US Open: Kikapott Federer és Sarapova

A New Yorkban rendezett amerikai nyílt teniszbajnokság nyolcaddöntőinek meglepetését két korábbi világelső, a svájci Roger Federer és az orosz Marija Sarapova kiesése jelentette.

Az ausztrál John Millman négy játszmában legyőzte Federert. A világranglistán második svájci klasszis az első szettet még megnyerte, a másodikat azonban két szettlabdáról elvesztette. A harmadik és játszma rövidítésben dőlt el Millman javára (a harmadikban Federernek volt egy szettlabdája), így a 29 éves ausztrál jutott a negyeddöntőbe. A tíz kettős hibát ütő 20-szoros Grand Slam-bajnok a US Openen 28 győzelem után először – az összes GS-versenyt tekintve 128 mérkőzésen másodszor – kapott ki olyan ellenféltől, aki a top 50-en kívül van a világranglistán.

„Alig kaptam levegőt a párás hőségben, semmi légmozgás nem volt, és nagyon küzdenem kellett a körülményekkel. Még sosem fordult elő velem ilyen” – mondta a 37 éves sztár a 3 óra 34 perces mérkőzés után. „Egyfolytában és egyre jobban izzadtam, és éreztem, hogy elfogy az energiám. John jobban bírta a megpróbáltatásokat” – tette hozzá az ötszörös bajnok, aki 14 fellépése során másodszor búcsúzott a negyeddöntő előtt New Yorkban.

Federer ellenfele 28 rontott ütésével szemben 76-ot mutatott be. Kiesésével az is eldőlt, hogy nem jön létre a nyolc között a Novak Djokovics elleni álommeccs, és a szerb játékos az 55. helyen álló Millmannel találkozik majd, aki korábban még a harmadik fordulón sem jutott túl GS-tornán. A 29 éves ausztrál 11-edszer csapott össze top 10-es riválissal, és először nyert.

A világranglistán hatodik Djokovics három játszmában győzött a portugál Joao Sousa (68. a világranglistán) ellen a nyolcaddöntőben. Tizenkét év alatt, tizenegyedik alkalommal jutott a negyeddöntőbe a szerb klasszis.

Hasonlóképpen az ATP-7. Marin Csilics uralta a belga David Goffin (10.) elleni meccset, szintén három szettben győzött. A 29 esztendős horvát ellenfele az egy évvel fiatalabb japán Kej Nisikori (19.) lesz, aki izgalommentes meccsen búcsúztatta a német Philipp Kohlschreibert (34.), aki fáradtnak tűnt honfitársa, a negyedik kiemelt Alexander Zverev búcsúztatása után. A Csilics–Nisikori meccs a 2014-es Flushing Meadows-i döntő megismétlése lesz, akkor nyerte a horvát az egyetlen Grang Slam-címét.

A nőknél búcsúzott a 22. kiemelt orosz Maria Sarapova, akit a 30. helyen rangsorolt – és 30. születésnapját ünneplő – spanyol Carla Suárez Navarro győzött le két szettben. A 31 éves Sarapova visszatérése óta nem sikerült GS-en negyeddöntőbe jutnia, az orosz tavaly tavasszal játszhatott ismét a 15 hónapos doppingeltiltása óta. Legutóbb 2014-ben nyert a Roland Garroson, ahol éppen Simona Halepet győzte le. Suarez Navarro következő ellenfele a tavalyi döntős 23 éves amerikai Madison Keys (14.) lesz. Utóbbi a vártnál simábban győzte le Dominika Cibulkovát (35.). A szlovák teniszező a harmadik fordulóban a friss wimbledoni bajnok német Angelique Kerbernél bizonyult jobbnak.

Indian Wells bajnoka, a japán Naomi Oszaka (19.) fordulatos meccsen győzött a fehérorosz Arina Szabalenka (20.) ellenében. A negyeddöntőben a második favorit dán Caroline Wozniackit búcsúztató ukrán Leszia Curenko (36.) lesz. Utóbbi első ízben jut Grand Slam-negyeddöntőbe, nagy csatában legyűrte a mindössze 18 éves Marketa Vondrousovát (103.) – a cseh lány a menetelése során visszalépett Mihaela Buzărnescu helyébe lépett szerencsés vesztes német Mona Barthelt, a jobb időket megért kanadai Eugenie Buchard és a 13. kiemelt holland Kiki Bertenst búcsúztatta.

Eredmények, nyolcaddöntő:

Férfiak: Nisikori (japán, 21.)–Kohlschreiber (német) 6:3, 6:2, 7:5; Djokovics (szerb, 6.)–Sousa (portugál) 6:3, 6:4, 6:3; Millman (ausztrál)–Federer (svájci, 2.) 3:6, 7:5, 7:6 (7), 7:6 (3); Csilics (horvát, 7.)–Goffin (belga, 10.) 7:6 (6), 6:2, 6:4.A negyeddöntő párosítása: Rafael Nadal (spanyol, 1.)–Dominic Thiem (osztrák, 12.), Juan Martín Del Potro (argentin, 3.)–John Isner (amerikai, 11.), Csilics–Nisikori és Djokovics (szerb, 6.)–Millman (ausztrál).

Nők: Keys (amerikai, 14.)–Cibulková (szlovák, 29.) 6:1, 6:3; Oszaka (japán, 20.)–Szabalenka (fehérorosz, 26.) 6:3, 2:6, 6:4; Curenko (ukrán)–Vondrousova (cseh) 6:7 (3), 7:5, 6:2; Suárez-Navarro (spanyol, 30.)–Sarapova (orosz, 22.) 6:4, 6:3.

A negyeddöntő párosítása: Serena Williams (amerikai, 17.)–Karolína Plískova (cseh, 8.), Sloane Stephens (amerikai, 3.)–Anasztaszija Szevasztova (lett, 19.), Suárez-Navarro–Keys és Oszaka–Curenko.

Junior fiúk, 1. forduló: Aidan McHugh (brit)–Cezar Creţu 7:6 (2), 6:3; Wojciech Marek (lengyel)–Filip Cristian Jianu (13.) 6:0, 7:6 (5).

Borítókép: Az orosz teniszezőn (jobbra) ezúttal a spanyol Carla Suárez-Navarro fogott ki