Új, közösségi rendeltetés az elhagyott épületeknek

Ingatlanbefektetés helyett kulturális célra használnák az ingatlanokat

Új, közösségi rendeltetés az elhagyott épületeknek
Tudomásod van egy lakatlan, lelakott ingatlanról? Szeretnéd, ha az illető ingatlant civil szervezetek laknák be akár ideiglenesen is? Van arra vonatkozó ötleted, hogyan lehetne ilyen ingatlant hasznosítani a közösség érdekében? Már csak keveset kell várni arra, hogy üresen álló épületek közösségi rendeltetést kaphassanak. A Kolozs megyei metropoliszövezeti közösségeken átívelő fejlesztési egyesület (ADIZMC) egy magáncég segítségével online platformot működtet májustól, ahova fel lehet tölteni az erre vonatkozó adatokat – tájékoztatott tegnapi projektzáró rendezvényén a kaszinóban az ADIZMC. Călin Forna, az ADIZMC képviselője elmondta: teljes mértékben el akarják kerülni azt, hogy az elhagyott vagy lelakott ingatlanokat ingatlanbefektetők kezére játsszák: kizárólag a közösség érdekét és hasznát célzó, kulturális és művészeti tevékenységek számára biztosítanának bennük teret.

Befejezéséhez közeledik az a kétéves kifutási idejű uniós projekt, amelynek kedvezményezettje kilenc európai ország egy-egy városa, köztük Kolozsvár is. Az 50 ezer eurós uniós finanszírozású projekt keretében arra keresték a választ: hogyan adhatnak új, akár ideiglenes rendeltetést egy elhagyott ingatlannak úgy, hogy az a helyi közösség javát szolgálja. 

Kolozsvár mellett az uniós projektben az alábbi országok városai vesznek részt: a projektvezető Gent (Belgium), Amersfoort (Hollandia), Athén (Görögország), Bréma (Németország), Helsinki (Finnország), Nantes (Franciaország), Ostrava (Csehország), Poznan (Lengyelország) és Riga (Lettország). 

Kolozsvárt a Kolozs megyei metropoliszövezeti közösségeken átívelő fejlesztési egyesület (ADIZMC) képviselte ebben a projektben. Călin Forna, az ADIZMC képviselője elmondta: Kolozsváron már vannak e téren követendő példák, mint például az egykori Ecsetgyárban létrehozott képzőművészeti központ.  

A projekt során létrehozandó online platform elérhető lesz a refillthecity.wordpress.com honlapon, a Refill Cluj Napoca Facebook-oldalon, de követhető lesz Twitteren és az Instagrammon is. Forna hangsúlyozta: az online platform közvetítő szerepet fog betölteni az ingatlantulajdonosok és a kulturális, művészeti eseményeket lebonyolító civil szervezetek között, függetlenül attól, hogy az érintett ingatlan tulajdonosa az önkormányzat, intézmény vagy magánszemély. A projekt során főleg az ingatlanok ideiglenes újrahasznosítását tűzik ki célul.  
– Az újrahasznosított ingatlanok kedvezményezettje egyértelműen a helyi közösség, amely majd részt vesz az új rendeltetésű ingatlanban megszervezett kulturális és művészeti eseményeken. A projekt során meggyőződtünk arról: külföldön milyen nagy hagyománya van az ingatlanok ideiglenes újrahasznosításának, rendeltetésmegváltoztatásának. Célunk a közösség, nem pedig az ingatlanbefektetők megsegítése – hangsúlyozta Forna. 

A kétéves projekt idején minden résztvevő, így a kolozsváriak is integrált akciótervet dolgoztak ki, amely Kolozsvárra vonatkozik. A vasútállomást és környékét jelölték ki, mint olyan helyszínt, ahol több elhagyott ingatlan áll, amelyeknek közösségi rendeltetést kellene találni. 

Dan Clinci építész is jónak találta a kezdeményezést, miszerint feltérképezik a városban az új rendeltetésre váró ingatlanokat, majd azt mondta: Bologna városban már életbe léptettek egy jogszabályt, amely kötelező módon előírja a lakatlan ingatlanok feltérképezését. Az online platformot létrehozó magáncég két képviselője elmagyarázta a platform kezelését, az ingatlanok bejelentési eljárását is a tegnapi projektzáró rendezvényen.