Vb-2018 – Egy gól elég volt a svédeknek a negyeddöntőbe jutáshoz

A svéd válogatott jutott hetedikként az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjébe, miután 1–0-ra legyőzte a svájci csapatot Szentpétervárott.

SVÉDORSZÁG–SVÁJC 1–0 (0–0)

Szentpétervár, 64 042 néző. Vezette: Danir Skomina (Szlovénia).

SVÉDORSZÁG: Robin Olsen – Mikael Lustig (82. perc Emil Krafth), Victor Lindelöf, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson – Viktor Claesson, Albin Ekdal, Gustav Svensson, Emil Forsberg (82. perc Martin Olsson) – Marcus Berg (91. perc Isaac Kiese), Ola Toivonen. Szövetségi kapitány: Janne Andersson.

SVÁJC: Yann Sommer – Michael Lang, Johan Djourou, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez – Granit Xhaka, Valon Behrami – Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili (73. perc Haris Seferovic), Steven Zuber (73. perc Breel Embolo) – Josip Drmic. Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovics (Bosznia-Hercegovina).

Gól: Forsberg (66. perc)

Sárga lap: Lustig, illetve Behrami és Xhaka. Kiállítva: Lang (94. perc).

A gól története:66. perc: Forsberg középről, a 16-os vonaláról lövésre szánta el magát, Akanji beleért a kapu közepébe, Sommer felé tartó labdába, amely így védhetetlenül vágódott a jobb felső sarokba (1–0).Mindkét együttes nélkülözött játékosokat eltiltás miatt: a svéd válogatottból Sebastian Larsson, míg a svájciból a csapatkapitány Stephan Lichtsteiner és Fabian Schär hiányzott.

A svédek nyomásával és letámadásaival indult a találkozó, ezt tíz perc elteltével svájci mezőnyfölény követte. Félóra múltán Sommer mutatott be nagy védést Berg lövésénél. A lassan csordogáló játék a hajrára kissé magasabb iramúvá vált, mindkét kapunál alakultak ki helyzetek, de a svájci háló előtt Ekdal, a svéd előtt Dzemaili hibázott a befejezésnél, így gól nélkül vonulhattak szünetre a felek.

A fordulást követően is a svájciak voltak kezdeményezőbbek, vezetést azonban a skandinávok szereztek egy szerencsés találattal az addig keveset mutató és sokat hibázó Forsberg révén. A hátrányba került svájci válogatott nyomás alá helyezte ellenfele kapuját, de nem volt sok ötlete. A legnagyobb veszélyt Olsen kapujára Seferovic fejese jelentette a ráadásban, ám a svéd hálóőr biztosan hárított.

A svájciak kitámadását kihasználva a svédek egy veszélyes kontra nyomán emberelőnybe kerültek. A 93. percben gyors svéd ellentámadás végén Martin Olsson lábát Michael Lang koccantotta össze a 16-os vonala előtt, ezért a svájci védőt kiállította a játékvezető, aki videózást követően megváltoztatta eredeti ítéletét, és büntető helyett szabadrúgást ítélt.

Bár a szabadrúgásból a 32. születésnapját éppen ezen a napon ünneplő Toivonen nem talált be – a kapus kiöklözte a labdát –, így is a legjobb nyolc közé jutott a svéd együttes, amelynek ellenfele a szombati, szamarai negyeddöntőben a Kolumbia–Anglia párharc továbbjutója lesz.