Változatos mérkőzésen remizett Németország és Franciaország

A világbajnok francia válogatott gól nélküli döntetlent játszott Münchenben a német csapattal a labdarúgó Nemzetek Ligája első, csütörtöki játéknapján.

A németek hét, a franciák három alkalommal találták el a kaput. A francia kapuban remek teljesítményt nyújtott a válogatottban bemutatkozó Alphonse Areola.

A 2–1-es vendégsikerrel zárult cseh–ukrán összecsapás világítási problémák miatt negyedórás csúszással kezdődött Magyarhradison (Uherské Hradiste).

A válogatottak a Nemzetek Ligája minden osztályában négy csoportban játszanak oda-visszavágós alapon. Az eredmények alapján a B-, a C- és a D-osztály csoportgyőztesei feljutnak, az A-, a B- és a C-osztály csoportutolsói pedig kiesnek.

Az A-osztály négy csoportgyőztese jövő júniusban négyes döntőn vesz részt.

Négy Európa-bajnoki helyet is meg lehet szerezni a sorozatban. Alapesetben minden osztályban a csoportgyőztesek 2020 márciusában megmérkőznek az indulási jogért, valójában viszont azok a csapatok szerepelnek majd a rájátszásokban, amelyek az adott osztályban a legelőkelőbb helyen zártak, de a 2019 őszén záruló hagyományos Eb-selejtezők során lemaradtak a részvételt garantáló első és második helyekről.

Eredmények:

A-osztály:

1. csoport: • Németország–Franciaország 0–0.B-osztály:1. csoport: • Csehország–Ukrajna 1–2 (gól: Patrik Schick – 4. perc, illetve Jevgenyij Konopljanka – 45. + 1. és Alekszandr Zincsenko – 93. perc).4. csoport: • Wales–Írország 4–1 (Tom Lawrence – 6., Gareth Bale – 18., Aaron Ramsey – 37. és Connor Roberts – 55. perc, illetve Shaun Williams – 66. perc).C-osztály:3. csoport: • Szlovénia–Bulgária 1–2 (Miha Zajcs – 40. perc, illetve Bojidar Krajev 2 – 3. és 59. perc) • Norvégia–Ciprus 2–0 (Stefan Johansen 2 – 21. és 42. perc).

D-osztály:1. csoport: • Kazahsztán–Grúzia 0–2 (Giorgi Csakvetadze – 69. és Szerhej Malij – 74. perc, öngól) • Lettország–Andorra 0–0.4. csoport: • Gibraltár–Macedónia 0–2 (Ivan Trickovszki – 19. és Ezgjan Alioszki – 35. perc) • Örményország–Liechtenstein 2–1 (Marcos Pineiro Pizzelli – 31. és Tigran Barszegjan – 76. perc, illetve Sandro Wolfinger – 33. perc; kiállítva: Michele Polverino – 74. perc, Liechtenstein; az örmény Henrih Mihtarian a 69. percben 11-est hibázott).

Finn–magyar: Tamperében kezdődik a Rossi-éra, Dzsudzsák nélkül

Több szempontból is új korszak kezdődik a magyar labdarúgó-válogatottnál, amely szombat este Tamperében Finnország vendégeként kezdi szereplését az első alkalommal kiírt Nemzetek Ligájában.

A nemzeti csapat kispadján ezen a találkozón debütál a Budapesti Honvédot tavaly 24 év után bajnoki címre, majd az elmúlt szezonban a Dunaszerdahelyi DAC együttesét 25 esztendőt követően a bajnoki bronzéremmel európai kupaporondra vezető Marco Rossi. Az olasz szakembernek nem volt kísérletezési lehetősége, mivel azt elődje, a belga Georges Leekens „elhasználta”, de négy tavaszi mérkőzésén nyeretlen maradt, így a magyar szövetség (MLSZ) leváltotta.

Ugyancsak fontos változás, hogy a hagyományos Európa-bajnoki selejtezők mellé életre hívták a Nemzetek Ligáját, amely újabb lehetőséget biztosít a csapatoknak a tétmérkőzésekre, egyben a Eb-részvétel kivívására.

A keretben a legnagyobb változás, hogy hosszú évek után nem kapott meghívót Dzsudzsák Balázs, akinek jelenleg nincs csapata, mivel szerződése lejárt az egyesült arab emírségekbeli al-Vahda együttesénél, s új klubot egyelőre még nem talált. Rossi ugyanakkor kijelentette, továbbra is a ballábas szélsőt tekinti a válogatott csapatkapitányának, de ameddig nem rendeződik a helyzete, addig nem tudja számításba venni.

Rossi együtteseire kifejezetten jellemző az olaszos futball: a bajnok Kispestre jellemző volt a fegyelmezett és szervezett védekezés, s abból próbált hatékony támadásokat vezetni. Az olasz szakember taktikáját mindig az adott kerethez alakította, de alapvetően biztos védekezésre és gyors ellentámadásokra épít.

Rossival kapcsolatban talán a legnagyobb kérdőjel, hogy miképpen tud majd alkalmazkodni ahhoz a feladathoz, amelyet a szövetségi kapitányi poszt állít elé, hiszen míg a Honvédnál vagy Dunaszerdahelyen nap mint nap együtt dolgozhatott a kerettel, addig a válogatottnál csak néhány napot tud együtt tölteni a futballistákkal.

A magyar válogatott szombaton 19 órától a tamperei Ratina Stadionban a litván Gediminas Mazeika sípjelére kezd a Nemzetek Ligájában, három nappal később 21.45 órai kezdettel pedig a budapesti Groupama Arénában zárt kapuk mögött fogadja Görögország csapatát. Mindkét összecsapás élőben követhető az m4sport tévéadón.

Wesley Sneijder győzelemmel búcsúzott a holland válogatottól

Lejátszotta utolsó mérkőzését a holland labdarúgó-válogatottban Wesley Sneijder, aki csütörtök este Peru 2–1-es legyőzésével intett búcsút a nemzeti csapatnak. A világbajnoki ezüst- és bronzérmes középpályás 134 mérkőzéssel, válogatottsági rekorderként köszönt el az Oranjétól.

A világbajnoki ezüst- és bronzérmes középpályás 2003 áprilisában, Portugália ellen debütált a válogatottban, ezt még 133 mérkőzés követte, 15 évvel később válogatottsági rekorderként köszönt el. A jelenleg a katari al-Garafa együttesében futballozó, 34 éves Sneijder kezdőként lépett pályára a vb-résztvevő Peru ellen. A dél-amerikai együttes Aquino Sánchez révén a 31. percben vezetést szerzett, ezt a második félidőben Memphis Depay duplájával fordították meg a hollandok, és meg is nyerték a mérkőzést.

Hollandia vasárnap a friss világbajnok Franciaország ellen lép pályára a Nemzetek Ligája A-osztályának 1. csoportjában.

Akadt még komoly csapatokat felvonultató felkészülési mérkőzés csütörtökön, az Európa-bajnoki címvédő portugál labdarúgó-válogatott házigazdaként 1–1-es döntetlent játszott a világbajnoki ezüstérmes Horvátországgal.

A Faróban rendezett meccs 18. percében Ivan Periszics kapáslövésével a vendégek szereztek vezetést, majd a 32. percben Pepe egy szöglet után fejjel egyenlített. Az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo nem volt tagja a portugál keretnek, és a Nemzetek Ligájában hétfőn esedékes kerülő, Olaszország elleni találkozón sem szerepel.