Unokák a nagyszülőkért – digitális tudatosságfejlesztés szépkorúaknak

Unokák a nagyszülőkért – digitális tudatosságfejlesztés szépkorúaknak
A koronavírus járvány valóban megváltoztatja az életünk. Ki hamarabb, ki könnyebben, ki minden elvét feladva, de naponta használja a digitális kommunikációs eszközöket. Az idősebb korosztály számára se teljesen idegen a táblagép, okostelefon használata. Információt keresnek, közösségi oldalakon találnak meg rég nem látott ismerősöket. A szamosújvári Téka Alapítvány és Tóvidék Közösségi Egyesület legújabb felnőttoktatási projektjének célja a digitális tudatosság fejlesztése, hiszen a digitális világ számtalan veszélyt rejt nemcsak kiskorúak, hanem a felnőttek számára is.

Míg az iskolában szó esik az online világ veszélyekről és lehetőségekről, nevelési projektek, osztályfőnöki órák témájaként, az idősebb korosztály számára a fiatalokkal közös tevékenység keretében terveztük e tudást átadni. Az Unokáról nagyszülőre elnevezésű programot a szervezők önkéntes tevékenységre alapozzák, felhasználva a 16-21 éves generáció alapos infókommunikációs ismereteit. Az oktató diákok nagyrészt a Téka Szórványkollégium és a Kemény Zsigmond Elméleti líceum diákjai. A bekapcsolódó fiatalok ismereteit előzetesen felmérik, kiegészítik, majd szakképzett trénerek irányítása mellett megszervezik segítségükkel a Tóvidék és Mezőség településein élő szépkorúak internetes felzárkóztatását. Ezen települések lakosainak kevés lehetőségük van az informatikai eszközök értelmes használatára, pedig a társadalomnak és a magyar közösségnek szüksége lenne a helyi idősebb generáció élettapasztalatára is. A tudás átörökítése elengedhetetlen eleme a nemzeti értékrend kialakításának, és nemzedékeken átívelő továbbfejlesztésének.

A Tóvidék Közösségi Egyesület egyik célkitűzése, hogy a mezőségi falvakból elszármazott fiatalok tanulmányaik befejezése után lehetőség szerint visszatérjenek szülőfalujukba és otthon boldogulhassanak, tudásukkal segítsék a Mezőség szórványtelepüléseit. Az önkéntes tevékenységnek köszönhetően fiataljaink gyakorlatot szereznek a vezetés, kommunikáció és szervezés területén, bővítik ismeretségi körüket. Az önkéntes munka informális és non-formális tanulási lehetőséget nyújt számukra és ezért az életen át tartó tanulás fontos eszköze.

A Bethlen Gábor Alap segítségével megvásárolt táblagépeket használva, a program befejezése után, ugyanezek a diákok az informatika tanár vezetésével önkéntesen tananyagot fognak fejleszteni alsós társaiknak a Kahoot!, Wordwall, Quizlet programok segítségével.

A projekt első része november első hetében zajlott a Téka Alapítvány székhelyén, a járványügyi előírásokat betartva. Négy önkéntes mutatta be a résztvevőknek az internetezés veszélyeit, és egyéni tanulási terv szerint tanították a résztvevőket. A projekt része a résztvevők toborzására készített videofilm is, amely felhívja az érdeklődők figyelmét a lehetőségre. A járvány lecsengése után igény van egy másik csoport indítására is, illetve a projekt öt másik mezőségi településen folytatódik, a járványhelyzet alakulásának függvényében.

A program már most sikeresnek bizonyul, a tudás átadáson kívül fontos kapcsolatok is szövődtek, amelyek kiemelkedő fontosságúak a járványhelyzetben is.