U-BT: pengeélen forgott a győzelem

Váratlanul kiélezettre sikeredett a Piros-csoport második és hatodik helyezettjének csatája a férfi kosárlabda Nemzeti Liga második szakaszának 6. fordulójában: az új sportcsarnokban, a BT-Arénában hétfő este megrendezett találkozó csak hosszabbítás után dőlt el a papírforma szerint sokkal esélyesebb házigazdák javára.

A találkozót egyperces megemlékezéssel kezdték, mivel a múlt héten tragikus körülmények között elhunyt Radu Ţenter, Marcel Ţenter edző és játékos fia.

A mérkőzésre kilátogató mintegy 2200 néző előtt a vendégek szerezték meg a találkozó első pontjait, majd Török Roland és Darrin Ray Dorsey kosaraival az U-BT visszavette a vezetést. A negyed közepén aztán úgy tűnt, hamar érvényesül a papírforma, hiszen a hazaiak előbb 8:4-re, majd 17:12-re is vezettek, ám a vendégek megannyiszor visszajöttek, sőt, a játékrész végén még a vezetést is sikerült magukhoz ragadniuk.

A második negyed elején Mihai Silvăşan legényeinek 3 percébe tellett, hogy ismét előnybe kerüljenek, de a riválist csak nem tudták lerázni nyakukról: újabb 3 perc múlva megint a piteşti-i kosarasok vezettek 4 ponttal (30:34), végül a félidő Andrei Calnicenco triplájával ért véget, s így az U-BT minimális előnnyel ment le a pályáról.

Térfélcsere után összeszedte magát a kolozsvári gárda, hiszen egy 5:0-s részeredménnyel indított, s a meccs során először vezetett 6 ponttal – ám ez az előny is tiszavirág-életűnek bizonyult, s miután az utolsó negyedet a vendégek Makszim Kornyijenko gyors triplájával indították, az utolsó tíz perc gyakorlatilag nulláról indult – azaz 69:68-as állásról. Ugyanakkor a játék képe sem változott: mindkét csapat ádázul küzdött, s hol egyik-hol másik nyert meg egy-egy kisebb „csatát”. Aztán úgy tűnt, hogy a „háború” is eldől, mégpedig a vendégek javára, hiszen megléptek négy, hat, majd kilenc pontra (71:75, 73:79, 78:87), s már csak két perc volt hátra a találkozóból. Mihai Silvăşan időkérése után Kyndall Dykes két büntetődobása ült, de a túloldalon Jahii Carsoné is, így másfél perccel a vége előtt még mindig 9 pontos hátrányt kellett ledolgoznia az U-BT-nek. Dorsey triplája jókor jött (83:89), a másik oldalon Tony Cal Bishop Jr. kétpontosa viszont nem ült, s miután a lepattanót a kolozsváriak szedték le, Marius Mihai Ciotlăuş azonnal szabálytalankodott Dorsey ellenében. Az amerikai keze nem remegett meg a két büntetőnél sem (85:89), miközben a vendégek következő támadása végén Mladen Jeremics triplát vétett. A lepattanót Kuti Nándor-Levente szerezte meg – 29 másodperccel a rendes játékidő vége előtt –, majd a támadás végén Calnicenco próbálkozott távolról, de hibázott. Kuti azonban addigra már a vendégek palánkja alatt volt, így ezt a lepattanót is ő szerezte meg, s egy kétpontossal újjáélesztette a reményt: 87:89, 14 másodperccel a vége előtt. A következő pillanatban pedig a válogatott Kuti ellopta a labdát a figyelmetlen Jeremicstől, és bevitte az újabb kétpontost: 89:89! A gyorsan időt kérő vendégeknek még 8 másodpercük volt az utolsó támadásra, ám csak hat kellett Carsonnak, hogy rádobjon – de ez a kísérlet sem ült, a labdát pedig ki más, mint Kuti szedte le, aki ilyenformán hosszabbításba küldte a találkozót.

Miután a vendégek kezéből kicsúszott a győzelem, az U-BT – pillanatnyi pszichikai fölényét kihasználva – gyorsan meglépett öt pontra (94:89). Amikor ezt a vendégek már-már ledolgozták, előbb Kuti egy triplával, majd Török és Dorsey két-két hibátlan büntetővel állította vissza az előnyt a látványos küzdelemben, így az eredményjelző 102:98-as állásról kezdte visszaszámolni az utolsó percet. Abban előbb Dorsey kihagyott egy triplát, de miután a labda a hazaiaknál maradt, s ugyanő a kétpontost már bevitte, a találkozó végre eldőlni látszott: 104:98-nál már csak 16 másodperc volt hátra. A vendégek azonban mindent egy lapra tettek fel, s miután Carson kétpontosához egy plusz büntetődobás is járt (104:101), s a következő kolozsvári támadást érthető módon rögtön „elvágták”, Dorseynak igencsak ügyelnie kellett a két büntetőnél. De ezúttal sem hibázott, 106:101-nél pedig, 6 másodperccel a tarsolyukban a vendégeknek már csak annyira maradt idejük, hogy Iulian Orbeanu révén beszórjanak egy triplát…

Végeredmény: • Kolozsvári U-BT–Piteşti-i Argeş BCMU 106:104 (19:20, 22:20, 28:25, 20:24, 17:15) – a kolozsvári pontszerzők: Kyndall Dykes és Darrin Ray Dorsey 22–22, Jason Washburn 14, Török Roland és Alhajji Mohammed 12-12, Nana Freuda Foulland 10, Kuti Nándor-Levente és Andrei Calnicenco 7–7; játszott még: Andrei Sergiu Mureşan; a keret tagja még: Alekszandar Raszics, Vida Dávid és Anders Abu Teir; a vendégek legeredményesebb játékosa Jahii Carson volt 27 ponttal.

„Rettentően örülök, hogy megnyertük a meccset, a találkozó előtt egyáltalán nem érdekelt, hogyan nyerünk, csak nyerjünk. Amennyi problémánk volt a szebeni meccs után, tényleg nem érdekelt a játék képe, csak az, hogy nyerjünk. Nyilván, nem játszottunk jól, nyilván, Piteşti megérdemelte a győzelmet. Szerencsénk volt. De ezt a szerencsét is a saját kezünkkel csináltuk… Gratulálok a fiúknak a küzdeni akarásért, sajnos csak a rendes játékidő utolsó két percében, amikor a kés már a nyakuknál volt, értették meg, hogy agresszív védekezésre van szükség” – nyilatkozta a meccs után Mihai Vlad Silvăşan.

Ma este 7 órától a két csapat ismét összeméri erejét az új sportcsarnokban, de ezúttal a Román Kupa negyeddöntőjének első mérkőzésén – a visszavágót március 20-án játsszák Piteşti-en. Közben a bajnokságban 17-én Krajovára látogat az U-BT, 23-án pedig a Temesvári KK-t fogadja a 8. fordulóban, vagyis a csapat a hétfőit is számítva 12 nap alatt öt tétmeccset játszik...

A Piros-csoport 6. fordulójának további eredményei: • Nagyszebeni ESK–Temesvári KK 97:71 • Nagyváradi ESK–Krajovai U 83:79. A tabellán 20 mérkőzés alapján: 1. Nagyszeben 36 pont, 2. U-BT 34, 3. Nagyvárad 32, 4. Krajova 31, 5. Temesvár 29, Piteşti 28.

Borítókép: Darrin Ray Dorsey (10-essel) nemcsak hatékony, hanem látványos játékkal is segítette együttesét – FOTÓ: WWW.U-BT.RO