Az AstraZeneca előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait

Az AstraZeneca előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait
Az Európai Gyógyszerügynökség szerint lehetséges az összefüggés a vérrögképződéses esetek és az AstraZeneca vakcinája között, de a vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait. Ezzel egy időben a brit gyógyszerfelügyelet is közölte: az AstraZeneca-vakcina előnyei meghaladják a kockázatokat.

A vizsgálatok szerint lehetséges az összefüggés a vérrögképződéssel összefüggő rendellenességek korábban jelzett nagyon ritka esetei és az AstraZeneca gyógyszergyár koronavírus elleni oltóanyaga között, a vakcina előnyei azonban továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerdán.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami székhelyű ügynökség közleményében kiemelte: a brit-svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem Vaxzevria névre keresztelt oltóanyaga esetében a vérrögképződés esetleges veszélyét fel kell tüntetni a vakcina „nagyon ritka mellékhatásaként”. Az EMA értékelése alátámasztja, az AstraZeneca vakcinája biztonságos, és hatékonyan képes megelőzni a koronavírus okozta betegséget, csökkenti a kórházi kezelés és halálesetek kockázatát.

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság szerdai tájékoztatása szerint az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszeripari csoport koronavírus elleni vakcinájának előnyei a beoltottak óriási többsége számára változatlanul messze meghaladják az alkalmazásával járó esetleges kockázatokat. A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága ugyanakkor azt javasolja, hogy a 18-29 éves korosztálynak lehetőség szerint más oltóanyagokat ajánljanak fel.
June Raine vezérigazgató elmondta: az oltóanyagból március 31-ig 20,2 millió adagot adtak be Nagy-Britanniában, és az e vakcinával beoltottak közül 79-nél jelentkeztek a vérrögképződés egy ritka típusának tünetei. Az érintettek közül 19-en meghaltak. Ezt azt jelenti, hogy egymillió beoltott közül négy ember esetében lehet észlelni megnövekedett vérrögképződési kockázatot.