Újra visszahelyezték az alprefektusi tisztségbe Györkét

„Mindenkinek meg kell tanulnia: a törvényt tiszteletben kell tartani”

Újra visszahelyezték az  alprefektusi tisztségbe Györkét
A kormány visszahelyezte a Kolozs megyei alprefektusi tisztségbe Györke Zoltánt. A kabinet azt követően határozott erről a csütörtök esti ülésén, hogy a Kolozs Megyei Törvényszék aznap arra kötelezte Ludovic Orban miniszterelnököt, hogy fizessen minden egyes napi késlekedésért a bruttó minimálbér húsz százalékával egyenértékű bírságot mindaddig, amíg vissza nem helyezi a tisztségébe a magas rangú közhivatalnokot. A kormány csütörtökön Budai Béla alprefektus felmentésével üresítette meg a helyet Györke Zoltán számára. A kabinetet június közepén kimondott jogerős bírósági ítélet kötelezte Györke visszahelyezésére abba a tisztségbe, amelyet korábban versenyvizsgával nyert el. A közigazgatási doktorátussal is rendelkező Györke Zoltán 2008-ban versenyvizsgával foglalta el véglegesen az elvileg politikától független Kolozs megyei alprefektusi tisztséget. Ezt követően többször elmozdították állásából, ami miatt pereskedésbe kezdett.

Elsősorban a törvény előírásainak és a közigazgatási jogrend betartása alapvető fontosságának bizonyítása, másodsorban a magas rangú közhivatalnoki státus megőrzése, harmadsorban pedig a versenyvizsgán jogosan elnyert magas rangú köztisztviselői tisztség megvédése érdekében vívott többéves igazságszolgáltatási harcot Györke Zoltán, akit – saját állítása és törvényszéki jogerős döntések értelmében – két ízben jogtalanul mentettek fel tisztségéből. A Kolozs Megyei Törvényszék által csütörtökön kimondott ítélet szerint több ezer eurót kell fizetnie Ludovic Orban miniszterelnöknek amiatt, hogy annak ellenére sem helyezte vissza a magas rangú közhivatalnokot a Kolozs megyei alprefektusi tisztségbe, hogy a bíróság már július közepén hozott jogerős ítéletben kötelezte erre.

Az elsőfokú ítélet kivonatát a romániai bíróságok portálja közölte. A kivonat szerint a miniszterelnöknek minden egyes napi késlekedésért a bruttó minimálbér húsz százalékával egyenértékű bírságot kell fizetnie mindaddig, amíg vissza nem helyezi a tisztségébe Györke Zoltánt. Az elsőfokú ítélet végrehajtandó, de fellebbezést is be lehet nyújtani ellene. A törvényszék arról is döntött, hogy Györke Zoltánnak a csütörtöki ítélet hivatalos közlésétől a hivatalba való visszahelyezésig minden nap késlekedésért ezer lej fájdalomdíjat is kell kapnia. Nem közölte viszont, hogy ezt is személyesen a miniszterelnök vagy a kormány fizeti.

A közigazgatási doktorátussal is rendelkező Györke Zoltán 2008-ban versenyvizsgával foglalta el véglegesen az elvileg politikától független Kolozs megyei alprefektusi tisztséget, amelyet 2009-ig töltött be. Ekkor kormányzati felügyelői állásba helyezték át, de miután ezt Victor Ponta kormánya megszüntette, beperelte a kabinetet, a bíróság pedig jogerősen visszahelyezte a Kolozs megyei alprefektusi tisztségbe. 2015 nyarától 2019 tavaszáig foglalta ismét el a visszaperelt tisztséget, ekkor azonban a Dăncilă-kormány váltotta le. Újabb pereskedés után július közepén ismét jogerős ítélet mondta ki, hogy a kormánynak vissza kell helyeznie Györke Zoltánt az alprefektusi tisztségbe.

A hazai közigazgatásban a prefektus és helyettesei a törvényesség őrei, de egyben a kormány képviselői is a megyében. Ellenőrzik az önkormányzatok határozatainak törvényességét, és a kormányprogram megvalósításán dolgoznak.

A kormányfőnek 7 ezer euró bírságot kell fizetnie

A végleges bírósági ítéletet látva a kabinet visszahelyezte tisztségébe Györke Zoltánt, és leváltotta Mircea Abrudean jelenlegi helyettesét, Budai Bélát.

„Az alprefektusi tisztségbe történő visszahelyezésre vonatkozó július 16-i végleges és visszavonhatatlan bírósági határozatot a kormány figyelmen kívül hagyta. A jogerős ítélet végrehajtására szeptember 9-én keresetet nyújtottam be annak érdekében, hogy érvényt szerezzek a bíróságon elnyert jogaimnak, s arra kötelezzem a kormányt, tartsa tiszteletben a bírósági határozatot. Jogállamban erre nem kellene hogy sor kerüljön, hiszen a végrehajtó hatalomnak azonnal életbe kellene léptetnie az igazságszolgáltatás ítéletét. Tulajdonképpen kényszerítő erejű végrehajtási intézkedés beindításáról volt szó. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a végrehajtás során elkobozzák a miniszterelnök vagy a kormány bármely tulajdonát – nyilatkozta a Szabadságnak a tisztségébe visszahelyezett alprefektus.

Ezzel az eljárással kapcsolatosan a Facebook közösségi portálon közzétett bejegyzésében Györke Zoltán azt írta: az Európai Bizottság jogállamiságról szóló jelentésében is szerepel, hogy a román állam több esetben nem hajtotta végre a jogerős bírósági ítéleteket. Ezért az ország az Európai Tanács miniszteri bizottsága felügyelete alatt áll.

