Vb-2018, G-csoport, 1. forduló: Sima győzelemmel rajtoltak a belgák, szenvedtek az angolok

Panama felett aratott magabiztos, 3–0-s győzelemmel mutatkozott be Belgium labdarúgó-válogatottja az oroszországi világbajnokság G-csoportjában, hétfőn. Anglia csapata Harry Kane duplájának köszönhetően 2–1-es győzelmet aratott Tunézia csapata felett.

BELGIUM–PANAMA 3–0 (0–0)

Szocsi, 43 257 néző. Vezette: Janny Sikazwe (Zambia).

BELGIUM: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Dedryck Boyata, Jan Vertonghen – Thomas Meunier, Kevin De Bruyne, Axel Witsel (90. perc Nacer Chadli), Yannick Carrasco (74. perc Mousa Dembele) – Dries Mertens (83. perc Thorgan Hazard), Romelu Lukaku, Eden Hazard. Szövetségi kapitány: Roberto Martínez (Spanyolország).

PANAMA: Jaime Penedo – Michael Murillo, Roman Torres, Fidel Escobar, Eric Davis – Edgar Barcenas (63. perc Gabriel Torres), Armando Cooper, Gabriel Gomez, Anibal Godoy, José Luis Rodriguez (63. perc Ismael Diaz) – Blas Perez (73. perc Luis Tejada). Szövetségi kapitány: Hernán Darío Gómez (Kolumbia).

Gól: Mertens (47. perc), továbbá Lukaku 2 (69. és 75. perc).

Sárga lap: Meunier, Vertonghen és De Bruyne, illetve Davis, Barcenas, Cooper, Murillo és Godoy.

A gólok története:

47. perc: egy jobbról érkező beadást röviden fejelt ki az egyik panamai védő, csapattársa csak belecsúsztatni tudott a labdába, amelyet Mertens kapásból bombázott a kapu jobb oldalába (1–0).69. perc: De Bruyne a tizenhatos bal sarkáról jobb külsővel tökéletesen tekert az ötösön helyezkedő Lukaku fejére, a csatár pedig előre vetődve a léc alá bólintott (2–0)75. perc: Hazard tökéletes ütemben ugratta ki a leshatáron kilépő Lukakut, aki rávezette Penedóra a labdát, és a kivetődő kapus fölött a kapu közepébe emelt (3–0).

A papírformának megfelelően a belgák az első perctől fogva irányították a mérkőzést, ugyanakkor a vb-újonc panamaiak jól tartották magukat az első negyvenöt percben, és néhány gyors kontrával egyszer-egyszer zavarba is hozták az európaiak védelmét.

A fordulást követően Mertens bombagóljával gyorsan előnybe került a belga válogatott – 2014-ben is az SSC Nápoly csatára lőtte csapata első vb-gólját. Panama gyorsan válaszolhatott volna, de Courtois ziccert hárított. A belgák a folytatásban felőrölték ellenfelüket, és Lukaku duplájával biztosították sikerüket.

Hosszabbításban nyertek az angolok

ANGLIA–TUNÉZIA 2–1 (1–1)

Volgográd, 41 064 néző. Vezette: Wilmar Roldán (Kolumbia).

ANGLIA: Jordan Pickford – Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire – Kieran Trippier, Dele Alli (80. perc Ruben Loftus-Cheek), Jordan Henderson, Jesse Lingard (93. perc Eric Dier), Ashley Young – Raheem Sterling (68. perc Marcus Rashford), Harry Kane. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.

TUNÉZIA: Muez Hasszen (15. perc Fárúk Ben Musztafi) – Jasszin Meriah, Szíám Ben Júszef, Dylan Bronn, Alí Malúl – Elljesz Shíri, Anisz Badri, Ferdzsání Szászí – Fahr al-Din Júszef, Vahbí Hazrí (85. perc Szaber Halifa), Naim Szliti (74. perc Mohamed Ben Amor). Szövetségi kapitány: Nabil Maalul.

Gól: Kane 2 (11. és 91. perc), illetve Szászí (35. perc, 11 m).

Sárga lap: Walker.

11. perc: Bal oldali szöglet után Stones fejelt kapura, Hasszen bravúrral védett, de a kipattanó labdát Kane két méterről az üres kapuba passzolta (1–0).34. perc: Walker könyökölte le a büntetőterületen belül Al-Din Júszefet, a megítélt tizenegyest Szászí a bal alsó sarokba lőtte (1–1).91. perc: Jobb oldali szögletet Harry Maguire csúsztatott tovább a tizenegyespont környékéről, a hosszúsaroknál egyedül álló Kane pedig közelről a kapuba fejelte a labdát (2–1).A 11 mérkőzés óta veretlen angolok az első öt percben kétszer is betalálhattak volna, ám előbb Jesse Lingard, majd Raheem Sterling hibázott óriási helyzetben. Néhány perccel később Harry Kane már nem hibázott, majd az afrikaiak helyzetét tovább nehezítette, hogy az addig több nagy védést bemutató Muez Hasszen kapust le kellett cserélni. Bár a folytatásban is az angolok játszottak fölényben, és több nagy gólhelyzetet is kialakítottak, a tunéziaiak a félidő hajrájában büntetőből egyenlíteni tudtak.

A második felvonásban jóval kevesebb lehetősége volt Gareth Southgate szövetségi kapitány csapatának, amely ugyan próbálkozott, de a tunéziai védelem jobban zárt, mint az első negyvenöt percben. Az angolok cseréket is bevetettek, de végül egy újabb rögzített helyzet vezetett eredményre: Harry Kane másodszor is egy szögletet követően talált az ellenfél kapujába, megszerezve a győzelmet Angliának.

A mérkőzésen a csapatoknak és a szurkolóknak is meggyűlt a baja a természettel: nagy muslica- és szúnyoginvázióval kellett megküzdeniük, noha a világbajnokság előtt permeteztek a Volga folyó mentén.

A csoport állása: 1. Belgium 3 pont (3–0), 2. Anglia 3 (2–1), 3. Tunézia 0 (1–2), 4. Panama 0 (0–3).