U-BT: értékes győzelem Izraelben

A csoportból való továbbjutás, de a presztízs szempontjából is értékes idegenbeli győzelmet aratott a Kolozsvári U-BT férfi kosárlabdacsapata a FIBA Európa Kupa második csoportkörének harmadik fordulójában: a szakmai berkekben is nagyra értékelt Ironi Ness Ziona gárdáját kényszerítette főhajtásra.

A szerda esti találkozó jól indult Mihai Silvăşan legénysége számára: az igen jó napot kifogó – és végül kimagasló teljesítménnyel 23 pontig jutó – Darko Planinics kosaraival előbb 4:0-ra majd 8:2-re is vezetett. A házigazdáknak nem okozott különösebb gondot a visszazárkózás (13:13), de aztán ismét a kolozsváriak percei következtek, s a negyedet így a vendégek nyerték öt ponttal, ami – mint a szoros végeredmény mutatja –, igen sokat jelentett a mérkőzés végkifejletében. A második tíz percben a házigazdák amerikai, tapasztalt idegenlégiósai magukhoz ragadták az irányítást, így a negyed második felére a vezetést is sikerült átvenniük egy 11:0-s sorozattal (25:30-ról 36:30). A kolozsváriak háromperces hullámvölgyének Kerron Johnson vetett véget, s bár az utolsó 30 másodpercben esély volt az egyenlítésre, a kihagyott helyzetet a házigazdák megbosszulták, így a szünetben már ők vezettek négy ponttal (42:38).

A folytatás kiegyensúlyozott küzdelmet hozott, az eredményjelző többször egyenlő állást mutatott, közben hol egyik, hol másik csapat vezetett 2-3, esetleg 4 ponttal. A negyed vége a hazaiakat kapta kétpontos előnyben (63:61), így ők voltak lépéselőnyben az utolsó játékrész elején. Ennek első kosarára majdnem két percet kellett várni, akkor Donatas Tarolis egy távoli dobással törte meg a jeget (63:64), majd nemsokára Artis Ate triplája is ült (67:69). Mindezek ellenére négy perccel a vége előtt még mindig nem lehetett tudni, melyik csapat kerekedik felül a másikon (73:73), ám szerencsére akkor Patrick Richard egy lepattanóval jól indította Johnsont, aki jól tálalt Andrei Calnicencónak, utóbbi pedig távolról betalált, nyomás alá helyezve az izraeli csapatot. Ekkor még sikerült összekapniuk magukat, sőt, másfél perccel a vége előtt már megint ők vezettek 3 ponttal. Ráadásul Silvăşan időkérése után Tarolis kísérletét blokkolták az ellenfél védői, de ők sem voltak kellően pontosak, s a palánk alatt ismét Richard hozta le a labdát, amelyet második kísérletre Tarolis „bekotort” a kosárba (81:80). Ekkor már alig fél perc volt a meccsből, s Guy Fischer talán végérvényesen el is dönthette volna a találkozót, ha hárompontos kísérlete betalál. De nem volt pontos, Richard pedig ismét a jó helyen volt jókor: indította is Planinicset, akit szabálytalanul állítottak meg. A horvát biztos kézzel mindkét büntetőjét bedobta (81:82), majd a forgatókönyv megismétlődött: pontatlan izraeli dobás, a lepattanó megvan, fault, majd mindkét büntető bent! 81:84! Ezúttal egyébként Johnson szerezte a lepattanót, s ugyanő értékesítette a büntetőket, a hátralévő 13 másodpercben pedig az utolsó támadást elhamarkodták a házigazdák, így kénytelenek voltak elismerni némileg meglepő vereségüket.

Végeredmény: • Ironi Ness Ziona (izraeli)–Kolozsvári U-BT 81:84 (16:21, 26:17, 21:23, 18:23) – a kolozsvári pontszerzők: Darko Planinics 23, Donatas Tarolis 17, Kerron Johnson 15, Patrick Richard 11, Andrei Calnicenco 10, Artis Ate 8; játszott még Ştefan Grasu, David Vida és Kuti Nándor-Levente; a keret tagja még Toma Lungoci és Rareş Uţă.

Az U-BT legközelebb január 11-én lép pályára, akkor a Nemzeti Liga 13. fordulójában a Krajovai U MSC-t fogadja a BT Arénában este 7 órától. Ezt követi 15-én a Nagyszebeni ESK elleni visszavágó a Román Kupa negyeddöntőjében idegenben, míg az európai porondon a következő meccset 22-ére írták ki, akkor az U-BT a Nagyváradi ESK vendége lesz az Európa Kupa második csoportkörének 4. fordulójában.

Ami egyébként a nagyváradiakat illeti, szerdán hazai pályán egyértelmű vereséget szenvedtek a fehérorosz Tsmoki Minszktől, eredmény: Nagyváradi ESK–Tsmoki Minszk 73:89 (17:21, 17:25, 22:18, 17:25).

A J-csoport állása: 1. Minszk 5 pont (+9-es pontarány), 2. U-BT 5 (+6), 3. Nagyvárad 4 (–15), 4. Ironi Ness Ziona 4 (0) – pontazonosság esetén az első számú rangsoroló kritérium az egymás elleni eredmény.

Végül, ami a csoportkör egyetlen magyar csapatát illeti, a Körmend hosszabbításos mérkőzésen győzött a holland Zwolle vendégeként a K-csoportban, ezzel életben tartotta továbbjutási esélyeit: Zwolle–Egis Körmend 90:94 (14:25, 21:17, 27:23, 16:13, 12:16). A Körmendnek ez volt az első győzelme az Európa Kupa ezen szakaszában, így jelenleg 4 ponttal harmadik a csoportjában a 6 pontos ukrán Kijev BC és az 5 pontos lett Ventspils mögött – legközelebb, január 22-én éppen utóbbi otthonába látogat.

Borítókép: Az U-BT csapatkapitánya, Darko Planinics (feketében) volt a legeredményesebb a kolozsváriaktól – FACEBOOK/UBTCLUJ