Vb-2018, A-csoport, 1. forduló: sima orosz és alig elért uruguayi győzelemmel rajtolt a torna

Amint röviden már jeleztük, a házigazda orosz válogatott a szaúdiak felett aratott sima, ötgólos győzelmével rajtolt el a XXI. labdarúgó-világbajnokság csütörtökön.

OROSZORSZÁG–SZAÚD-ARÁBIA 5–0 (2–0)

Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző. Vezette: Nestor Pitana (Argentína).

OROSZORSZÁG: Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Szergej Ignasevics, Ilja Kutepov, Jurij Zsirkov – Roman Zobnyin, Jurij Gazinszkij, Alekszandr Golovin, Alan Dzagojev (24. perc Gyenyisz Cserisev), Alekszandr Szamedov (64. perc Daler Kuzjajev) – Fjodor Szmolov (70. perc Artyom Dzjuba). Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov.

SZAÚD-ARÁBIA: Abdullah al-Majuf – Mohammed al-Brejk, Oszama Havszavi, Omar Othman, Jasszer al-Sahrani – Szalem al-Davszari, Abdullah Otajf (64. perc Fahad al-Muvallad), Szalman al-Faradzs, Taiszir al-Dzsasszim, Jahja al-Sehri (72. perc Hattan Bahebri), Mohammad al-Szahlavi (84. perc Muhannad Assziri, 84.). Szövetségi kapitány: Juan Antonio Pizzi (Argentína).

Gól: Gazinszkij (12. perc), Cserisev 2 (43. és 91. perc), Dzjuba (71. perc), valamint Golovin (94. perc).

Sárga lap: Golovin, illetve al-Dzsasszim.

A gólok története:

12. perc: Golovin bal oldali beadására tökéletes ütemben ugrott fel a hosszú oldalon Gazinszkij, aki hét méterről visszafejelte a labdát a kapu jobb oldalába (1–0).

43. perc: Golovin passzolt Szmolovnak, aki röviden tálalt a 16-os bal oldalán felfutó Cserisev elé, aki viszont egy alápörgetéssel két védőt is elfektetett, majd nagy erővel a rövid felső sarokba lőtt (2–0).

71. perc: Zobnyin jobb oldali beadását követően Dzjuba 6 méterről a bal alsó sarokba fejel (3–0).

91. perc: Dzjuba fejelt Cserisevhez, aki szépségdíjas gólt lőtt: bal külsővel 15 méterről csavart a bal felső sarokba (4–0).

94. perc: Golovin 18 méterről a bal sarokba csavarta a szabadrúgást (5–0).

URUGUAY–EGYIPTOM 1–0 (0–0)

Jekatyerinburg, Központi Stadion, 27 ezer néző. Vezette: Björn Kuipers (Hollandia).

URUGUAY: Fernando Muslera – Guillermo Varela, José María Giménez, Diego Godin, Martin Caceres – Nahitan Nandez (58. perc Carlos Sánchez), Matías Vecino (87. perc Lucas Torreira), Rodrigo Bentancur, Giorgian de Arrascaeta (59. perc Cristian Rodríguez) – Luis Suárez, Edinson Cavani. Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez.

EGYIPTOM: Mohamed El-Senavj – Ahmed Faszj, Ali Gabr, Ahmed Hegazi, Mohamed Abdel-Safj – Tarek Hamed (50. perc Szam Morszj), Mohamed Elneny – Amr Varda (82. perc Ramadan Sobhi), Abdallah Szaid, Mahmud Hasszan Trezeguet – Marvan Mohszen (63.perc Kahraba). Szövetségi kapitány: Héctor Cúper (Argentína).

Gól: Giménez (89. perc).

Sárga lap: Hegazi.

A gól története:

89. perc: jobb oldali szabadrúgást követően Giménez a védők gyűrűjéből kiemelkedve a kapu bal sarkába fejelt (1-0).

