Tulipánba borul a virágosdíjas Kalotaszentkirály

Tulipánba borul a virágosdíjas Kalotaszentkirály
A szerbiai Paliccsal és szlovákiai Tardoskeddel együtt Kalotaszentkirály-Zentelke is fődíjat kapott a Virágos Magyarország határon túli településeinek kategóriájában. Az elismeréshez 500 ezer forintnyi pénzjutalom is járt, amiből tulipánhagymákat vásároltak. A 28. alkalommal megrendezett Virágos Magyarország környezetszépítő versenyre több mint 320 pályázat érkezett, a szakmai zsűri 8 fődíjat és 41 további elismerést osztott ki. Az elismerő oklevelek a napokban érkeztek meg Kalotaszentkirályra, a járvány miatt a budapesti díjkiosztón nem vettek részt a helyiek.

A község egyébként kimagasló megvalósításokkal büszkélkedhet, uszodától bicikliúton át multifunkcionális sportpályáig és napelemes iskolai bentlakásig se szeri, se száma a különféle fejlesztéseknek. 2000 óta 28 millió eurót hívtak le európai uniós pályázatokból és kormányzati forrásokból.

A Facebook-szavazatok alapján ugyanakkor Kalotaszentkirály-Zentelke lett a legvirágosabb úticél, a versenyben nyújtott kiemelkedő teljesítményéért az év határontúli települése oklevelet is megkapta, valamint a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) elismerését a hagyományőrzés és harmonikus településfejlesztés területén elért eredményekért. Az MTÜ elismeréseként a főbb kategóriák díjazottjai közül 30 település részesült 300 ezer és 1 millió forint közötti támogatásban. Kalotaszentkirály-Zentelke félmillió forintot kapott.

– A közterületeinken elültetett rózsák május-júniusban kezdenek virágozni. A cég, akitől a muskátlikat szoktuk vásárolni az oszlopokra, felvetette, hogy ültethetnénk tulipánokat, így már kora tavasszal virágba borulhat a falu. A vetélkedőn elnyert pénzjutalmat (mintegy 7000 lej) is erre fordítottuk, 106 ezer lejre vásároltunk 58 ezer tulipánhagymát. Várjuk a tavaszt – mondta Póka András György polgármester. A községben a területrendezést kétszemélyes takarítószemélyzet végzi. Az utóbbi négy évben többezer rózsatövet is ültettek, és folyamatosan karbantartják a köztereket, parkokat. Ennek hatására még több portán virágosítottak a helybeliek is.

A 30 ezer főnél népesebb városok kategóriájában Nagykanizsa vihette haza a fődíjat, a kisebb városok közül Veresegyház. A kétezer fősnél nagyobb falvak közül Etyek lett fődíjas, a kisebb falvak közül Buzsák. Az MTÜ különdíját Makó kapta a városok közül, Poroszló a falvak kategóriában, a fővédnöki díj pedig Szentbékkállához került.

Póka András elmondta, először vettek részt ebben a versenyben. Azon túl, hogy egy ehhez hasonló elismerés örömöt szerez, népszerűsíti a község nevét, ez pedig remények szerint látogatókat, turistákat vonz a faluba, segítve a járványtól megtépázott helyi faluturizmust. Amire nagy szükség van, hiszen a községben sokan foglalkoznak faluturizmussal, és a koronavírus járvány kitörése óta elmaradtak a sok ezer látogatót vonzó nagy rendezvények, mint például a többnapos nemzetközi néptánctábor vagy az igen népszerű csipkefesztivál. A jövő évi virágos vetélkedő várhatóan márciusban kezdődik, kérdésünkre, hogy Kalotaszentkirály arra is benevez-e, a polgármester így felelt: miért is ne?