U-BT: elúszott az európai álom

Nem sikerült meglepetést okoznia Németországban, így szerdán este zárt kapus mérkőzésen elbúcsúzott a férfi kosárlabda FIBA Európa Kupától a Kolozsvári U-BT, amely 13 pontos vereséget szenvedett a német bajnokságban mindössze 12. helyen álló Medi Bayreuth gárdájától. Az U-BT ugyanakkor emelt fővel távozik, a továbbiakban pedig immár kizárólag a hazai bajnokságra és a várva várt bajnoki címre összpontosíthat.

Mihai Silvăşan együttese bátran kezdett a német kisvárosban, ahol előbb úgy tűnt, a házigazdák villámrajtot vesznek (7:3), de az első negyed derekán mégis a vendégek vezettek 11:14-re, majd 15:22-re is, s végül ha csak két ponttal is, de a javukra írták a játékrészt.

A második 10 perc igen kiegyensúlyozott játékot hozott, végig csupán 1-2 pont választotta el a két csapatot, amely felváltva vezetett – szünetben maradt a kétpontos kolozsvári előny.

Térfélcsere után aztán megtört az addigi egyensúly: a hazaiak zsinórban 10 pontot gyűjtöttek, míg a kolozsváriak három percen keresztül egyszer sem találtak be a kosárba (56:48). Az „ínséget” Patrick Richard hárompontosa törte meg, de ez nem tudta elvenni a hazaiak lendületét, akik nemsokára már több mint tíz ponttal vezettek (66:55, majd 71:58 és 79:63). Mondhatni: ebben a negyedben úszott el a továbbjutás…

Az utolsó negyednek ilyenformán 14 pontos előnnyel vághattak neki a hazaiak, de az U-BT még nem adta meg magát: egy 7:0-s sorozattal nyitott, s 82:75-nél ismét látszott a fény az alagút végén. Sőt, három és fél perccel a vége előtt már csak 5 pont volt a különbség (87:82), mint ahogy kettővel előtte is (90:85). Az utolsó perc „taktikázása” viszont rosszul sült el, a bírók ráadásul nagyon könnyen ítéltek faultokat a hazaiaknak, s az igen jó dobó hírében álló, több amerikai kosarast is felvonultató német gárda játékosai 6 büntetőből 6-ot be is szórtak, így végül izgalmak nélkül nyerték meg a mérkőzést, és jutottak tovább.

„Jó európai idény volt, amelyben nem hoztunk szégyent a román kosárlabdára. Szerettünk volna továbbjutni, de elvesztettük uralmunkat a harmadik negyedben: hagytuk őket könnyű triplákat dobni. Két bíró semmi tiszteletet nem mutatott irányunkban, úgy gondoljuk: a vége fele, amikor 5 pont volt a különbség, járt volna nekünk néhány szabaddobás, amely megváltoztathatta volna a mérkőzés végét. De nem akarok semmit elvenni a német csapat érdemeiből, minőségi kosárlabdát játszanak” – összegzett keserű szájízzel Mihai Silvăşan edző a mérkőzés után.

Végeredmény: • Medi Bayreuth–Kolozsvári U-BT 100:87 (20:22, 26:26, 36:20, 18:19); a kolozsvári pontszerzők: Darryl Leon Jr. Peak 23, Kerron Johnson 17, Patrick Richard és Donatas Tarolis 13–13, Artis Ate 9, Darko Planinics 8, Karlo Zganec és Kuti Nándor-Levente 2–2; a házigazdáktól Nate Linhart és James Alexander Woodard volt a legeredményesebb 15–15 ponttal. A német együttes 182:170-es összesítéssel jutott tovább.

A további negyeddöntős eredmények (kiemelve a továbbjutók, zárójelben az összesített eredmény): • Tsmoki Minsk (fehérorosz)–Bakken Bears (dán) 87:93 (153:172) • Ventspils (lett)–Bahcesehir College (török) 90:112 (167:190) • Pinar Karsiyaka (török)–BC Kijev Basket (ukrán) 88:67 (177:138).

Az elődöntők párosítása: Medi Bayreuth–Pinar Karsiyaka és Bakken Bears–Bahcesehir College.

A Kolozsvári U-BT hétvégén a Bukaresti Dinamóval játszott volna bajnoki mérkőzést, ám a Román Kosárlabda Szövetség (FRB) az illetékes hatóságokkal konzultálva úgy döntött, hogy a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében mindkét nem Nemzeti Liga-találkozóit (is) március 31-ig felfüggeszti.