Vakációzási szokásaink: külföldi tengerparton szállodában üdülni

Tízből hat romániai nem engedheti meg magának a nyaralást

Vakációzási szokásaink: külföldi tengerparton szállodában üdülni
Az Eurostat egy jelentéséből kiderül: tízből csak hat romániai állampolgár engedheti meg magának az egyhetes nyaralást, otthonától távol. Hasonlóan rossz, de a romániaiaknál azért jobb helyzetben vannak a horvátok, ahol ez az arány 62,8%, a bulgárok, 56,4%, vagy a magyarországiak, 50,7%. A legtöbben Svédországban, Luxemburgban, Dániában vagy Finnországban engedhetik meg maguknak szabadságolást. Az elmúlt években minden uniós országban csökkent azoknak a lakosoknak a száma, akik nem engedhetik meg maguknak a vakációzást, ám az Európai Unió népességének egyharmada még mindig nem tud elmenni nyaralni. Arra voltunk kíváncsiak, ha mégis elmegy egy romániai vakációzni, kivel és hova utazik. A kolozsvári Smiley Travel utazási iroda munkatársait kérdeztük arról, tapasztalataik szerint, melyek a népszerű úti célok, mivel utazunk nyaralni, illetve mire kell figyelni a szabadság tervezésekor.

Török Zoltán, a Smiley Travel utazási iroda munkatársa elmondta, az őket választó nyaralók általában konkrét elképzelésekkel érkeznek: tudják hova szeretnének menni, és mennyit fordítanának a nyaralásukra, ám természetesen mindig elkel a jótanács, a tapasztalat. A bizonytalan utasok számára a legmérvadóbbak a más utasok visszajelzései, az iroda által összegyűjtött elemzések és vélemények. Az utazásszervező szerint nehézség csak akkor adódik egy-egy nyaralás tervezésekor, amikor az ügyfélnek nincs költségkerete.

Meglepő, de a nyaralók nem az árak alapján választják ki az úti célt, ennél sokkal fontosabb az, hogy pénzükért jó minőségű szolgáltatásokban részesüljenek. Az, hogy ki mennyit fordít az egye hetes vakációra változó, de általában 500–700 eurót költenek a romániaiak személyenként egy hét éjszakás nyaralásért, amely keret magába foglalja a szállítást, szállást és ellátást is.

Az utóbbi években legtöbben repülőgéppel vagy saját autóval utaztak el nyaralni, szállodákban vagy konyhával, főzősarokkal felszerelt lakásokban, apartmanokban laknak. Az, hogy kivel nyaralnak a romániaiak szintén változó, egyesek párjukkal, családjukkal vakációznak, de elterjedt az is, hogy nagy csapatban, barátokkal indulnak el üdülni. Török Zoltán szerint a nagycsapatos kirándulásokat tévhitek övezik: sokan gondolják úgy, hogy minél nagyobb a csapat annál jobb az ár. Az utazásszervező azonban felhívja arra a figyelmet, a nagy csapatokat sokkal nehezebb elszállásolni, hisz nem minden szállodának, apartmanháznak elegendő a kapacitása egy több fős társaság elszállásolására, illetve nem biztos minden igényt ki tudnak elégíteni (nem rendelkeznek annyi és olyan típusú szobával, amennyire szükség lenne).

Trendi helyszínek, közkedvelt körutak

Nem elterjedt, hogy a romániaiak belföldön töltsék el szabadságukat, amennyiben itthon maradnak, a Fekete-tengerre mennek, hiába van Romániában számos más olyan helyszín, ahol ideális körülmények között üdülhetnének.

Török Zoltán szerint, az utazási irodájukat választó kliensek többsége a külföldi nyaralás részesíti előnyben, legtöbben Görögország, Törökország, Spanyolország, Olaszország, Ciprus és Bulgária tengerpartjait látogatják, a tengerparti üdülések a legközkedveltebbek. A tengerpartok népszerűségét segítheti elő, hogy ezek Kolozsvárról könnyen elérhető helyszínek, hisz az Avram Iancu Nemzetközi Repülőtérről rendszeres járatok indulnak a turisták által kedvelt országokba, így a törökországi Antalyaba, a görögországi Korfura, Zákinthoszba, Krétára, a spanyolországi Mallorcára, Costa Bravaba vagy Costa Blancába.

Ám nem mindenki utazik ennyire messzire, nagy népszerűségnek örvendenek a romániaik körében a magyarországi üdülőhelyek, mint Gyula, Hajdúszoboszló, Debrecen, Miskolctapolca, Siófok vagy Hévíz. Török Zoltán szerint ezeket azért kedvelik a turisták, mert közel vannak, jó szolgáltatást biztosítanak, nagyon jó az ár-érték arány. Az utazásszervező emelett kiemelte: a magyarországi üdülőhelyek rendkívül biztonságosak, amely szempont egyre fontosabb a nyaralási helyszín kiválasztásánál.

Ám nemcsak a tengerpartokra mennek üdülni a romániaik, kedvelik a különböző úgynevezett city breakeket, a néhány napos városlátogatást vagy a buszos körutazásokat. A Romániához közelebb eső városokba látogatnak el gyakran, mint Budapest, Bécs, Prága, Krakkó, amely helyekre általában saját szállítással vagy busszal mennek, míg a kicsit távolabb eső turisztikai központokat, mint Velence, Róma, Párizs, Barcelona, London sokan repülőgéppel látogatják, amelyre szintén egyre több lehetőséget biztosít a kolozsvári reptér. A buszos körutak közül a Budapest–Bécs–Pozsony-Prága körút a közkedvelt, ezek általában 3–4 nap alatt zajlanak le, de kedvelik a 9–10 napos túrákat is, amelyek során Görögországot, Törökországot vagy Toskánát járják be.

Nyaralási gyorstalpaló: ne utolsó percben kezdjük a szervezést

A nyaralást időben kell megszervezni, igaz a last minute ajánlatok nagyon csábítóak lehetnek kedvező áruk miatt, ám az utasoknak nincs nagy választékuk. Török Zoltán a korai foglalásokat, early bookingot ajánlja, hisz hasonlóan kedvezőek az árak, viszont sokkal szélesebb a választék.

A nyaralás megszervezésénél, nem csak az árat kell szem előtt tartani, ennél sokkal fontosabb az ár-érték arány, hisz kedvező árak mögött gyakran gyenge szolgáltatások állnak. Emellett figyelni kell arra is, hogy mit tartalmaz az ár, és milyen fölös költségek merülhetnek fel esetleg még nyaralás közben, mint például reptéri illeték, repülőtér–szálloda–repülőtér szállítás, üdülőhelyi illeték vagy az egészségügyi biztosítás.

Habár nem kötelező a Smiley Travel utazási iroda munkatársai mindenkinek ajánlják, hogy kössönek egészségügyi biztosítást, hisz így biztonságosabban nyaralhatnak, nagy költségektől mentesülhetünk, ha valami baj történik.

(Borítókép: Egyeseknek csak a "Boc-strand" jut. Forrás: www.buzznews.ro)