„A szeptember 9-i keresetet a közigazgatási perrendtartás alapján nyújtottam be az illetékes bíróságra, és az ítélet végre nem hajtása miatt büntetés kirovását kértem arra a személyre vagy azokra a személyekre, akik nem szereztek érvényt a végleges és visszavonhatatlan törvényszéki ítéletnek. Tulajdonképpen három intézményvezetőről van szó: a kormányfő, a kormányfőtitkárság vezetője és a belügyminiszter. Utóbbi kezdeményezi az alprefektusi és prefektusi kinevezéseket, a többi két személy pedig szintén érintett az ügyben. Csütörtökön a bíróság úgy döntött, személyesen Ludovic Orban miniszterelnöknek körülbelül 7 ezer euró büntetést kell befizetnie az államkasszába, mert nem volt hajlandó érvényt szerezni a július 16-án született végleges és visszavonhatatlan bírósági ítéletnek” – fejtette ki. 

Elmagyarázta: a bírósági határozat értelmében a kormányfőnek augusztus 16-ig lett volna ideje végrehajtani az ítéletet, de nem tette meg, ezért a csütörtökön született döntés értelmében a harmincegyedik naptól büntetést róttak ki rá, azaz a miniszterelnöknek minden egyes napi késlekedésért a bruttó minimálbér húsz százalékával egyenértékű bírságot kell fizetnie.

„Ez napi mintegy 400 lejt jelent, így gyűl össze a 7 ezer eurós összeg. Hangsúlyozom: ezt nem nekem kell adnia, hanem az államkasszába kell befizetnie. Az elsőfokú ítéletet végre kell hajtania, ám fellebbezést is be lehet nyújtani ellene. A bíró két-három hét múlva küldi le a határozatot a kormányfőnek, Ludovic Orbannak pedig öt nap áll a rendelkezésére fellebbezni” – fogalmazott Györke Zoltán.

A magas rangú közhivatalnok figyelmeztetett: a kormányhatározat péntek kora délutánig nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben. 

Györke közölte: a kormánynak az ügyre vonatkozó sajtóközleményének nincs jogi hatása, Ludovic Orbannak addig kell fizetnie a napi 400 lejt, ameddig a közlönyben meg nem jelenik a kinevezésére vonatkozó határozat. 

„A pereket azért indítottam, hogy tanulják meg végre: a jogállamban a törvényeket be kell tartani. Ugyanakkor érdekemben állt a magas rangú köztisztviselői státusom megőrzése és az alprefektusi tisztség visszaszerzése, amelyet – hangsúlyozom – versenyvizsgával nyertem meg. Az apolitikus köztisztviselőket egyetlen kormány sem vette komolyan. Viorica Dăncilă kormánya bukaresti kormányzati felügyelői állásba helyezett át, de egy évig semmilyen számottevő feladatkörrel nem ruházott fel. Később csupán formai hatáskörökkel dobtak meg. Nem tudtam elfogadni, hogy kispadra ültettek” – fogalmazott lapunknak Györke.

Ez az ára a törvény be nem tartásának

Kolozs megye frissen újra kinevezett alprefektusa kiemelte: rendkívül fontos a még 2006-ban európai kérésre is leszögezett alapelvek betartása, miszerint a prefektusi és az alprefektusi magas rangú köztisztviselői tisztséget versenyvizsgával lehet betölteni, és apolitikus közigazgatási tevékenységet feltételez, akárcsak például Franciaországban. Ez egyetlen politikai alakulatnak sem volt érdeke – mondta.

„Jelenleg Ludovic Orban azzal próbálkozik, hogy az általa és a pártja által tisztségbe helyezett, ideiglenesen kinevezett prefektusokat és alprefektusokat levizsgáztassa, hogy hosszú ideig tisztségben maradhassanak. Néhány évvel ezelőtt Gheorghe Vuşcan például öt évig ideiglenes kinevezéssel látta el a prefektusi feladatköröket. Ez így nem jó, ugyanis nincs stabilitás, kiszámíthatóság” – jegyezte meg a tizenkét éve a törvény betartásáért és jogainak érvényesítéséért harcoló Györke Zoltán.

A tisztségviselő hangsúlyozta: a kormánynak jogában áll leváltani egy-egy prefektust vagy helyettesét, de csak törvényesen, azaz megfelelő és megalapozott indoklással.

„Engem tavaly februárban Horia Nasra, a PSD Kolozs megyei elnökének kérésére váltott le a Viorica Dăncilă vezette kormány, és Bukarestbe hívtak, de feladatot nem adtak” – jegyezte meg.

Györke Zoltán tudatta, hogy fájdalomdíjat és kárpótlást nem kapott a bíróságtól, ám 21 ezer euró üti majd a markát, ugyanis az alprefektusi fizetése havi nettó 2 ezer euró körüli összeg lett volna, a kormányzati felügyelői javadalmazás viszont csak ennek a fele.

„Múlt év februárjától mostanáig körülbelül ennyi gyűlt össze, ezt a belügyminisztériumnak kell kifizetnie. Erről is végleges és visszavonhatatlan bírósági ítélet van. Hogy mit csinálok a pénzzel? A felvett kölcsönöket fizetem vissza, és a családra fordítom. Kilátásban van 10 ezer euró is, amit a bírósági költségekre kérek, s minden bizonnyal megkapom, mert a pert megnyertem. Ez újabb per tárgyát képezi. Ez az ára a törvény be nem tartásának és annak, hogy nem tudtam gyakorolni azt a szakmát, amelyért tanultam. Egyébként a doktori disszertációm is közigazgatási történelemből íródott, pontosabban a Kolozs megyei prefektúra monográfiája” – fejtette ki a magas rangú köztisztviselő.