A hazai csapat sikere azt jelenti, hogy a rendező ország nemzeti együttesei továbbra is veretlenek a nyitómérkőzéseken, eddig három győzelmük mellett háromszor döntetlen született.

Az oroszok hét mérkőzésen át tartó nyeretlenségi sorozatukat szakították meg.

Az első perctől kezdve az oroszok futballoztak mezőnyfölényben, de ők is pontatlanul játszottak. Az első gólra viszont így sem kellett sokat várni, mert egy beadást követően Gazinszkij fejelt a hálóba. A szaúdiak ezt követően sem tudtak újítani, a hazaiak 16-osa előtt rendre elfogyott a tudományuk. Az orosz csapat gyorsasági fölényét kihasználva próbált az ázsiai együttes védelme mögé kerülni, ami többször sikerült is, de a végén rendre belehibáztak az akcióba. A félidő vége előtt viszont egy hasonló gyors ellenakció végén, mégis sikerült megdupláznia az előnyt a Dzagojev sérülése miatt csereként beállt Cserisev szép megmozdulása révén.

A folytatásban sem változott a játék képe: az oroszok irányítottak, a szaúdiak pedig semmiféle veszélyt nem jelentettek. Többnyire így eseménytelen mezőnyjátékkal telt az idő a szaúdiak térfelén, mígnem beállása után egy perccel gólt fejelt Dzjuba, aki ezzel végérvényesen eldöntötte a három pont sorsát. A hátralévő időben a szaúdi gárda hitehagyottan, az orosz pedig kényelmesen játszott, utóbbi a hosszabbításban így is megadta a kegyelemdöfést, ráadásul duplán: előbb Cserisev lőtt külsővel gyönyörű gólt, majd Golovin csavart szabadrúgásból a hálóba.

*

Az uruguayi válogatott a 89. percben esett góllal nyert pénteken Egyiptom ellen Jekatyerinburgban, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A-csoportjának 1. fordulójában.

Erősen foghíjas lelátók előtt kezdődött a mérkőzés a különleges kialakítású, két oldalán nyitott jekatyarinburgi Központi Stadionban. Az egyiptomiak legnagyobb sztárja, a májusi Bajnokok Ligája-döntőben vállsérülést szenvedett Mohamed Szalah csak a kispadon kapott helyet.

Az első félidő első fele többnyire mezőnyjátékot hozott, némi uruguayi labdabirtoklási fölénnyel. Ezután fokozatosan átvette az irányítást a dél-amerikai csapat, de a szervezetten védekező egyiptomiak mellett helyzetekig nem igazán jutott el. A legnagyobb lehetőség – egy szöglet után – Suárez előtt adódott, de ő közvetlen közelről az oldalhálóba lőtt. Elvétve az afrikai csapat is eljutott az ellenfél kapujáig, de valódi veszélyt nem jelentett.

A második játékrész nagy Suárez-helyzettel indult, El-Senavj azonban lábbal hárított. A folytatásban állandósult az uruguayiak labdabirtoklási fölénye, az ellenfél leginkább kontrákkal próbálkozott, de a pontatlan passzok miatt igazi gólszerzési lehetőség egyik oldalon sem volt. A hajrához közeledve Suárez ismét betalálhatott volna, ziccerben lépett ki, de az egyiptomi hálóőr leszedte a lábáról a labdát, mint ahogy néhány perccel később Cavani remek lövését is hárította. Utóbbi szabadrúgásból kapufát is lőtt, majd Giménez fejesével szemben már El-Senavj is tehetetlennek bizonyult, így végül góllá érett a dél-amerikaiak fölénye.

A csoport állása: 1. Oroszország 3 pont (5–0), 2. Uruguay 3 (1–0), 3. Egyiptom 0 (0–1), 4. Szaúd-Arábia 0 (0–5).

Eredmény, B-csoport: • Marokkó–Irán 0–1 (0–0).