Vb-2018 – Tizenegyesekkel elődöntőben a horvátok, búcsúzott a házigazda

Utolsóként a horvátok jutottak be az elődöntőbe az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután szombaton, Szocsiban 11-esekkel legyőzték a házigazdák válogatottját. A horvátok – akik az 1998-as harmadik hely után történetük során másodszor szerepelhetnek a legjobb négy között – a szerdai, moszkvai elődöntőben az angolokkal találkoznak.

HORVÁTORSZÁG–OROSZORSZÁG 2–2 (1–1, 1–1, 2–1), tizenegyesekkel: 4–3

Szocsi, 44 287 néző. Vezette: Sandro Ricci (Brazília).

HORVÁTORSZÁG: Danijel Subasics – Sime Vrszaljko (97. perc Vedran Csorluka), Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinics (74. perc Josip Pivarics) – Ivan Rakitics, Luka Modrics – Ante Rebics, Andrej Kramarics (88. perc Mateo Kovacsics), Ivan Perisics (63. perc Marcelo Brozovics) – Mario Mandzukics. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalics.

OROSZORSZÁG: Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Ilja Kutepov, Szergej Ignasevics, Fjodor Kudrjasov – Alekszandr Szamedov (54. perc Alekszandr Erohin), Roman Zobnyin, Daler Kuzjajev, Gyenyisz Cserisev (67. perc Fjodor Szmolov) – Artyom Dzjuba (79. perc Jurij Gazinszkij), Alekszandr Golovin (102. perc Alan Dzagojev). Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov.

Gól: Kramarics (39. perc) és Vida (101. perc), illetve Cserisev (31. perc) és Fernandes (115. perc).

Sárga lap: Lovren, Strinics, Vida és Pivarics, illetve Gazinszkij.

A gólok története:31. perc: A félpályánál labdát szereztek az oroszok, Cserisev tört előre, s előbb kényszerítőzött Dzjubával, majd a visszakapott labdát 22 méterről, középről a horvát kapu jobb felső sarkába lőtte (0–1).39. perc: Mandzukics a bal szélen betört az orosz tizenhatoson belülre, majd a rövid oldalon érkező Kramaricshoz emelte a labdát, aki öt védő között hat méterről a kapuba fejelt (1–1).101. perc: Jobb oldali horvát szögletnél Vida fejelt a 11-es pont magasságából, a labda elszállt két orosz védő és Csorluka között, majd a kapu bal oldalában kötött ki (2–1).115. perc: Dzagojev a tizenhatos jobb sarkától tekert szabadrúgásból a horvát kapu elé, középen a tömegből Fernandes ugrott a legmagasabbra, és a honosított brazil védő a kapu jobb oldalába fejelt (2–2).Tizenegyesek:

• Szmolov flegma átemelős lövését Subasics kézzel hárította.

• Brozovics magabiztosan lőtt félmagasan a kapu bal oldalába (1–0).

• Dzagojev laposan a kapu bal oldalába lőtt (1–1).

• Kovacsics bal alsó sarokra tartó lapos, de nem túl erős lövését Akinfejev kivédte.

• Fernandes nagy erővel a kapu jobb alsó sarka mellé lőtt.

• Modrics lapos lövésébe beleért ugyan Akinfejev, majd a labda a kapufát is érintette, de végül a kapuban kötött ki (2–1).

• Ignasevics nagy erővel lőtt a jobb alsóba (2–2).

• Vida higgadtan helyezett a kapu jobb oldalába (3–2).

• Kuzjajev a kapu jobb oldalába lőtt (3–3).

• Rakitics higgadtan lőtt a kapu jobb oldalába (4–3).

Az első félidőben rögtön a kezdés után nagy iramú, lüktető volt a játék, amelyben a horvátok kezdeményeztek, míg az oroszok néhány húzásból igyekeztek gyors kontrát vezetni. A házigazdák a korábbi mérkőzéseikhez hasonlóan mezőnyben ezúttal is rengeteget dolgoztak, viszont most – ellentétben az Uruguay és a Spanyolország elleni találkozóval – a papíron sokkal erősebb rivális ellen is támadó szellemben kezdtek. Az intenzív letámadó felfogásnak, valamint a vállalkozó kedvnek volt köszönhető, hogy Cserisev találatával vezetéshez jutottak az oroszok. A horvátokat megzavarta, hogy mezőnyfölényük ellenére hátrányba kerültek. Két védőjük kapott sárga lapot, pedig nyolc olyan játékosuk volt – négy a kezdőben –, akit sárga lapok miatti eltiltás fenyegetett a találkozó előtt. A horvátok azonban így is nyugodtan mehettek pihenőre: Mandzukics helyzetfelismerése és Kramarics helyezkedése egyenlítést ért még a szünet előtt.

A második játékrész elején lassabb volt az iram, de a sportszerű játék, a magas színvonal és a horvát mezőnyfölény továbbra is megmaradt. Az oroszok ekkor behúzódtak a térfelükre, az ellenfélnek így több lehetősége és helyzete adódott, a legnagyobb a 60. percben, amikor Perisics 8 méterről a kapufát találta el, majd a labda elgurult keresztben a gólvonal előtt. A 75. perc után az oroszok tízperces rohamra indultak, amelyben ismét nyílt volt a játék, de utána megint beszorultak. Viszont megőrizték a kapujukat az újabb góltól, és jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás első félidejében a horvátok megszerezték a vezetést. Az együttes mezőnyfölényben játszott ugyan, de helyzetet nem tudott kialakítani, találatát szöglet előzte meg. A hátrányban lévő házigazda azonban meg tudott újulni, és egy szabadrúgás utáni fejessel egyenlített.

A nyolcaddöntőben az oroszok és a horvátok is 1–1-re végeztek - előbbiek a spanyolok, utóbbiak a dánok ellen –, és miután a ráadásban sem bírtak riválisaikkal, végül a tizenegyespárbaj hozta meg a döntést. Ezúttal is ez döntött, a horvátok javára.

A további kínálat és időpontok (a mérkőzéseket élőben közvetíti az RTV1 tévéadó; az m4sport is közvetít, de valószínűleg geokódolással):

Július 10., kedd, elődöntő: Franciaország–Belgium, 21 óra.

Július 11., szerda, elődöntő: Oroszország/Horvátország–Anglia, 21 óra.

Július 14., szombat, bronzmeccs: az elődöntő vesztesei, 17 óra.

Július 15., vasárnap, döntő: az elődöntő győztesei, 18 óra.