U-BT: várt siker és továbbjutás a FIBA Európa Kupában

A Kolozsvári U-BT férfi kosárlabdacsapata hazai pályán, az új sportcsarnokban, a BT-Arénában is nyert szerda este a grúz Dinamó Tbiliszit az E-csoport ötödik fordulójában, s negyedik győzelme a továbbjutást is jelentette a csoportkörből, mivel a másik meccsen is török siker született a bolgár Lukoil Academic otthonában.

Végeredmény: • Kolozsvári U-BT–Dinamó Tbiliszi (grúz) 97:74 (19:13, 28:22, 22:17, 28:22).

A kolozsvári pontszerzők: Lasannah Kromah 21, Andrei Calnicenco 20, Török Roland 12, Zeljko Szakics 11, Vaidas Kariniauskas 10, Kuti Nándor-Levente 9, Ousmane Barro 8, Giordan Watson 4, Andrei-Sergiu Mureşan 2; játszott még: Vida Dávid; a keret tagja volt még: Justin Gray és Alexandru Olah. A grúzok legjobba George Sharabidze és Nikola Gacesa volt 14–14 ponttal.

A mérkőzés kezdetén mindkét csapatnál a védekezési hanyagság volt jellemző, ezért sok akció végződött pontszerzéssel. Mihai Silvăşan legényei rendezték a sorokat, s az ellenfél már nem kapott nyílt utat a kosár felé. Az első negyedben jegyzett mindössze hatpontos különbség főleg a dobások pontatlanságnak számlájára írható. A különbség nagyszünetig „csak” megduplázódott  (47:35), mivel a kolozsváriak agresszívan támadtak, de távolról nem találtak a kosárba.

Egy másik gondot a támadó lepattanók szerzése jelentette, a grúzoktól meglepetésre ebben Nikola Gacesa jeleskedett. Az első húsz percben a Tbilisziben játéklehetőséget nem kapó szerb nemcsak a legtöbb pontot szerezte a vendégektől, hanem ötször is szemfülesnek bizonyult a támadó lepattanók szerzésében. Viszont hazai részről akit Silvăşan pályára küldött, az ponttal hálálta meg a bizalmat.

A harmadik negyedben már szinte teljesen az U-BT akarata érvényesült, leszámítva a hárompontos dobásokat, ahol még mindig csikorgott a gépezett. Az első négy percben a grúzok csak 2 pontot szereztek, a folytatásban is csak a szabaddobások segítették őket, hogy valamennyire tartsák a lépést. Így is a különbség 20 pont felé duzzadt, s csak akkor csökkent e szint alá, amikor a kolozsváriak mestere a fiatalokat vetette be. A zárószakasz nem hozott semmilyen újdonságot, az U-BT már csak a védekezésre és az ellentámadásokra összpontosított, s ezzel őrizte meg végül a 23 pontos különbséget.

Az utolsó fordulóban már csak a csoportelsőség a tét a kolozsváriaknak, ehhez a Lukoilt kell legyőzni, szintén idehaza.

Az együttes honlapjának (www.u-bt.ro) Silvăşan boldogan nyilatkozott: „Jó meccs volt, örülök a győzelemnek, hogy tettük a dolgunkat, hogy profik voltunk. Tudtam, hogy miénk a jobbik csapat, a kihívást az jelentette, hogy fel vagyunk-e készülve mentálisan is, hogy megfelelően felpörögjünk a nyeréshez. Sikerült és gratulálok a fiúknak ezért. A meccs után tudtuk meg, hogy a kitűzött célt, a továbbjutást is elértük, a következő csoportszakaszból is tovább akarunk jutni, de most a hátralévő meccsen is győzni akarunk, hogy a mostani csoportelsőség megmaradjon.”

A legtöbb pontot szerzők közé tartozó Andrei Calnicenco hozzátette: „Sokat dolgoztunk az utóbbi három napban a sikerért, de jól is játszottunk, sőt a szurkolókat is elkényeztettük, hiszen szinte 100 pontig jutottunk”.

Az E-csoport másik mérkőzésén: • Lukoil Akademic (bolgár)–Isztambuli Büyüksehir Belediyespor Klub (BBSK) (török) 76:80 (23:26, 18:22, 16:15, 19:17). A csoport állása: 1. U-BT 9 PONT (444:381), 2. BBSK 9 (394:369), 3. Lukoil 7, 4. Dinamó Tbiliszi 5.