Vb-2018 – Belga–francia elődöntő lesz, kiestek a brazilok

Franciaország után Belgium jutott be másodikként a legjobb négy közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután a péntek esti, kazanyi negyeddöntőben 2–1-re legyőzte a brazil csapatot. Az immár 24 meccs óta veretlen belgák 1986 után először, s történetük során másodszor kerültek be az elődöntőbe vb-n. A következő ellenfelük a francia együttes lesz, kedden, Szentpétervárott. Ezzel egyúttal az is eldőlt, hogy csak európai csapatok szerepelnek majd a legjobb négy között Oroszországban.

BELGIUM–BRAZÍLIA 2–1 (2–0)

Kazany, 42 873 néző. Vezette: Milorad Mazics (Szerbia).

BELGIUM: Thibaut Courtois – Jan Vertonghen, Vincent Kompany, Toby Alderweireld – Thomas Meunier, Marouane Fellaini, Axel Witsel, Nacer Chadli (83. perc Thomas Vermaelen) – Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku (87. perc Youri Tielemans), Eden Hazard. Szövetségi kapitány: Roberto Martínez (Spanyolország).

BRAZÍLIA: Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Willian (46. perc Roberto Firmino), Paulinho (73. perc Renato Augusto), Philippe Coutinho, Fernandinho, Neymar – Gabriel Jesus (58. perc Douglas Costa). Szövetségi kapitány: Tite.

Gól: Fernandinho (13. perc, öngól) és De Bruyne (31. perc), illetve Renato Augusto (76. perc).

Sárga lap: Alderweireld és Meunier, illetve Fernandinho és Fagner.

A gólok története:13. perc: Chadli szöglete után, Kompany csúsztatása nyomán a menteni igyekvő Fernandinho jobb felkarjára pattant a labda, amely onnan védhetetlenül a hálóba csapódott, öngól (1–0, a képen).31. perc: Lukaku lódult meg nagy léptekkel a saját térfeléről, egy csel után jobbra passzolt De Bruyne-hez, aki 16 méterről, jobbal a jobb alsó sarokba bombázott (2–0).76. perc: Coutinho adott be, s a csereként beállt Renato Augusto két belga védő között felemelkedve, hét méterről a bal alsó sarokba fejelt (2–1).A belgáknál a japánok elleni nyolcaddöntő két nyerőembere, az akkor csereként beállt Marouane Fellaini és Nacer Chadli is a kezdőcsapatban kapott helyet.

Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, s a brazilok hamar magukhoz ragadták a kezdeményezést, a nyolcadik percben Thiago Silva kapufát lőtt, többször is zavart volt a védelem, Courtois-nak sok volt a dolga. Ennek fényében teljesen váratlanul jött a belgák vezető gólja, amelytől megváltozott a játék képe. Innentől kezdve az európai csapat többször is kontrából veszélyeztetett, s egy ilyen után megduplázta előnyét. A brazilok – akik a vb korábbi szakaszában mindössze egy gólt kaptak – támadtak, de nem találták a rést a belga védelmen, mindig volt egy fej vagy láb, amely blokkolta a próbálkozásaikat, illetve Courtois is nagyokat védett.

A szünet után beszorította riválisát a brazil csapat, de hiába dolgozott ki helyzeteket, nem volt szerencséje, és egy lehetséges büntető kapcsán a videóbíró sem segített rajta. A belgák fegyelmezetten védekeztek, Courtois is mindig a helyén volt, a dél-amerikaiak szövetségi kapitánya, Tite pedig becserélte Firminót és Douglas Costát is, hogy segítsék a támadásokat. A szórványos belga ellentámadások sok veszélyt hordoztak magukban, újabb gól azonban nem született belőlük. Miután Renato Augusto a beállása után három perccel szépített, a brazilok mindent elkövettek az egyenlítésért, ziccereket is kidolgoztak, de nem tudtak élni a lehetőségekkel. Az ellenfél leginkább csak az eredmény tartására törekedett, Neymar lövését pedig a 93. percben Courtois bravúrral szögletre mentette, így maradt a 2–1 a belgák javára.

Az ötszörös világbajnok brazil gárdának 15 mérkőzés óta tartó veretlenségi sorozata szakadt most meg.

A további kínálat és időpontok (a mérkőzéseket élőben közvetíti az RTV1 tévéadó; az m4sport is közvetít, de valószínűleg geokódolással):

Július 7., szombat, negyeddöntő: • Svédország–Anglia, 17 óra • Oroszország–Horvátország, 21 óra.

Július 10., kedd, elődöntő: Franciaország–Belgium, 21 óra.

Július 11., szerda, elődöntő: Oroszország/Horvátország–Svédország/Anglia, 21 óra.

Július 14., szombat, bronzmeccs: az elődöntő vesztesei, 17 óra.

Július 15., vasárnap, döntő: az elődöntő győztesei, 18 óra.