U-BT: fél lábbal már „kint” Európából

Minden jel szerint búcsúzik a férfi kosárlabda FIBA Európa Kupától a Kolozsvári U-BT csapata, miután a kieséses szakasz első párharcának odavágóján kategorikus vereséget szenvedett a holland Donar Gröningen otthonában.

(balázs)

Mihai Silvăşan együttese kedden este rövid időn belül immár harmadszor mérte össze erejét a holland gárdával, amely a csoportmérkőzéseken mindkétszer nyert, Kolozsvárott 77:73-ra, hazai pályán 92:72-re. Egyértelmű volt tehát a cél: lehetőleg nem kikapni, vagy ha igen, akkor minimális különbséggel, hogy a jövő heti visszavágón még legyen esély a továbbjutásra a legjobb 16 közé.

Ennek fényében az U-BT erősen kezdte a mérkőzést, a Watson, Raszics, Kromah, Szakics és Barro kezdőötös pörgősen támadt illetve jól védekezett, így a 4. percben 10:3-ra a kolozsvári csapat vezetett, időkérésre kényszerítve az ellenfél trénerét. A negyed végül 20:19-es vendég-részsikerrel zárult, csakhogy a folytatásban a hollandok rögtön átvették a vezetést, és ettől a perctől kezdve folyamatosan növelték előnyüket – összességében a második negyedben kétszer annyi pontot dobtak, mint a vendégek, annak dacára, hogy Silvăşan kétszer is időt kért és megpróbálta felrázni a csapatot. A házigazdáknak viszont mind a két-, mind a hárompontos dobások nagyobb arányban ültek, így szünetben már 12 pontos előnnyel vonultak le a pályáról.

Térfélcsere után igen látványos kosárlabdát láthattunk, csak úgy gyűltek a pontok mindkét oldalon. Viszont továbbra is a házigazdák bizonyultak jobbnak, a negyed felénél már majdnem 20 ponttal vezettek. Silvăşan taktikai váltásai, időkérései továbbra sem hozták meg a várt eredményt, a negyed végén így már 79:55-re vezettek a házigazdák.

Az utolsó negyedben sem történt meg a csoda – ahogy a klub honlapja némi öniróniával fogalmaz, a kolozsvári védelem olyan volt, mint egy svájci sajt, mindig hagyott lyukat az ellenfélnek. A különbség hamar elérte a 30 pontot (91:61), így az utolsó percekben már csak az eredmény kozmetikázása volt a vendégek feladata.

Végeredmény: • Donar Groningen–Kolozsvári U-BT 103:76 (19:20, 27:14, 33:21, 24:20); a kolozsvári pontszerzők: Kromah 20, Raszics 18, Drungilas 10, Watson 9, Sakic 6, Kuti 5, Mureşan és Kalnichenko 3–3, Barro 2; játszott még Török és Berculescu; a keret tagja még Teir. Az alapembernek számító Miha Lapornik ezúttal nem utazott a csapattal, ugyanis vakbélgyulladással diagnosztizálták, és kedden este meg is műtötték; amennyiben nem lépnek fel komplokációk, 2-3 hét múlva elkezdheti az edzéseket.

Mihai Silvăşan nem volt túl bőbeszédű a meccs végén: „A Donar Groningen esélyt sem adott nekünk. Nem voltunk formában, és nem összpontosítottunk kellőképpen.”

A visszavágót szerdán, március 14-én este 19 órai kezdettel játsszák a sétatéri új sportcsarnokban, a BT Arénában.