak, többször is próbálkoztak lövéssel, Enzo Fernández távolról kapufát lőtt, de gólt nem tudtak szerezni – így a pénteki játéknap második meccsén is tizenegyespárbaj következett.

Ebben Emiliano Martínez rögtön két próbálkozást is védett, míg az argentinok csak egyszer hibáztak, így 4–3-ra megnyerték a párbajt, s bejutottak a katari világbajnokság elődöntőjébe, ahol a brazilokat kiejtő horvátokkal csaphatnak össze.

A hollandoknál búcsúzik a címeres együttestől Louis van Gaal szövetségi kapitány, akinek a helyére Ronald Koeman érkezik a kispadra.

HOLLANDIA–ARGENTÍNA 2–2 (0–1, 2–2, 2–2) – 11-esekkel: 3–4Luszail, 88 235 néző. Vezette: Mateu Lahoz (Spanyolország).Hollandia: Andries Noppert – Jurriën Timber, Virgil van Dijk, Nathan Ake – Denzel Dumfries, Frenkie de Jong, Marten de Roon (46. perc Teun Koopmeiners), Daley Blind (65. perc Luuk de Jong) – Cody Gakpo (113. perc Noa Lang), Memphis Depay (78. perc Wout Weghorst), Steven Bergwijn (46. perc Steven Berghuis). Szövetségi kapitány: Louis van Gaal.Argentína: Emiliano Martínez – Cristian Romero (78. perc Germán Pezzella), Nicolas Otamendi, Lisandro Martínez (112. perc Ángel Di María) – Nahuel Molina (116. perc Gonzalo Montiel), Rodrigo De Paul (66. perc Leandro Paredes), Enzo Fernández, Alexis Mac Allister, Marcos Acuna (78. perc Nicolas Tagliafico) – Lionel Messi, Julian Álvarez (82. perc Lautaro Martínez). Szövetségi kapitány: Lionel Scaloni.Gól: Weghorst 2 – 83. és 90. + 11. perc, illetve Molina – 35. és Messi – 73. perc, 11 m. Kiállítva: Dumfries (129. perc, a 11-es rúgások után). A 11-eseket értékesítette: Koopmeiners, Weghorst és Luuk de Jong, illetve: Messi, Paredes, Montiel és Lautaro Martínez, kihagyta: Van Dijk és Berghuis, illetve Fernández.

Elhunyt Grant Wahl amerikai újságíró

Elhunyt Grant Wahl, ismert amerikai sportújságíró, aki a péntek esti Hollandia–Argentína negyeddöntő alatt lett rosszul a katari labdarúgó-világbajnokságon, a Luszail Stadionban. A 48 éves szakember közelében ülők arról számoltak be, hogy kollégájuk a hosszabbítás perceiben, a médiatribünön összeesett és nem tudták újraéleszteni. Az Egyesült Államok Labdarúgó-szövetsége a Twitteren azt írta: az egész amerikai futballtársadalom szíve megszakadt, amikor értesültek Grant Wahl elvesztéséről.

A sportújságíró nyolcadszor tudósított a helyszínről labdarúgó-vb-t. Az AP hírügynökség szerint hétfőn azt írta, hogy kórházban járt, mert „cserben hagyta a teste”. „Három hét kevés alvással, sok stresszel és munkával ezt okozhatja” – írta. A klinikán azt mondták neki, hogy nem koronavírus okozza a tüneteit, valószínűleg hörghurutja van.

„Kaptam antibiotikumot és egy köhögés elleni szirupot, pár órával később egy kicsit jobban vagyok, de nem jól” – fogalmazott Grant Wahl, aki többek között a Sports Illustratednek és a CBS-nek dolgozott, s pénteken este még üzenetet írt a Twitterre, amikor a hollandok a rendes játékidő utolsó pillanataiban kiegyenlítettek: „Egy hihetetlen gól rögzített helyzetből” – írta.

Gianni Infantino, a nemzetközi szövetség (FIFA) elnöke együttérzését fejezte ki az elhunyt hozzátartozóinak. „Imádta a futballt” – írta szombat reggeli közleményében. – A FIFA és a labdarúgó-társadalom nevében őszinte részvétemet fejezem ki a feleségének, a családjának és a barátainak.”